Türkiye Bitcoin Vergi Düzenlemeleri!

Türkiye Kripto Para
Türkiye Kripto Para
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Türkiye Bitcoin Vergi

Türkiye ‘de kripto paralara vergi getirilmesi konusunda yasal bir belirleme yapılmamıştır. Buradaki esas mesele kripto paraların adem-i merkezi yapısı ve Blockchain sisteminin izinin sürülemiyor olmasıdır.Türkiye ‘de Bitcoin ‘e vergi gelecek mi sorusu da akıllardan çıkmıyor.

Türkiye ’de, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından yapılan, 25 Kasım 2013 tarih ve 2013/32 sayılı açıklamada: “Bitcoin ’in 6493 sayılı, Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemleri, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Hakkında Kanun, kapsamında elektronik para olarak değerlendirilemeyeceği ve bu kanun kapsamında gözetim ve denetiminin mümkün olmadığı” belirtilmiştir.

Türkiye bitcoin vergi

Elektronik ticarette işlem satıcının reel veya tüzel şahıs olmasına göre kazanç veya müesseseler vergisinin konusuna girmekte, ayrıca bir mülk(mal) veya hizmet mevzubahis olduğundan Katma Değer Vergisi gündeme gelmektedir. Kripto para birimlerinden vergi alınması konusu önümüzdeki dönemlerde Türkiye’nin gündeminde olacaktır.

Son senelerde uluslararası boyutta kripto paraların legal statüsü ve geleceği tartışılmaktadır. Bu bağlamda ülkelerin kripto paraya olan yaklaşımlarında farklılıklar görülür. Devletlerin kripto parayı vergilendirme görüşü, öncelikle kripto paraların devletler için görmezden gelinmemesi gereken bir kazanç kapısı potansiyeli taşımasından kaynaklanmaktadır. Bir sonraki safha ise birey veya kurumların haklarını gözetmeye yönelik adımları kapsamasıdır.

Türkiye bitcoin vergi

Bu hususlar için tüm ülkeler açısından belirlenmiş bir metodun olmadığı ifade edilmekle beraber yarattığı ekonomik değer gözardı edilemeyecek kadar büyüktür. Dolayısıyla yeni kripto paraların muhasebeleştirilmesi, aidatlandırılması ve teftişi oldukça büyük önem taşıyor.

Kripto paralardan hasılat elde edenleri vergiye tâbi tutmak için kazancın mevzusunun bilinmesi gerekir. Gelir İdaresi Başkanı Adnan Ertürk, üç başlık üzerinde durduklarını belirtmişti. Bunlardan ilki Bitcoin’in bir “emtia” olarak kabul edilmesi, ikincisi “menkul kıymet” ve üçüncüsü de “para” olarak değerlendirilmesidir.

bitcoin vergi
Türkiye bitcoin vergi

EMTİA

Kripto para altın ile eş özelliklere sahiptir. Ancak benzerlikler ile birlikte farklılıklar da kapsamaktadır. Kripto paralar bir emtia olarak değerlendirilirse bu vaziyette iki türlü vergilendirilebileceği belirtilmektedir. Birey şayet bir kere Bitcoin veya altcoin alıp satmış ve buradan bir kazanç elde etmişse, bu hasılat ya değer artışı kazancı veya arızi( gelip geçici) kazanç olarak vergilenecektir.

Sanal paranın artan kur kıymetinden faydalanarak al-sat karı elde etmek için kullanılması halinde , alım satım işlemleri ticari bir organizasyon içerisinde sürekli olarak gerçekleştiriliyor ise GVK (Gelir Vergisi Kanunu)kararlarına göre elde edilen hasılatın ticari bir kazanç olduğu bellidir.

PARA

Kripto paranın, para olarak kabul edilebilmesi için paranın sahip olduğu birtakım işlevleri yerine getirmesi gerekmektedir. Bu işlevler genel olarak; değişim aracı olması , tasarruf ve yatırım aracı olması ve değer ölçüsü olma gibi işlevlerdir.Ayrıca ekonomi politikası aracı olmasına dair ek işlevleri de vardır.

Menkul Kıymet Ve Bitcoin Vergi Düzenlemeleri

Kripto paranın bir menkul kıymet olduğunu düşünenler, Bitcoin gibi kripto paraların finansal varlık olduğunu söylerler.Bundan dolayı , kripto paranın alımsatım işlemleri genel olarak kazanç vergisinin alanına girecektir. Alım-satım sonucunda elde edilen kazanç ,değer artış kazancı, , kripto para borsalarının elde ettikleri komisyonlar ise ticari bir kazanç olarak değerlendirilecektir.

CoinOtag‘dan Bitcoin haberleri, Coin Haberleri ve Coin Yorumları başlıklarını takip edebilir, ayrıca Instagram ve Twitter’dan da takip edebilirsiniz!

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Coin Otağ ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!