Çarşamba, Ocak 27, 2021

Bitcoin Barometresi 2020 Rüya Gibi Bir Yıl Olacak

Bitcoin Barometresi, Menkul kıymetler borsasında kendisine yer edinmiş özlü bir söz olan “Ocak nasıl giderse, yıl da öyle devam eder” ifadesi, geleneksel piyasa için bir felaket, BTC için ise mükemmel bir 2020 yılı anlamına gelebilir. Ocak Barometresi olarak bilinen bir indikatör de Bitcoin için yükseliş dolu bir 2020 geçirebileceğimizi gösteriyor. Bitcoin Haberlerinde bu hafta…

bitcoin barometresi

Geçtiğimiz Cuma günü hisse senedi piyasasında büyük bir satış baskısı ile kapanan Ocak ayı, Bitcoin için ise tam tersi bir tablo sergiledi. Bitcoin (BTC) fiyatı ayın son haftasında yine ciddi bir yükseliş elde ederek kapanış yaptı.

Bitcoin Barometresi, Bitcoin Fiyatını Nasıl Etkiler?

Menkul kıymet borsası analistleri uzun süredir Ocak ayının yılın geri kalanındaki fiyat hareketlerini belirlediğine yönelik bir teoriye sahipler. 1950 yılından beri süregelen bu gelenek, S&P 500 Endeksi için %86 oranında isabet kaydetti. Ocak ayının S&P 500 için yükseliş getirmesi, yılın devamında da piyasanın pozitif bir şekilde devam etmesiyle sonuçlandı. Buna da geleneksel piyasalarda Ocak Barometresi adı verildi.

Buna ek olarak ABD içerisinde seçim yapılacağı yıllar, çok daha tutarlı bir sinyal alınabiliyor. Seçim olan bir yılda, ocak ayının pozitif sinyaller vermesi, o yılın %100 oranında pozitif ilerlemesiyle devam etti. Bu yıllardaki ortalama kazanç yüzdeleri ise %16,6 olarak aktarılıyor.

Ocak ayının iyi geçmesi yılın iyi devam etmesini sağlarken bunun tersi bir durum da mevcut. Negatif geçen ocak ayı genellikle menkul kıymetler borsası için felaket anlamına geliyor. Ocak ayının hisse senedi piyasası için kötü kapandığı 2020 yılı ise menkul kıymet yatırımcıları için böyle bir yılı beraberinde getirebilir.

bitcoin boğa

Bitcoin Boğaları Beklemede

Bitcoin fiyatı Ocak ayını geleneksel piyasaların tam aksine ciddi bir yükseliş ile kapattı. Bitcoin fiyatı 7.150 dolar dan giriş yaptığı ay, 9.250 dolar ile kapandı ve BTC / USD %29 yükseliş elde edildi. Sadece bu yükseliş bile birçok yatırımcı tarafından başlı başına iyimser bir gelişme olarak değerlendirildi.

Corona virüsü, artan küresel tansiyon, Brexit ve buna benzer birçok önemli olay hisse senedi piyasalarını sarsmaya başladı. Özellikle küresel ticaretin kalbi olan Çin’in birçok sınır kapısını kapatması, ilerleyen aylarda geleneksel piyasalarda büyük paniğe yol açabilir.

Bitcoin Halving Geliyor!

Küresel piyasalardan bağımsız olarak Bitcoin ekosisteminin kendi içerisinde de fiyatı yükseltebilecek bir beklenti oluştu. Bitcoin blok ödülü yarılanmasına (Bitcoin halving) 100 günden az bir süre kaldı ve heyecan giderek artıyor. Bu yarılanmanın önceki iki yarılanmaya kıyasla BTC’nin daha çok bilindiği bir dönemde gerçekleşecek olması, Bitcoin (BTC) fiyat beklentisini daha da arttırıyor.

CoinOtag‘dan Bitcoin haberleri, Coin Haberleri ve Coin Yorumları başlıklarını takip edebilir, ayrıca Instagram ve Twitter’dan da takip edebilirsiniz!

 • İlginizi Çekebilir | Kripto Para Fiyatları
 • En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

  Görkem Ilık
  Görkem Ilık, İstanbul Ticaret Üniversitesi'nde Bankacılık ve Finans okurken, kripto para ve piyasalara olan yönelimini keşfediyor.Sektörel yazılar ile coinotag.com'a destek olurken, Görkem Ilık bir yandan yatırım ve trade yaparak sektörde emin adımlarla ilerliyor.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  Güvenle Kripto Para Satın Al

  Hisseler
  StockSymbolPriceChart (24H)
  RTALB.IS₺29.22
  THYAO.IS₺12.54
  KCHOL.IS
  KOC HOLDING
  KCHOL.IS
  KCHOL.IS₺21.40
  ASELS.IS
  ASELSAN
  ASELS.IS
  ASELS.IS₺18.22