Ana SayfaHaberBitcoin 23.960 Dolara Yükseldi Fakat Yatırımcılar Açgözlü Değil!

Bitcoin 23.960 Dolara Yükseldi Fakat Yatırımcılar Açgözlü Değil!

-

CODATA aracılığıyla elde ettiğimiz veriler açıkça gösteriyor ki Bitcoin fiyatının 29 Ocak’ta 23.960 $’a kadar yükselmesi “bilinçli” yatırımcılar tarafından alındığını ortaya koyuyor. Korku ve Aç Gözlülük Endeksi ne söylemeye çalışıyor?

Bitcoin Yatırımcıları Neden Açgözlü Değil?

Korku ve Açgözlülük Endeksi‘ne göre, BTC fiyatlarının Ocak ayının en yüksek seviyelerine yaklaşık %50 yükselerek gelmesi, kripto paranın yükseliş ve düşüş döngüsündeki diğer dönemlere benzemiyor. BTC, FTX olayını takiben Kasım ayının düşük seviyelerinden (~$15,000) yukarıya yükseldiğinde, Korku ve Açgözlülük Endeksi maksimum “55”e yükseldi.

Bu, hala “Aç Gözlülük” olarak adlandırılmasına rağmen, tüccarlar arasında Olmayan Şeyden Korku (FOMO) olasılığını gösterse de, 2018-2019 döngüsüne göre bastırılmıştır.

Duyarlılık endeksinin okumasını aylar ve yıllar boyunca BTC fiyatlarıyla örtüştürerek, spot seviyelere olan ani artışa dikkatle ve hatta risk yönetimi seviyelerine yaklaşıldığı açıktır.

2018 sonlarında fiyatlar 4.000 doların altına düştüğünde piyasayı korku sardı. Bununla birlikte, 2019’daki Bitcoin yarılanması öncesinde fiyatlar tersine dönmeye başladığında, tüccarlar sürüler halinde ikiye katlanarak endeks okumasını “21”den “69”a, Açgözlülük bölgesine zorladı.

Küçük bir geri çekilmeden sonra bile, endeksin okuması 2018’in 4. çeyreği ve 2019’un ilk yarısı boyunca ısrarla “60” işaretinin üzerinde kaldı ve tüccarlar ve yatırımcıların genel güvenine işaret etti.

30 Ocak Bitcoin Fiyatı

Korku ve Aç Gözlülük Endeksi ve Bitcoin Korelasyonu

Bitcoin fiyat hareketinin büyük bir kısmı, piyasa katılımcılarının mevcut piyasa koşullarını nasıl algıladıklarıyla şekilleniyor. Hype, Bitcoin’e milyarlarca dolar akarken talebi tetikleyebilir ve volatiliteyi tetikleyebilir. Kripto alanı yeni ve hala düzenleyici bir çerçeveye ihtiyaç duyuyor.

Kripto düzenlemeleri tüm alanlarda geliştirilmekte ve iyileştirilmektedir. Borsa İşlem Gören Fonlar (ETF) gibi kompleks ürünler, aylar öncesinde onaylanabilir. Onay verilip verilmeyeceği, fiyat manipülasyonunu önlemek amacıyla sunulan izleme araçlarının mevcutluğuna bağlıdır.

Eski Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve borsa Komisyon (SEC) Başkanı Jay Clayton, Bitcoin’in spot fiyatını izleyen bir ETF’nin başlatılmasını reddetmenin nedenlerinden biri olarak yeterli izleme araçlarının bulunmamasını gösterdi.

Tüccarlar, Bitcoin’in Kasım ayındaki ayıları silkeleyerek köşeyi döndüğünden emin. Bununla birlikte, genel ekonominin durumu ve enflasyon okumaları göz önüne alındığında, BTC ve kripto fiyatları belirsizliğini koruyor.

Makroekonomik faktörlerin ötesinde, BTC fiyatlarındaki artış, kripto para birimi borsalarında azalan stablecoin mevduatlarının arkasında yer alıyor. Tarihsel veriler, stablecoin ihracı ile BTC fiyatları arasında doğrudan bir ilişki olduğunu gösteriyor.

CoinOtag, sosyal medyadaki en hızlı haber sağlayıcınızdır.
Telegram kanalımıza katılarak haberleri ilk siz öğrenebilirsiniz. Unutmadan; bizleri "CoinOtag" aramasıyla Tiktok, Instagram, Facebook, CoinMarketCap, Binance ve Twitter'dan da takip edebilirsiniz! Bildirimleri açmayı unutmayın!
Coin Otağ
Coin Otağhttps://coinotag.com/
Hızlı, güvenilir, son dakika bitcoin ve kripto para haberleri! Yatırım tavsiyesi değildir.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON HABERLER

Bitcoin Likidasyonları, Traderların Dip Öncesinde 30.000 Dolara Vuracağı Umuduyla Kayboluyor

Bitcoin piyasa volatilitesi, yandan ticaretin boğa BTC fiyat tahminlerini yakın vadeli olarak soğutmasıyla sönüyor.

Federal Reserve, Custodia Bank’ı Kınayarak, Kripto Endüstrisini ve Kendisini Tehlikeye Attığını Söylüyor.

Federal Rezerv, Custodia Bank'ın Federal Rezerv Sistemi üyesi olma başvurusunu reddetme nedenlerini detaylandırdı.

Nasdaq, Q2’nin sonuna kadar kripto saklama hizmeti başlatmayı planlıyor.

New York'taki Nasdaq Borsası, Bloomberg'in 24 Mart'ta bildirdiğine göre ikinci çeyreğin sonuna kadar kripto saklama hizmeti sunmayı planlıyor.

Eski Coinbase CTO’su, ABD Dolarının Başarısız Olabileceğini Söyleyip Bitcoin’i Övüyor

Coinbase eski CTO'su Balaji Srinivasan, ABD Doları'nın (USD) çökemeyecek kadar büyük olmadığını ve Bitcoin'in (BTC) küresel rezerv para birimi olarak yerini almasını bekliyor.
- Sponsored -anonim-borsa
- Sponsored -anonim-borsa
- Sponsored -anonim-borsa

Güncel Analizler