Bitcoin Yatırım Ürünleri Para Girişi Gördü, Altcoinler Kayıp Verdi: MATIC ve ETH En Çok Kaybeden Oldu!

  • CoinShares’in “Dijital Varlık Fon Akışları Haftalık Raporu”nun en son sürümüne göre, firmanın Araştırma Başkanı James Butterfill’in belirttiği gibi, olumsuz duygunun değişmeye başlama ihtimali bulunuyor.
  • Önceki hafta, Grayscale’in zaferinin ardından ABD’de spot ETF onayı için yüksek umutlarla başlayan yatırımcılar, diğer tüm spot ETF başvurularının ertelendiği açıklamasıyla hayal kırıklığına uğradılar.
  • Altcoin’ler önemli çıkışlar yaşadı. Polygon ve Ethereum, çıkışlardan en fazla etkilenenler oldu ve Solana, yatırımcılar arasında “en çok sevilen” altcoin olarak ortaya çıktı

Bitcoin yatırım ürünleri geçtiğimiz hafta küçük para girişleri gördü ancak altcoinler aynı trendi izlemedi; MATIC ve ETH büyük kayıplar verdi.

Bitcoin Yatırım Ürünleri Küçük Girişler Gördü

Para çıkışları önemli ölçüde yavaşladı ve Bitcoin ürünleri, durgun bir piyasa trendi ortasında direnç gösteriyor gibi görünüyor. CoinShares’in “Dijital Varlık Fon Akışları Haftalık Raporu”nun en son sürümüne göre, firmanın Araştırma Başkanı James Butterfill’in belirttiği gibi, olumsuz duygunun değişmeye başlama ihtimali bulunuyor.

Butterfill, bu yılın, başta dijital varlık düzenlemeleri etrafındaki beklentiler ve endişeler tarafından etkilenen yatırımcı akışlarında önemli dalgalanmalarla işaretlendiğini gözlemledi. Önceki hafta, Grayscale’in zaferinin ardından ABD’de spot ETF onayı için yüksek umutlarla başlayan yatırımcılar, diğer tüm spot ETF başvurularının ertelendiği açıklamasıyla hayal kırıklığına uğradılar.

CoinShares’in raporu, dijital varlık yatırım ürünlerinin 11.2 milyon dolarlık mütevazı çıkışlar kaydettiğini belirtiyor. Negatif duygu döneminin devam etmesi nedeniyle, son yedi haftada toplamda 342 milyon dolarlık çıkış gerçekleşti.

Bitcoin haftalık 3.8 milyon dolarlık giriş kaydederken, kısa vadeli BTC çıkışları 19 haftadır devam ederek toplamda 3.3 milyon doları buldu ve yönetilen toplam varlık (AuM) bu yılın zirvesinden %48 düştü.

Altcoin’ler önemli çıkışlar yaşadı. Polygon ve Ethereum, çıkışlardan en fazla etkilenenler oldu ve sırasıyla 8.6 milyon dolar ve 3.2 milyon dolar kaybetti. Solana, yatırımcılar arasında “en çok sevilen” altcoin olarak ortaya çıktı ve dokuz haftadır girişleri sürdürerek bu yılın başından bu yana 26 milyon dolarlık birikime ulaştı.

Akışlar açısından göreceli olarak az faaliyet olmasına rağmen, alım satım hacmi, bu yılın normunun %90 üzerinde, toplamda 2.8 milyar dolar olarak oldukça yüksekti.

Bitcoin Piyasasında Sıkıntılar Arasında Umut

Mevcut piyasa durumu şu anda kayıtsız görünse de Butterfill iyimser olmak için nedenlerin olduğunu öne sürüyor. Farklı bir blog yazısında dijital varlık yöneticisinin yöneticisi, uzun vadeli trendlerin artan hacimlere işaret ettiğini, kısa vadeli verilerin ise yeniden canlanmanın başladığını işaret ettiğini vurguladı.

Ayrıca, yatırımcıların ABD’den uzaklaştığı görünüyor ve bu da yılın başında %90 olan pazar payını bugün %60’a düşürüyor. Butterfill şunları söyledi;

“Bunun ötesinde, Bitcoin’in alım satım hacmi sönük gibi görünebilir, ancak hala dünyanın altıncı büyük borsası olan Londra Borsası’nın alım satım hacimlerini aşıyor.”

Son dakika kripto para gelişmelerinden haberdar olmak için Twitter hesabımızın ve Telegram kanalımızın bildirimini açmayı unutmayın.

Exit mobile version