arama

Bitcoin Madenciliği Kolaylaşıyor mu ?

Blockchain ve Kripto Para Testi

Bitcoin Madenciliği Kolaylaşıyor mu ? – Son günlerde büyük değer kaybı yaşayan Bitcoin’in zorluğunun önümüzdeki günlerde düşmesi bekleniyor.

Bitcoin Madenciliği Kolaylaşıyor mu ? Beklenen Bitcoin Halving !

  • Zorluk Seviyesinin Düşmesi Madencilik Sektörünü Değiştirebilir mi?

Zorluk, temelde Bitcoin blockchain ağındaki blokları çözmek için gereken eforu ifade ediyor. Zorluğun düşmesi, madencilik faaliyetinin küçük oyuncular için ekonomik olarak sürdürülemez olduğunu ve bu nedenle rekabetin azaldığını gösteriyor.

Geçtiğimiz günlerde tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşan hash oranı da, zorlukla birlikte bu ay gerileme yaşadı.

Bitcoin Madenciliği Kolaylaşıyor mu ? -  Hashrate Grafik
Bitcoin Madenciliği Kolaylaşıyor mu ? – Hashrate Grafik

Bitcoin ağına ayrılan işlem gücünü ifade eden hash oranı, saniyede 100 kentilyon hash’in (h/s) altına geriledi.

Bitcoin Madenciliği Kolaylaşıyor mu? – Blockchain’in verilerine göre hash oranı, 18 Mart itibarıyla Aralık 2019’dan beri ilk kez 80 kentilyona kadar düştü.

Bitcoin Halving ; Madenciliğin Sektörü Nasıl Etkilenecek?

Hash oranı verileri yalnızca tahminlerden oluşuyor ve madencilerin toplu olarak sektörden çekildikleri anlamına gelmiyor olabilir.

Bitcoin Madenciliği Kolaylaşıyor mu ; Bitcoin Halving Diğer yandan analistler arasında yaygın olan bir teoriye göre fiyatın düşmesiyle birlikte, büyük madencilik kuruluşları hariç tüm oyuncular faaliyetleri durdurmak zorunda kaldı.

 Bitcoin Madenciliği Kolaylaşıyor mu
Bitcoin Madenciliği Kolaylaşıyor mu ? – Temsili görsel

Büyük madencilerin pazar payı artacağı için karları da artacak ve böylece faaliyetlerini sürdürmeye devam edebilecekler.

Pazar payının artması, büyük madencilerin mayıs ayında yaşanacak ve blok ödülünü 12,5 BTC’den 6,25 BTC’ye düşürecek yarılanmanın etkilerini de minimuma indirmelerine yardımcı olabilir.

BTC/USD paritesi çeviri yayın saati itibarıyla yüzde 12 değer kazanmış olsa da, fiyatın tekrar düşeceğine dair endişeler sürüyor.

Yatırımcı Tone Vays, Bitcoin’in mayıs ayından önce 2 bin dolara kadar gerileyebileceğini söylemişti.

Bitcoin Madenciliği Kolaylaşıyor mu ? Bitcoin Hash Rate Düştü !

Bitcoin’in Ağ Zorluğu ve Bitcoin Hash Rate’i Düştü Bitcoin’in ağ zorluğu ağdaki madencilerin sayısına göre değil, onun yerine ağdaki madencilerin sahip oldukları toplam hash rate’e göre hesaplanır.

Hash rate ne kadar yüksekse BTC ağı da kazım hızını dengelemek için zorluğu o kadar arttırır. Bitcoin ağ zorluğunun düşecek olması ise hash rate konusunda da ciddi bir düşüş olduğu anlamına geliyor.

Bitcoin Madenciliği Kolaylaşıyor mu ?
Bitcoin Madenciliği Kolaylaşıyor mu ? – Temsili görsel

Bitcoin hash rate’i net bir şekilde hesaplanamasa da, bunun yaklaşık değerleri tespit edilebiliyor. Son haftalarda görülen düşüş sonrasında hash rate de 100 sınırının altına geriledi ve 80 kentilyon civarına düştü.

Bitcoin Madenciliği Kolaylaşıyor mu ? – Bundan aylar önce rekor üzerine rekor kıran ve olumlu bir indikatör olarak yorumlanan BTC hash rate, şimdiki düşüşü ile bireysel madencilerin canını da yakabilir.

Bitcoin ağ zorluğunun düşmesi endüstriyel madencilik havuzlarının çok daha fazla ve hızlı BTC bloğu bulmasını sağlıyor. Bu da bireysel yatırımcıların kazancını çok daha azaltıyor.

Coinotag üzerinden Bitcoin haberleri, Coin Haber ve Coin Yorum başlıklarını takip edebilir; bizleri ayrıca InstagramTwitter, ve Telegram‘dan da takip edebilirsiniz!

Avatar for Görkem I.
Görkem I. Düzenleyici
Yazarımız CoinOtag ekibinin müdavimlerinden, emektarlarından birisidir. Kendisiyle iletişime geçmek için [email protected] kanalını kullanabilir ya da yorum atabilirsiniz.
follow me
Share via
Copy link
Powered by Social Snap