Bitcoin Sert Bir Düşüş Yaşadı, Toparlayabilir mi?

 

Yeni Çıkan Metaverse ve GEM Tokenlerini %10 komisyon indirimiyle buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Borsanızda sorun yaşıyorsanız buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Bitcoin’de ki en son fiyat düşüşleri, ABD enflasyonunun Haziran ayında 30 yılın en yüksek seviyesine yükselmesinin ardından geldi.

Bitcoin’in düşüşü

bitcoin

Bitcoin’in (BTC) fiyatı, ABD Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell’ın ifadesi öncesinde Çarşamba günü düşüş trendini sürdürdü.

Spot BTC/USD paritesi, %3.46’lık bir gün içi düşüşün ardından 17 günün en düşük seviyesi olan 31.600 dolara düştü. Bu arada, çifte bağlı CME vadeli işlemleri %3.41 düşüşle 31.515 dolara geriledi ve haftanın başından bugüne kayıplarını %9.5’e çıkardı.

Bitcoin Grafik

Boğalar her aşağı yönlü girişime karşı 30.000 dolar civarındaki destek seviyelerini savunmaya devam ederken, Bitcoin Temmuz başında 35.000 doları kırmayı denemişti. Bağımsız piyasa analisti Will Clemente III , düşük satış geçmişine sahip kuruluşların, Bitcoin’i spekülatif tüccarlardan daha düşük seviyelerden almaya devam ettiğini söyledi.  Bu Stratejinin, iyi miktarlarda BTC arzını piyasadan etkin bir şekilde çıkarmak olduğunu da sözlerine ekledi.

Clemente, “Herhangi bir kapitülasyon olayı göz önüne alındığında, benim düşünceme göre, Bitcoin’in yeniden artış süreci tamamen satışların yerine ve zamanına bağlı” dedi.

“Süreç tamamlandığında, piyasa bir arz şoku yaşayacaktır.”

Bitcoin ve ABD enflasyonu arasında ilişki

Bitcoin 35.000 $ ‘dan satıldı ve Çarşamba günü, gün içerisinde 31.500 $’a düştü. Yatırımcıları temkinli yapan faktörlerden biride, Federal Rezervin yüksek enflasyon krizine nasıl tepki vereceği konusundaki belirsizliktir. Şu anda 13 yılın en hızlı temposuyla beraber yükselen bir enflasyon söz konusu.

Ayrıntılı olarak enflasyon, ABD Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) yayınına göre Haziran 2021’de bir önceki aya kıyasla %0,9 ve Haziran 2020’ye göre %5,4 arttı. Yüksek enflasyon okumaları dikkatleri Powell’ın Salı günü 9’da Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi huzuruna çıkışına odakladı.

Bitcoin & Enflasyon

Merkez bankası başkanı, tüketiciye bağlı enflasyonda devam eden artış konusundaki durumu netleştirmeyi bekliyor. Powell, daha önceki açıklamalarında, ABD işgücü piyasalarında “maksimum bir toparlanma” görmedikçe Fed’in temkinli hareket etmesi gerektiğini söylemişti.

Bu nedenle, New York şube başkanı John Williams da dahil olmak üzere bazı benzer düşünceli yetkililerinin desteğiyle Powell, güçlü ABD büyümesi ve yüksek enflasyonun ardından Fed’in 120 milyar dolarlık aylık varlık satın alma programını azaltmayı görmezden gelebilir.

Fed ve Bitcoin ilişkisi

Bu arada, Evercore ISI ekonomisti Peter Williams , artan TÜFE değerlerinin Federal Açık Piyasa Komitesi üyeleri arasındaki gerilimi artırabileceğini düşünüyor.

Bazı üyeler, enflasyonun geçici olduğunu düşünerek genel olarak Fed’in bekle ve izle yaklaşımını yapacağını da eklese de, Eylül ayı gibi erken bir tarihte başlamasını talep edebileceklerini de ekledi.

Bitcoin’e gelince, şuan ki durum, özellikle kripto para biriminin son aylarda enflasyon alarmlarına yanıt verememesi, Çin’in kripto sektörüne yönelik baskıları, regülatör incelemelerinin artırması, Fed’in 2023 için faiz artırım planları ve Elon Musk‘ın kripto karşıtı tweet’lerinden sonra karışık kalıyor.

Teknik Analiz

Şu anlık, anlamsız ve cansız hacimlere ekstra olarak iki aylık aşağı yönlü hareket Bitcoin‘i düşüş durumunda tutmaya devam ediyor.

Bitcoin grafiği

20 Mayıs’tan bu yana, BTC/USD paritesi paralel bir kanal içinde düşüş eğilimi gösteriyor, destek trend çizgisinden toparlanıyor ve direnci test ettikten sonra daha da düşüyor. Aynı zamanda, 30 bin – 32 bin dolarlık alan, ek desteğin birleşimini sağlıyor.

Parite, Kanalın üst trend çizgisinin en son yeniden test edilmesinin ardından alt trend çizgisine doğru ilerliyor gibi görünüyor. Ancak, mevcut senaryodaki kısa hedef 30 bin doların altında.

Tersine, Kanalın direnç trend çizgisinin kuzeyindeki bir kırılma, BTC/USD’nin 50 günlük basit hareketli ortalamasının bir sonraki yukarı yönlü hedef olarak 35.363 dolarda test etmesine neden olabilir. Bu seviyeler, en son satışlara tanık oldu.

0 0 Oylar
İçeriği Oyla

Güncel analiz ve haberlerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin, Telegram ve Analiz kanalımıza katılın!

Share on twitter
Twitter
Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on linkedin
LinkedIn
Share on facebook
Facebook