Pazartesi, Ocak 25, 2021

Bitcoin Madencilik Firmasının CEO’su Tutuklandı!

Bitcoin Madencilik Firmasının CEO’su Tutuklandı! Bitmain’in rakibi MicroBT’nin CEO’suna şüpheli tutuklama!

Bitcoin Madencilik

Dünyanın en büyük Bitcoin madencilik firmalarından olan Bitmain‘in Çini çerisindeki rakibi MicroBT‘nin kurucusu ve CEO’su olan Yang Zuoxing, 15.000 dolarlık bir dolandırıcılığa karıştığı nedeniyle tutuklandı.

Coindesk kaynağının aktardığı habere göre, bu durum aslında 2019 yılında Bitmain ve MicroBT arasındaki rekabetin artmasından sonra meydana geldi. Sheznhen bölge savcılığı tarafından yapılan açıklamada Yang Xing isimli şahsın tutuklandığı ve soruşturmanın devam ettiği bilgisi paylaşıldı. MicroBT’nin ürettiği WhatsMiner isimli BTC madencilik donanımının, Çin içerisindeki madencilik sektörünün yüzde 40’lık bir pazar payına sahip olduğu da biliniyor.

Gözler Bitmain’in Üzerinde! Bitcoin Madencilik Şirketinden şok Haber

Yang Kasım ayında yerel polis tarafından devam eden bir soruşturmaya yardımcı olması için çağrılmıştı ancak bu tutuklamanın söz konusu olayla ilgili olup olmadığı bilinmiyor. Özellikle 2018 yılının sonlarında ciddi darbe alan Bitmain’in yokluğundan ve gerilemesinden faydalanan MicroBT, sektörde ciddi bir ivme yakalamak üzereydi. MicroBT CEO’sunun tam da Bitmain’in eski CEO’su Jihan Wu‘nun tekrar kontrolü ele geçirmesinden sonra tutuklanması da şüpheleri üzerine çekti.

Yang, Bitmain bünyesinde eski bir çip tasarımcısıydı ve madencilik devinin S7 ile S9 modellerinin üretiminde yer aldı. Bitmain o tarihlerde Yang’ın kendi donanımlarına ait bilgileri çaldığı ve telif haklı ihlali yaptığını vurgulayıp, kendisine karşı dava açmıştı. Rakip madencilik firmasının CEO’sunun ne kadar hapis cezası alacağı ise bilinmiyor.

Bitcoin Madenciliği Nasıl Yapılır?

Aslında Bitcoin madenciliğinin nasıl yapıldığından çok; neden çok önemli olduğu kendi başına uzunca bir yazıyı hak ediyor. Çünkü Bitcoin’i bu kadar önemli bir teknoloji ve büyük bir buluş yapan şeyin kilit noktalarından bir tanesi Proof-of-Work olarak bilinen konsept. Bu yazıda ise bu konuya kabaca değinip işin teknik kısmına çok da kafa yormak istemeyen okurlarımızın akıl sağlığını koruyacağım, en azından şimdilik.

Bitcoin madenciliği, dijital saman yığınında dijital iğne aramak…

Konuya girmeden önce çok kısa olarak dikkat çekmek istediğim bir şey var: Bitcoin çıkartmak, yani madencilik yaparak bir miktar Bitcoin elde etmek, madenciliğin tek amacı değil. Bitcoin madencileri aynı zamanda Blockchain denen ve yine BTC’yi BTC yapan özelliklerden birisi olan ve merkezi olmama özelliğine sahip (decentralized) hesap defterini de tutmaya yarıyor, bunun neden böyle olduğu ve ne işe yaradığı da yine başka bir yazının konusu olsun. Şimdilik sadece madencilik kavramını “Bitcoin bulmak/çıkartmak/basmak” olarak düşünelim…

Bitcoin madenciliği, aslında çok özet olarak anlatmak gerekirse, bilgisayarınıza özelliği olan bir sayıyı aratıp buldurmanızdan ibaret ve bu sayıyı özellikli yapan şey ise, bulunmasının oldukça zor olması ve bulmanın gittikçe zorlaşması.

CoinOtag‘dan Bitcoin haberleri, Coin Haberleri ve Coin Yorumları başlıklarını takip edebilir, ayrıca Instagram ve Twitter’dan da takip edebilirsiniz!

 • İlginizi Çekebilir | Kripto Para Fiyatları
 • En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

  Enes Başoğlu
  Enes Başoğlu, İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünde öğrenim gören Enes, Coin Otağ'ında yazarlık yapmasının yanı sıra, yatırımlarının ve trade işemlerini de başarılı bir şekilde yürütüyor. Özellikle son yıllarda, geleneksel piyasalardan kripto para piyasasına doğru kayan ilgisi ve özverisi nedeniyle, bu alanda da çalışmalar gerçekleştiriyor. Enes Başoğlu'na mail adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  Güvenle Kripto Para Satın Al

  Hisseler
  StockSymbolPriceChart (24H)
  RTALB.IS₺26.56
  THYAO.IS₺12.90
  KCHOL.IS
  KOC HOLDING
  KCHOL.IS
  KCHOL.IS₺22.10
  ASELS.IS
  ASELSAN
  ASELS.IS
  ASELS.IS₺18.35