Bugün Bitcoin Pizza Günü! 10.000 BTC’lik Dünyanın En Pahalı Pizzasını Yiyen Adamın Hikayesini Dinleyin!

Yeni Çıkan Metaverse ve GEM Tokenlerini %10 komisyon indirimiyle buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Borsanızda sorun yaşıyorsanız buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Her yıl 22 Mayıs’ta bir süre boyunca tüm dünyada “Bitcoin Pizza Günü” olarak kutlanmaktadır. Dünyadaki birçok kripto borsası ve iş yeri özel etkinlikler ve kampanyalar düzenlemektedir.

Peki, 22 Mayıs “Bitcoin Pizza Günü”nde oldu?

Tarihler 18 Mayıs 2010’u gösterdiğinde (Bitcoin’in ortaya çıkmasından yaklaşık 1.5 yıl sonra), Florida’da yaşayan Laszlo Hanyecz adında bir Macar yazılım programcısı, Bitcointalk.org forumunda Bitcoin ile alışveriş yapmak istediğini belirtti. Hanyecz, 2 büyük pizza için 10.000 BTC ödeyebileceğini ve ne tür bir pizza istediğini yazdı. Forumda, kendisi için pizza alıp ona gönderebilecek birini arıyordu ve karşılığında 10.000 Bitcoin ile ödeme yapabilirdi. Birkaç günlük mücadeleden sonra aradığını buldu.

bitcoin pizza günü
Laszlo Hanyecz’in BitcoinTalk forumundaki mesajı

İngiliz bir adam Macar yazılım geliştiricisinin teklifini kabul etti. Papa John’dan Hanyecz’e sipariş ettiği iki büyük pizza teslim etti ve karşılığında 10.000 BTC aldı. Bu, Bitcoin tarihindeki ilk alışverişlerden biriydi. Aslında, 10,000 BTC’nin o an bir değeri yoktu! Bugün 10.000 BTC tam olarak 90 milyon dolar yapıyor. Aralık 2017’de Bitcoin’in 20 bin dolar ile zirve yaptığı dönemde, 10.000 Bitcoin’in 200 milyon dolar yaptığını hesap ettiğinizde bayağı derin bir konu olduğunu anlayabilirsiniz. 🙂

İşte bu olayın gerçekleştiği gün olan 22 Mayıs 2010, Bitcoin tarihinde “Bitcoin Pizza Günü” olarak kutlanmaktadır.

“Pişman değilim”

Laszlo Hanyecz daha sonra medyaya konuyla ilgili birçok röportaj verdi. Bu röportajlardan birinde, bu alışverişi yapmaktan pişman olmadığını ve işlemin kripto para görüşünü olumlu yönde değiştirdiğini söyledi. “O zamana kadar, Bitcoin’in hiçbir değeri yoktu, bu yüzden pizza ticareti fikri inanılmaz derecede güzeldi,” dedi Hanyecz.

bitcoin pizza günü Laszlo Hanyecz
Laszlo Hanyecz

CoinOtag’ı ayrıca TwitterFacebookTelegram ve Instagram‘dan da takip edebilirsiniz.

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Abone Ol
Notify of
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster