Diğer

  Bitcoin ve Kripto Para Piyasasını Eylül Ayında Neler Bekliyor?

  • Spot Bitcoin ETF onayı hala piyasayı gözlemlemek için en önemli katalizör. Grayscale’in SEC’e karşı kazandığı son zafer, önemli bir kilometre taşı olmuştur.
  • Kripto piyasası ikinci son tarih olan Ekim ortasına doğru gerilmiş durumda, analistler arasındaki fikir birliği ise SEC’in başka bir gecikmeye eğilimli olduğu yönünde.
  • Eylül ayının en çok beklenen ekonomik göstergesi muhtemelen Tüketici Fiyat Endeksi (CPI) raporudur. 13 Eylül’de yayınlanması planlanan bu rapor, ABD ekonomisinin enflasyon eğilimlerini aydınlatacaktır.

  Bitcoin, Eylül’ün ilk haftasında yüksek volatilite görmeyebilir ancak yaklaşan ekonomik olaylar fiyatlar üzerinde büyük etkiler gösterebilir.

  Bitcoin, Eylül’ün İlk Haftasına Sakin Başlangıç Yaptı

  Bitcoin-BTC

  Bitcoin ve kripto piyasası, hem kripto ile ilgili etkinlikler hem de dikkate değer makro veriler açısından oldukça sakin bir haftaya başlıyor. Bu hafta, hem ABD İmalat ve Hizmetler Endeksi hem de işsizlik başvuruları gibi en önemli makro veriler çok sınırlıdır. Ancak her iki olayın da dolar endeksi (DXY) ve dolayısıyla Bitcoin ve kripto üzerinde önemli bir etkisi olması muhtemel değil.

  Bu nedenle, bu Pazartesi bir istisna yapıyoruz ve haftalık önizlememizde önümüzdeki yedi gün yerine Eylül ayının tamamına bakıyoruz. Eylül ayı çok önemli birçok etkinliğe ev sahipliği yapıyor ve aynı zamanda birkaç sürpriz de sunabilir.

  Spot Bitcoin ETF onayı hala piyasayı gözlemlemek için en önemli katalizör. Grayscale’in SEC’e karşı kazandığı son zafer, önemli bir kilometre taşı olmuştur. “SEC’in muhtemelen Grayscale’in SEC’e karşı davasında zafer kazandıktan sonra spot Bitcoin ETF’lerini onaylamak dışında başka bir seçeneği olmayacak” dedi JPMorgan. Ancak, zamanlama sorunlu görünüyor.

  Kripto piyasası ikinci son tarih olan Ekim ortasına doğru gerilmiş durumda, analistler arasındaki fikir birliği ise SEC’in başka bir gecikmeye eğilimli olduğu yönünde. İlk “nihai” son tarih, Ark için 10 Ocak olarak belirlendi. Ayrıca, Grayscale’in zaferine piyasanın biraz soğuk tepkisi ve ardından hızlı bir geri çekilme, zaman içinde biriken endişe ve beklentinin bir göstergesi olarak görülmektedir.

  Ancak Grayscale zaferi tahmin edilemezlik bir öğe ekledi. SEC’in mahkeme kararına itiraz etme penceresi 14 Ekim’de kapanıyor; bu tarih, aynı zamanda BlackRock, Fidelity ve Invesco gibi diğer kurumsal devler için ikinci bir son tarih ile çakışıyor. Ancak Eylül ayında spot Bitcoin ETF’si için kesin bir karar almak, anlaşmanın uygulanması hakkında Grayscale ve SEC arasındaki görüşmeler beklenmedik bir olayı ortaya çıkarabilir.

  13 Eylül’de ABD Tüketici Fiyat Endeksi (CPI) Raporu

  Eylül ayının en çok beklenen ekonomik göstergesi muhtemelen Tüketici Fiyat Endeksi (CPI) raporudur. 13 Eylül’de yayınlanması planlanan bu rapor, ABD ekonomisinin enflasyon eğilimlerini aydınlatacaktır. Düşüşün sürekli olduğu bir dönemden sonra Temmuz ayının CPI’si şaşırtıcı bir artış gösterdi. Finans piyasaları şimdi bu yeni bir enflasyon trendinin başlangıcı mı yoksa yalnızca bir anomali mi olduğunu belirlemeye çalışıyorlar.

