Diğer

  Bitcoin ve Kripto Paralar için Kritik Hafta: 28 Ağustos – 1 Eylül Haftalık Takvimi

  • Bitcoin fiyatı, 21 Ağustos Pazartesi gününe 26.190 dolardan başladı. Bir önceki haftaya göre piyasa daha sakin bir hafta geçirdi. Bitcoin bu hafta 25.300 dolara kadar gerileme gösterdi.
  • Haftanın son günü yani 25 Ağustos Cuma günü, ABD Hazine Bakanlığı, tüm kripto para borsalarını ve ödeme işlemcilerini, kripto vergi raporlaması amacıyla broker (aracı) olarak ele almayı teklif etti.
  • Pantera Capital, yayınladığı raporda, Bitcoin fiyatının halving etkinliğinden sonra 148 bin dolara kadar yükselebileceğini açıkladı.

  Bitcoin ve kripto para piyasası zorlu bir haftayı geride bırakıyor: Önümüzdeki kritik haftada neler olacak? SEC’in ETF kararları odak noktası!

  Geçtiğimiz Hafta Piyasada Neler Yaşandı?

  Kripto Para

  Bitcoin fiyatı, 21 Ağustos Pazartesi gününe 26.190 dolardan başladı. Bir önceki haftaya göre piyasa daha sakin bir hafta geçirdi. Bitcoin bu hafta 25.300 dolara kadar gerileme gösterdi ve görülen en yüksek seviye 26.819 dolar oldu. BTC fiyatı şu anda 26.065 dolardan işlem görmektedir. Volatil hareketler görülse de bu hafta çok büyük değişiklikler görülmedi.

  21 Ağustos Pazartesi günü kripto dünyasında gündem sakin kaldı, 22 Ağustos Salı gününde ise ABD mahkemesinin Grayscale – SEC davasına ilişkin bir karar vermesi bekleniyordu ancak karar gelmedi.

  23 Ağustos Çarşamba günü, FBI, Kuzey Koreli hackerların 40 milyon dolarlık Bitcoin satışı yapabileceği konusunda uyarıda bulundu. Daha sonra Binance Labs, Pendle Finance’e yatırım yaptığını açıkladı. Ardından Solana Pay ile Shopify entegrasyon kurduğunu duyurdu. ABD’deki en büyük borsa olan Coinbase, Coinbase borsası, BarnBridge (BOND), DerivaDAO (DDX), Jupiter (JUP), Multichain (MULTI), Ooki (OOKI) ve Voyager (VGX)’i delist edeceğini bildirdi.

  24 Ağustos Perşembe günü, dünyanın en büyük kripto hedge fonu Pantera Capital, yayınladığı raporda, Bitcoin fiyatının halving etkinliğinden sonra 148 bin dolara kadar yükselebileceğini açıkladı. Aynı gün Mastercard, Binance kripto kartı hizmetini, Brezilya, Kolombiya, Bahreyn ve Arjantin’de sonlandırılacağını bildirdi. Perşembe günü ayrıca Umman Sultanlığı’nın, Bitcoin madenciliğine 1.1 milyar dolar yatırım yapacağı açıklandı.

  24 Ağustos Perşembe günü sadece bu gelişmeler ile sınırlı kalmadı ve gün sonunda gelen kritik bir haber yatırımcılar için hayal kırıklığı oldu; PEPE’nin kontrat adreslerinde şüpheli bir eylem gözlemlendi ve daha sonra çoklu imza kontratında ana hesaplardan yapılan transferler için gereken 5 wallet onayı, 2’ye düşürüldüğü ortaya çıktı. Bu haberlerin ardından PEPE’nin resmi X hesabından bir açıklama yapıldı ve PEPE ekibindeki 3 kişinin 15 milyon dolarlık PEPE’yi satarak projeyi terk ettikleri ortaya çıktı. Geriye kalan ekip üyesi ise kalan PEPE tokenleri güvenli bir cüzdana transfer etti.

  Haftanın son günü yani 25 Ağustos Cuma günü, ABD Hazine Bakanlığı, tüm kripto para borsalarını ve ödeme işlemcilerini, kripto vergi raporlaması amacıyla broker (aracı) olarak ele almayı teklif etti. Cuma günü FED Başkanı Jerome Powell, Jackson Hole sempozyumunda konuştu; enflasyonla mücadeleye dikkat çekti ve gerektiğinde faiz artırımlarını yapacaklarını bildirdi. Bu konuşmanın ardından Bitcoin’deki volatilite arttı hatta 25.800 doların altına geriledi ancak hızla toparlandı ve tekrar 26 bin doların üzerine yerleşti.

  Önümüzdeki Hafta Bizi Ne Bekliyor?

  Önümüzdeki hafta kripto para dünyası için çok kritik özellikle de Bitcoin için. Pazartesi ve Salı günü kritik bir olay yok. 30 Ağustos Çarşamba günü ABD’nin 2. çeyrek büyüme verileri açıklanacak. Ağustos ağının son günü olan 31 Ağustos Perşembe günü ise ABD’deki Kişisel Tüketim Giderleri verisi açıklanacak. Haftanın son günü olan Cuma gününde ise ABD’deki İşsizlik oranı ve Tarım Dışı İstihdam verileri açıklanacak. Bunlar sadece önemli olan ekonomik gelişmelerdi. Bir de madalyonun diğer yüzü var; SEC’in Bitcoin ETF başvuruları hakkındaki kararı.

