Amerikan Devi Robinhood’a 15 Milyon Dolarlık Ceza!

 

Yeni Çıkan Metaverse ve GEM Tokenlerini %10 komisyon indirimiyle buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Borsanızda sorun yaşıyorsanız buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Robinhood kimdir? Robinhood Şirketi ne iş yapar? Robinhood nerede kurulmuştur? Robinhood kurucusu kimdir? Neden Robinhood? Robinhood kaç çalışanı vardır? Robinhood uygulaması ne zaman kullanılmaya başlandı? Robinhood neden 15 Milyon Dolar ceza aldı? Robinhood kara para aklama davasında sonuç ne? Robinhood ne kadar ceza aldı? Bu soruların bütün cevapları ve daha fazlası yazımızda.

Amerikalı bir finans şirketi olan Robinhood, Nisan 2013’de Amerika’nın Kaliforniya eyaletinde Vladimir Tenev ve Baiju Bhatt tarafından kuruldu. 2020 yılı verilerine göre şirket 1281 adet çalışana sahip. Robinhood mobil uygulaması mart 2015’de kullanıcıların kullanımı açıldı. Kullanıcıların Robinhood’u tercih etmesinin başlıca sebepleri arasında komisyonsuz hisse ve kripto al-sat yapabilmesi özelliği geliyor.

Robinhood’un İlk Vukuatı Değil

Robinhood
Robinhood

Robinhood, kara para aklama soruşturmasının ardından 15 milyon dolarlık bir ceza ödeyecek. Ancak bu, firmanın başını belaya ilk kez sokuşu değil.

Robinhood, bir kara para aklama soruşturmasının ardından New York eyaleti düzenleme kuruluna 15 milyon dolarlık bir ceza ödeyecek. Hisse senetleri ve borsada işlem gören fonların komisyonsuz alım satımı ile tanınan Amerikan finansal hizmetler şirketi, başını birazcık belaya sokmuş gibi gözüküyor.

Hata Çok Büyük

Robinhood
Robinhood

1 Temmuz 2021’de Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC)(Securities and Exchange Commission) yapılan başvurularda Robinhood, kara para aklama ve siber güvenlik uygulamaları nedeniyle para cezası aldıklarını açıkladı.

SEC ile yapılan başvurulara göre, Robinhood 15 milyon dolar ceza ödemek zorunda kalacak. Ayrıca firmanın kara para aklama ve siber güvenlik sistemlerine bağlı kaldığını garanti edecek bir monitör için de fazladan ödeme yapması gerekiyor.

İnsanların Psikolojileri İle Oynadılar

Robinhood

Ancak bu, Robinhood başını ilk kez belaya sokmuyor. Geçen ay, ABD Finans Endüstrisi Düzenleme Kurumu (FINRA)(Financial Industry Regulatory Authority), Robinhood’a kullanıcılarına yaklaşık 70 milyon dolar ödeme cezası verdi. Bu ceza, hisse senedi ve kripto ticareti uygulamasına yönelik bir soruşturmanın sonuçlarına dayanarak verildi.

Düzenleyicilere göre, ticaret uygulaması, bakiyelerde yapılan bir hata sonucu ortaya çıkan problemde, 1 milyon dolarlık hesap bakiyesinde eksi 750 bin dolarlık bakiye gördüğü için intihar eden 20 yaşındaki genç de dahil olmak üzere kullanıcılarına geri ödeme yapmak zorunda.

70 Milyon Dolarlık Hata

Robinhood
Robinhood

Dahası, FINRA, Robinhood’a düzenleyici kuruma 57 milyon dolar para cezası ödemesini gerektiğini emretti. Ayrıca, bazı müşterilere de sistemsel hatalardan kaynaklı olan kayıplarında ötürü yaklaşık olarak 12.6 milyon dolar para geri iade edecek.

FINRA raporuna göre, ticaret platformu birçok kullanıcıya “geniş zamanlı ve ciddi psikolojik zarar” verildiğini açıkladı. Tartışmalar şiddetini koruyor.

0 0 Oylar
İçeriği Oyla

Güncel analiz ve haberlerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin, Telegram ve Analiz kanalımıza katılın!

Share on twitter
Twitter
Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on linkedin
LinkedIn
Share on facebook
Facebook