Zcash Halving’i ZEC’in Enflasyon Sorununu Çözebilir

Yeni Çıkan Metaverse ve GEM Tokenlerini %10 komisyon indirimiyle buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Borsanızda sorun yaşıyorsanız buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Bir kripto para birimindeki madencilik ödülünün yarıya indirilmesi, genellikle kripto para biriminin arzını değiştirdiği için kripto para biriminin önemli bir güncellemesi olarak fiyatlar üzerinde önemli bir etkiye sahiptir ve bu kripto pazarında iyi karşılanmaktadır.

Piyasa değeri açısından en büyük kripto para birimi olan Bitcoin’in (BTC) üçüncü halvingi 11 Mayıs’ta gerçekleşti ve blok başına ödül 12.5 BTC’den 6.25 BTC’ye düşürüldü. Benzer yarılar Bitcoin Cash ve Bitcoin SV’da da meydana geldi.

Şimdi, piyasa değeri açısından 26. en büyük kripto varlığı ve bir madencilik algoritması kullanan, 2016 yılında oluşturulan gizlilik odaklı kripto varlığı Zcash (ZEC) Kasım ayında 1.06.400. bloğunda bir yarılanma yaşaması bekleniyor. Bu yarıdan sonraki blok başına ödül, Bitcoin gibi 12.5 ZEC’den 6.25 ZEC’ye düşürülecek.

ZCash tedariki Bitcoin gibi 21 milyon ile sınırlı olsa da, enflasyon oranı diğer büyük kripto para birimlerine kıyasla oldukça yüksektir. ViewBase tarafından sağlanan verilere göre, yıllık enflasyon oranı % 28,19 olan Bitcoin’in enflasyon oranı ZCash’e kıyasla % 1,44’tür.

Zcash’in yüksek enflasyon oranı uzun zamandır yatırımcılar ve analist topluluğu için endişe kaynağı olmuştur. Aralık 2019’da popüler analist Josh Olszwick, “ZEC bir ülke olsaydı, % 32 ile dünyadaki en yüksek 8. enflasyon oranına sahip olacaktı” dedi.

Birçok gözlemci, yarıların arz açığı oluşturduğunu ve böylece fiyatlar üzerinde yukarı yönlü baskı oluşturduğunu iddia ediyor. Bu inanç temel olarak Kasım 2012 ve Temmuz 2016’da ilk iki yarıdan sonra Bitcoin fiyatındaki ciddi artışlardan kaynaklanıyor.

Son aylarda, Zcash hem ABD doları hem de Bitcoin’e karşı tüm zamanların en düşük seviyesini yaşıyor. Ancak, Kasım ayında beklenen yarıdan sonra, yatırımcılar yüksek enflasyon oranı için ZEC’yi cezalandırmayı bırakabilir ve bu da kripto paraların fiyatına yardımcı olabilir.

Ek olarak, kripto varlıkları genellikle bölünmeden sonra yukarı doğru hareket etme eğilimindedir. Örneğin, Litecoin (LTC), 5 Ağustos 2019’daki yarılanmadan sonra Bitcoin ve ABD dolarına karşı zayıf hareketine rağmen yılın ikinci çeyreğinde % 100 arttı.

Benzer şekilde, Zcash’in enflasyonu yarıdan sonra düşürmesi ve fiyat açısından yükseliş eğilimine girmesi şaşırtıcı olmayacaktır.

CoinOtag’ı ayrıca TwitterFacebookTelegram ve Instagram‘dan da takip edebilirsiniz.

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Abone Ol
Notify of
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster