Bitcoin’deki MVRV Oranı Kritik Bir Seviyeye Ulaştı! Bu Ne Anlama Geliyor?

  • Fiyatların neredeyse 50 gün boyunca 25,000-31,000 dolar aralığında sıkıştığı bir dönemde, varlığın şiddetli dalgalanmalarından kâr elde eden katılımcılar için pek bir sevinç yoktu.
  • Bitcoin fiyatındaki zirveleri ve dipleri belirlemek için en popüler ve güçlü göstergelerden biri olan MVRV Oranı, IntoTheBlock’a göre tarihsel olarak önemli olan 1,27 seviyesine ulaştı.
  • Exchange Whale Ratio bu haftanın başından itibaren hızla yükseldi ve yazı yazıldığında 0.49 değerine ulaştı. Özellikle bu, Mayıs ortasından beri görülen en yüksek değerdi.

Analitik firması IntoTheBlock’tan gelen bilgilere göre, Bitcoin’deki MVRV oranı önemli bir seviyeye yükseldi; Bu Bitcoin için kötü bir şey mi?

Bitcoin MVRV Oranı Önemli Bir Seviyeye Yükseldi

Bitcoin’in hayal kırıklığı yaratan performansı boğaların sabrını sınamıştır. Fiyatların neredeyse 50 gün boyunca 25,000-31,000 dolar aralığında sıkıştığı bir dönemde, varlığın şiddetli dalgalanmalarından kâr elde eden katılımcılar için pek bir sevinç yoktu.

Ancak dayanıklılıkları yakında ödüllendirilebilir. Bitcoin fiyatındaki zirveleri ve dipleri belirlemek için en popüler ve güçlü göstergelerden biri olan MVRV Oranı, IntoTheBlock’a göre tarihsel olarak önemli olan 1,27 seviyesine ulaştı.

Bir varlığın piyasa değeri, gerçekleşen değerle bölünerek MVRV Oranı tanımlanır. Basitçe söylemek gerekirse, bu, bir varlığın mevcut fiyatının her bir tokenin ne kadarlık ortalama fiyatından alındığının bir oranıdır.

Oran 1’in altındaysa, çoğu sahibin zarar ettiği anlamına gelir ve bir alım sinyali olarak yorumlanır. Oran ne kadar artarsa, potansiyel karlar arttıkça daha fazla insan satmaya istekli olur.

CryptoQuant yazarına göre, 1.2 seviyesi kritik bir destek seviyesi olarak hareket etti. Bu seviye her onurlandırıldığında BTC fiyatları yatay hareket etti ve ihlal edildiğinde fiyatlar daha da aşağı doğru hareket etti.

Bu nedenle 1,27 olan güncel değeri daha çok 50:50 senaryosuna benziyordu. Yükseliş yönlü kaldıraçlı yatırımcılar bu seviyeden büyük bir sıçramayı hedeflerken, düşüş yönlü kaldıraçlı yatırımcılar tam tersini umuyordu.

Balinalar aktif hale geliyor

Bitcoin’in kısa vadeli hareketi yukarıdaki destek çizgisine bağlı olsa da, balina yatırımcıları borsalarla etkileşimlerini artırdılar.

CryptoQuant’a göre, Exchange Whale Ratio bu haftanın başından itibaren hızla yükseldi ve yazı yazıldığında 0.49 değerine ulaştı. Özellikle bu, Mayıs ortasından beri görülen en yüksek değerdi.

Piyasa duygusu olumlu yönde

Santiment’e göre BTC, yazı yazıldığında 25,840 dolar seviyelerinde el değiştiriyordu. Artan balina etkinliğinin yanı sıra, BTC için genel piyasa duygusu da ağırlıklı duygu göstergesinin pozitif değerleriyle kanıtlanmıştır.

Son dakika kripto para gelişmelerinden haberdar olmak için Twitter hesabımızın ve Telegram kanalımızın bildirimini açmayı unutmayın.

Exit mobile version