Perşembe, Ocak 21, 2021

Bitcoin Son Dakika Durumu !

Bitcoin son dakika

Büyük bir yatırım şirketinin yöneticisi, Bitcoin son dakika durumunun jeopolitik ve finansal faktörlerden dolayı gerilemiş olabileceğini ileri sürdü.

Yatırım devi VanEck ‘in dijital varlık direktörü Gabor Gurbacs, 25 Kasım tarihli tweet’inde Bitcoin’in 6.500 dolara gerilemesine ”sebep olmuş” bazı nedenleri açıkladı.

Çin Kripto Para savaşı Bitcoin Son Dakika Durumu’nu Etkiliyor

Gurbacs, tıpkı birçok analist gibi Çin’in ülke dahilinde faaliyet gösteren kripto paraları kapatmak adına harekete geçtiği haberlerinin, Bitcoin üzerindeki baskıyı artırdığını tahmin ediyor. 

Yatırımcılar riski gördü ve piyasadan çıkarak, daha düşük seviyelerde alım yapmayı hedefledi.

“Yatırımcıların, Çin’in borsaları kapatacağı haberlerinden endişe duyduğunu ve bu nedenle daha düşük seviyelerde tekrar alım yapmaya karar verdiklerini düşünüyorum.” ifadelerini belirtti.

Vergi beyanı arbitrajı

Giderek daha fazla destek gören bir teori de, vergi beyanlarına işaret ediyor.

ABD’li yatırımcılar, 2019 yılı için karlarını negatif bölmeye çekmek amacıyla, bilinçli olarak Kripto para piyasalarını aşağı çekiyor olabilir.

Gurbacs tarafından ”yıl sonu vergi kaybı arbitrajı” olarak adlandırılan bu olaya, böyle bir etki yaratması için katılımın ne kadar olması gerektiği ise bilinmiyor.

Bitcoin Son Dakika Durumu ? Likiditesi Buharlaşıyor

Skew Markets verilerini referans alan Gurbacs, Bitcoin alım satım platformlarındaki likiditenin de önemli bir sıkışma yaşadığını tahmin ediyor.

Bu durumun, muhtemelen Çin’in politikalarının bir sonucu olduğunu da ekledi.

Bitcoin’in 10 bin dolara Tırmanması şaşırtıcı olmaz

Bitcoin Son Durumu iç açıcı olmamasına karşın PlanB, “İsterseniz bana deli diyin fakat, Bitcoin 2019 yılını 10 bin doların üstünde kapatırsa şaşırmam. Böyle fırsat çok az bulunur.” diye belirtti.

Söz konusu tahminin gerçekleşmesi durumunda Bitcoin , yüzde 40 artış göstermiş olacak. Bu, baktığımız zaman bir taraftan oldukça mümkün: kripto para, ikinci en büyük günlük sıçrayışında yüzde 42‘ye yakın değer kazanmıştı.

PlanB, Stok ve Akım modelinde Bitcoin fiyatının performansına değindi. 7.100 dolarda seyreden BTC/USD paritesi, modelin tahminin 1.200 dolar aşağısından işlem görüyor. Bitcoin, Mayıs 2020’deki blok ödülü yarılanmasına kadar ortalama 8.300 dolarda seyredecek.

Yarılanmanın yaklaştığı bu dönemde ayı piyasasının belirtilerinin gözükmesi, istatistik uzmanı Willy Woo’nun da dikkatinden kaçmadı. Woo, geçtiğimiz hafta piyasanın bu yıl ”eşsiz” bir yapıya sahip olduğunu ve önceki yarılanmalara hiç benzemediğini açıkladı.

CoinOtag‘dan Bitcoin haberleri, Coin Haberleri ve Coin Yorumları başlıklarını takip edebilir, ayrıca Instagram ve Twitter’dan da takip edebilirsiniz!

 • İlginizi Çekebilir | Kripto Para Fiyatları
 • En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

  Enes Başoğlu
  Enes Başoğlu, İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünde öğrenim gören Enes, Coin Otağ'ında yazarlık yapmasının yanı sıra, yatırımlarının ve trade işemlerini de başarılı bir şekilde yürütüyor. Özellikle son yıllarda, geleneksel piyasalardan kripto para piyasasına doğru kayan ilgisi ve özverisi nedeniyle, bu alanda da çalışmalar gerçekleştiriyor. Enes Başoğlu'na mail adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  Güvenle Kripto Para Satın Al

  Hisseler
  StockSymbolPriceChart (24H)
  RTALB.IS₺27.72
  THYAO.IS₺13.26
  KCHOL.IS
  KOC HOLDING
  KCHOL.IS
  KCHOL.IS₺22.66
  ASELS.IS
  ASELSAN
  ASELS.IS
  ASELS.IS₺18.19