  Federal Rezerv’in son CPI raporları hakkındaki yorumları biraz iyimserdi. Ancak, Fed Başkanı Jerome Powell’ın son açıklamaları, ekonomik göstergelerin volatilitesi ve öngörülemezliği konusunda bir hatırlatma niteliği taşıyor. Eylül’ün CPI raporu yine endişe verici enflasyon eğilimleri sergilerse, Fed 2023’te başka bir faiz artırımı hakkındaki tartışmaların önünü açabilir.

  Temmuz ayında TÜFE, mevsimsellikten arındırılmış bazda aylık bazda %0,2 arttı; Haziran ayındaki artışla aynı seviyede. Son 12 ayda, CPI yıllık bazda (YoY) %3,2 arttı. Core CPI, Haziran’da olduğu gibi aylık %0,2 arttı ve YoY %4,7 arttı (beklentilerin %0,1 altında). Temmuz, yıllık Core CPI’nin dördüncü art arda azaldığı aydı.

  20 Eylül’deki FOMC Toplantısı

  Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısı, Eylül ayındaki finansal takvim için başka bir önemli etkinlik. Bu toplantı, TÜFE’deki son yükselişi ve %3,3 ile inatla yüksek kalan PCE verilerini takip etmesi açısından özellikle önemlidir. Fed’in kendiliğinden belirlediği %2’lik enflasyon hedefine hala ulaşılamadığı için, piyasa faiz artışlarının bir mola vereceği yönde ezici bir eğilime sahiptir.

  Jerome Powell tarafından söylenen her kelime, Fed’in gelecekteki stratejisi hakkında içtenlikle analiz edilecektir. Son ekonomik veriler karmaşık bir tablo sunuyor. Bir yandan, ABD tüketici güveninin keskin düşüşü, iş ilanlarının azalması ve ABD imalatının sürekli daralması olumsuz bir resim çiziyor.

  Öte yandan, Fed’in tercih ettiği enflasyon ölçüsü olan Core PCE, beklentiler doğrultusunda arttı. Powell’ın yakından izlediği temel hizmetler dışı hizmetlerdeki geçici artış, hikayeyi daha da karmaşık hale getiriyor. Bununla birlikte, CPI tekrar yükselmezse bir mola çok olası görünüyor.

  Daha Fazla Kripto Etkinliği

  Merkezi olmayan borsa dYdX, Cosmos uygulama zincirlerindeki V4’ün lansmanıyla önemli bir güncelleme için hazırlanıyor. Bu güncellemenin dikkat çeken özelliklerinden biri, dYdX zincir denetçileri tarafından denetlenecek olan bir bellek içi sipariş defteridir. Daha büyük merkezi kuruluşlara yönlendirilmeyen şekilde işlem geliri artık dYdX Trading Inc. gibi merkezi varlıklara gitmeyecektir.

  Şu anda 362 milyon dolarlık bir piyasa değerine ve 2,09 milyar dolarlık tamamen sulandırılmış bir değerlemeye sahip olan DYDX token sahipleri için yaklaşan gelir paylaşım modeli önemli bir gelişmedir. Bununla birlikte, Aralık ayında serbest bırakılması planlanan DYDX’nin %40’lık kısmına dikkatli yaklaşılmalıdır.

  Coinbase’in Base platformu kripto topluluğunda dikkat çekiyor. Başlangıcından itibaren, Base hızla 400 milyon dolarlık Toplam Değer Kilitlenmiş (TVL) biriktirdi. Bu likiditenin önemli bir kısmı (190 milyon dolar), teşvik edilen farmlar ve token havuzlarına sahip olduğu için ilgi odağı olmuştur.

  Mevcut TVL bu seviyede stabilize olabilirken, Base üzerindeki birkaç büyük protokolün Eylül ayında likidite için bir mıknatıs görevi görmesi olasıdır. Base üzerinde iz bırakan dikkate değer projeler arasında Curve, Uniswap, 1Inch ve Aave gibi endüstri devleri bulunmaktadır.

  Son dakika kripto para gelişmelerinden haberdar olmak için Twitter hesabımızın ve Telegram kanalımızın bildirimini açmayı unutmayın.

  HABERLER

  Bloomberg, Spot Bitcoin ETF’lerinin Durumunu Güncelledi: SEC, Tüm Başvuruları Reddedebilir!

