Salı, Ocak 19, 2021

Bitcoin Ağ Zorluğu Büyük Bir Değişim Yaşayabilir!

Bitcoin Ağ

Bitcoin’in Salı günü yaşanacak olan ağ zorluğu artışı, madencileri zor durumda bırakacak gibi duruyor. Bitcoin Ağ Zorluğu Büyük Bir Değişim Yaşayabilir!

Lider kripto para birimi Bitcoin ağ zorluğu her 14 günde bir veya her 2,016 blokta bir değişecek şekilde ayarlanmıştır. Ağ yeni madencilerin katılması ile beraber zorluk artarken, madencilerin ayrılması ile beraber de eşitliği sağlamak için azalmaktadır.

Daha önce tahmin edilen seviyede değişen ağ zorluğu, önümüzdeki Salı günü çok büyük bir değişim yaşayabilir. PlanB isimli kripto para analistinin yukarıdaki gönderisinden de anlaşılabileceği üzere, sıradaki değişimin minimum %8,6 civarında olması bekleniyor. Bitcoin’in madencilik zorluğunun artması, madencilerin aynı donanım ve madencilik kazım gücü ile beraber daha fazla BTC kazabilmesi anlamına geliyor.

Bu da birçok Bitcoin eleştirmeninin değindiği merkeziyet noktasını güçlendiriyor. Bitcoin ağının zorluğu artarken bireysel düzeyde madencilik yapan kişilerin gücü ve kazancı azalıyor. Bu da bireysel madencilerin ağdan çekilmesine ve madenciliğin büyük oranda kurumsal firmaların eline geçmesine sebep oluyor.

Bitcoin Hash Rate ’i Artıyor

Özellikle Çin bölgesi içerisindeki bütün madencilerin BTC hash rate‘inin yüzde 60’ından fazlasına sahip olduklarını hesaba katarsak, durumun ne kadar korkunç boyutlara geldiğini görebiliriz. Aslında madencilik zorluğunun artacağı, Bitcoin’in işlem hacminin bir haftada iki kat artmasından da anlaşılıyor.

Bitcoin Ağ Zorluğu (Difficulty) Nedir?

orluk (difficulty), blockchain terminolojisinde bir bloğun onaylanması için harcanan emeğin ölçüsüdür. Zorluk tüm ağı ilgilendiren ve algoritmik olarak hesaplanan bir olgudur. Ağda geçerli olan zorluk tüm madenciler için geçerlidir, yani bu değer global bir değerdir. Hesaplanması bir zümrenin veya kişinin elinde değildir. Herkesin güvenebildiği formüllere dayandırılarak hesaplanır.

Zorluk arttıkça, blokların onaylanması için harcanan emek de artar. Aynı şekilde zorluk azaldıkça blokların onaylanması için harcanan emek de azalır.

Neden Zorluk Mekanizması Var?

Bitcoin’in optimum kararlılıkta çalışabilmesi için tüm sistemin yeni bir blok ortaya çıkarmak için harcayacağı sürenin 600 saniye olması uygun görülür. İki blok arasının zaman bakımından dar olması senkronizasyon sorunu ve “orphan block” dediğimiz fenomenin sık yaşanmasına sebep olabilir. Uzun olması ise işlemlerin gecikmesine sebep olabilir. İkisi arasında dengenin en iyi kurulduğu süre ise 10 dakika.

Zorluk mekanizmasının asıl amacı, iki blok arasındaki 10 dakikalık zaman farkını koruyabilmektir.

CoinOtag‘dan Bitcoin haberleri, Coin Haberleri ve Coin Yorumları başlıklarını takip edebilir, ayrıca Instagram ve Twitter’dan da takip edebilirsiniz!

 • İlginizi Çekebilir | Kripto Para Fiyatları
 • En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

  Enes Başoğlu
  Enes Başoğlu, İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünde öğrenim gören Enes, Coin Otağ'ında yazarlık yapmasının yanı sıra, yatırımlarının ve trade işemlerini de başarılı bir şekilde yürütüyor. Özellikle son yıllarda, geleneksel piyasalardan kripto para piyasasına doğru kayan ilgisi ve özverisi nedeniyle, bu alanda da çalışmalar gerçekleştiriyor. Enes Başoğlu'na mail adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  Güvenle Kripto Para Satın Al

  Hisseler
  StockSymbolPriceChart (24H)
  RTALB.IS₺28.92
  THYAO.IS₺13.54
  KCHOL.IS
  KOC HOLDING
  KCHOL.IS
  KCHOL.IS₺22.18
  ASELS.IS
  ASELSAN
  ASELS.IS
  ASELS.IS₺18.43