  Görselde de görüldüğü üzere, 1 Eylül ve 2 Eylül tarihleri için planlanan ETF kararları bulunmaktadır. 6 firmanın spot Bitcoin ETF başvurusu için bir karar verilecek ancak şöyle bir detay var; 2 Eylül günü Cumartesi gününe denk geldiği için SEC tüm ETF’ler için kararını 1 Eylül Cuma günü açıklayabilir – Daha önce benzer bir olay görülmüştü.

  Bu ETF başvuruları için ilk karar süreci olduğu için SEC, onaylayabilir, reddebilir veya erteleyebilir. Genel olarak piyasa beklentisi erteleme kararıdır. SEC bu ETF başvurularını Mart 2024 tarihine kadar erteleme hakkına sahiptir ancak eninde sonunda bir karar vermek zorunda olacaktır.

  Son dakika kripto para gelişmelerinden haberdar olmak için Twitter hesabımızın ve Telegram kanalımızın bildirimini açmayı unutmayın.

  HABERLER

  Bloomberg, Spot Bitcoin ETF’lerinin Durumunu Güncelledi: SEC, Tüm Başvuruları Reddedebilir!

  Bloomberg'den gelen güncel bilgilere göre, SEC'in ertelediği spot Bitcoin ETF'leri başvuruları reddedilmeyi bekliyor ve 1 tanesi çoktan reddedili!

  SON DAKİKA: Japon Otomotiv Devi Honda, Bitcoin ve Ethereum Kabul Edecek!

  Japonya merkezli otomotiv devi Honda'nın Bitcoin ve Ethereum'u ödeme yöntemi olarak kabul edeceği haberleri piyasada yankı uyandırıyor!

  Geçtiğimiz Hafta Bitcoin Öncülüğündeki Kripto Fonları Sermaye Girişi Gördü!

  CoinShares'in yeni raporuna göre, geçtiğimiz hafta dijital varlık yatırım ürünlerindeki girişlere Bitcoin öncülük ederken, ETH en az sevilen altcoin oldu.

  SON DAKİKA: Grayscale, Spot Ethereum ETF’si için Başvuru Yaptı! Tüm Detaylar!

  Dünyanın en büyük dijital varlık yöneticisi Grayscale Investments, Ethereum Trust fonunu spot Ethereum ETF'sine dönüştürmek için harekete geçti!

  Güvenilir Borsa

  - Sponsorlu -ads-1

  Ethereum 1700 Doların Üzerinde Kalmayı Başardı! Sırada Ne Var? Güncel ETH Fiyat Analizi!

  Ethereum fiyatı 1700 dolarlık kritik direncin üzerine tutunmakta başarılı oldu: ETH için bir sonraki direnç seviyesi kaç dolar? Güncel ETH analizi!

  2 Ekim Güncel Bitcoin Fiyat Analizi: BTC için Bir Sonraki Fiyat Hedefi Nedir?

  Bitcoin fiyatı Ekim ayının ilk haftasına yükseliş ile başladı: Bitcoin'in bir sonraki hedefi ne olacak? BTC'nin güncel destek ve direnç seviyeleri!

  1 Ekim Güncel Polygon (MATIC) Fiyat Analizi: MATIC Coin Yükseliş Rallisi mi Başlatıyor?

  Polygon (MATIC), son 24 saat içerisinde önemli bir direnç seviyesini aşarak yükselişe geçmiştir: MATIC coin yükseliş hareketini sürdürecek mi?

  1 Ekim Chainlink (LINK) Fiyat Analizi: LINK Coin Bu Desteğe Tutunamazsa Yükseliş Hareketi Sonlanabilir!

  Chainlink (LINK) son zamanlarda oluşturduğu yükseliş trendini bozmaya yakın görünüyor: Bu destek tutunamazsa LINK coin daha fazla düşebilir!

  OGN Kritik Direncin Üzerine Tutunamadı! Şimdi Ne Olacak? Güncel OGN Coin Analizi!

  Origin Protocol (OGN) son 24 saatte %20'den fazla artış göstermiş ve dikkatleri çekmeyi başarmıştır: OGN'nin yükselişe devam etmesi için bu direnci aşması gerekiyor!
  Celal MUTLU
  Celal MUTLU
  Celal Mutlu, genç yaşta ilgi duymaya başladığı kripto para, borsa ve sosyal medya dünyasında elde ettiği deneyimlerle Coin Otağ'a yardımcı oluyor. Okurlara ulaşırken danışmanlıklar vererek sosyal içeriklere kendi dokunuşlarını yapıyor.

  Bloomberg, Spot Bitcoin ETF’lerinin Durumunu Güncelledi: SEC, Tüm Başvuruları Reddedebilir!

  Bloomberg'den gelen güncel bilgilere göre, SEC'in ertelediği spot Bitcoin ETF'leri başvuruları reddedilmeyi bekliyor ve 1 tanesi çoktan reddedili!

  SON DAKİKA: Japon Otomotiv Devi Honda, Bitcoin ve Ethereum Kabul Edecek!

  Japonya merkezli otomotiv devi Honda'nın Bitcoin ve Ethereum'u ödeme yöntemi olarak kabul edeceği haberleri piyasada yankı uyandırıyor!

  Geçtiğimiz Hafta Bitcoin Öncülüğündeki Kripto Fonları Sermaye Girişi Gördü!

  CoinShares'in yeni raporuna göre, geçtiğimiz hafta dijital varlık yatırım ürünlerindeki girişlere Bitcoin öncülük ederken, ETH en az sevilen altcoin oldu.