  Bloomberg'den gelen güncel bilgilere göre, SEC'in ertelediği spot Bitcoin ETF'leri başvuruları reddedilmeyi bekliyor ve 1 tanesi çoktan reddedili!

  SON DAKİKA: Japon Otomotiv Devi Honda, Bitcoin ve Ethereum Kabul Edecek!

  Japonya merkezli otomotiv devi Honda'nın Bitcoin ve Ethereum'u ödeme yöntemi olarak kabul edeceği haberleri piyasada yankı uyandırıyor!

  Geçtiğimiz Hafta Bitcoin Öncülüğündeki Kripto Fonları Sermaye Girişi Gördü!

  CoinShares'in yeni raporuna göre, geçtiğimiz hafta dijital varlık yatırım ürünlerindeki girişlere Bitcoin öncülük ederken, ETH en az sevilen altcoin oldu.

  SON DAKİKA: Grayscale, Spot Ethereum ETF’si için Başvuru Yaptı! Tüm Detaylar!

  Dünyanın en büyük dijital varlık yöneticisi Grayscale Investments, Ethereum Trust fonunu spot Ethereum ETF'sine dönüştürmek için harekete geçti!

  Güvenilir Borsa

  - Sponsorlu -ads-1

  Ethereum 1700 Doların Üzerinde Kalmayı Başardı! Sırada Ne Var? Güncel ETH Fiyat Analizi!

  Ethereum fiyatı 1700 dolarlık kritik direncin üzerine tutunmakta başarılı oldu: ETH için bir sonraki direnç seviyesi kaç dolar? Güncel ETH analizi!

  2 Ekim Güncel Bitcoin Fiyat Analizi: BTC için Bir Sonraki Fiyat Hedefi Nedir?

  Bitcoin fiyatı Ekim ayının ilk haftasına yükseliş ile başladı: Bitcoin'in bir sonraki hedefi ne olacak? BTC'nin güncel destek ve direnç seviyeleri!

  1 Ekim Güncel Polygon (MATIC) Fiyat Analizi: MATIC Coin Yükseliş Rallisi mi Başlatıyor?

  Polygon (MATIC), son 24 saat içerisinde önemli bir direnç seviyesini aşarak yükselişe geçmiştir: MATIC coin yükseliş hareketini sürdürecek mi?

  1 Ekim Chainlink (LINK) Fiyat Analizi: LINK Coin Bu Desteğe Tutunamazsa Yükseliş Hareketi Sonlanabilir!

  Chainlink (LINK) son zamanlarda oluşturduğu yükseliş trendini bozmaya yakın görünüyor: Bu destek tutunamazsa LINK coin daha fazla düşebilir!

  OGN Kritik Direncin Üzerine Tutunamadı! Şimdi Ne Olacak? Güncel OGN Coin Analizi!

  Origin Protocol (OGN) son 24 saatte %20'den fazla artış göstermiş ve dikkatleri çekmeyi başarmıştır: OGN'nin yükselişe devam etmesi için bu direnci aşması gerekiyor!
  Celal MUTLU
  Celal MUTLU
  Celal Mutlu, genç yaşta ilgi duymaya başladığı kripto para, borsa ve sosyal medya dünyasında elde ettiği deneyimlerle Coin Otağ'a yardımcı oluyor. Okurlara ulaşırken danışmanlıklar vererek sosyal içeriklere kendi dokunuşlarını yapıyor.

  Bloomberg, Spot Bitcoin ETF’lerinin Durumunu Güncelledi: SEC, Tüm Başvuruları Reddedebilir!

  Bloomberg'den gelen güncel bilgilere göre, SEC'in ertelediği spot Bitcoin ETF'leri başvuruları reddedilmeyi bekliyor ve 1 tanesi çoktan reddedili!

  SON DAKİKA: Japon Otomotiv Devi Honda, Bitcoin ve Ethereum Kabul Edecek!

  Japonya merkezli otomotiv devi Honda'nın Bitcoin ve Ethereum'u ödeme yöntemi olarak kabul edeceği haberleri piyasada yankı uyandırıyor!

  Geçtiğimiz Hafta Bitcoin Öncülüğündeki Kripto Fonları Sermaye Girişi Gördü!

  CoinShares'in yeni raporuna göre, geçtiğimiz hafta dijital varlık yatırım ürünlerindeki girişlere Bitcoin öncülük ederken, ETH en az sevilen altcoin oldu.