Yatırım Devi, Avrupa’daki Spot Bitcoin ETF’sinde Kilit Bir Rol Alıyor

  • Yatırım şirketi, Jacobi Asset Management tarafından Avrupa’da kısa süre önce duyurulan ilk spot Bitcoin ETF’sinde Bitcoin’i (BTC) saklaması için seçildi.
  • Yeni varlık Euronext Amsterdam’da zaten listelenmiş ve BCOIN sembolü altında 20.05 dolardan işlem görmektedir.
  • Jacobi Asset Management aynı zamanda Bitcoin ETF’si (BCOIN) için ESG sorumlu bir yaklaşım sunmayı vaat ediyor.

Avrupa’daki ilk spot Bitcoin ETF’si Euronext borsasında BCOIN koduyla işlem görmeye başladı; Bitcoin’i saklama görevi yatırım devine verildi.

Fidelity Digital Assets, BTC ETF’si için Görevlendirildi

Kripto piyasasındaki kurumsal yatırımcılara çözümler sunan Fidelity Digital Assets, Jacobi Asset Management tarafından Avrupa’da kısa süre önce duyurulan ilk spot Bitcoin ETF’sinde Bitcoin’i (BTC) saklaması için seçildi.

Yeni varlık Euronext Amsterdam’da zaten listelenmiş ve BCOIN sembolü altında 20.05 dolardan işlem görmektedir. COINOTAG tarafından Euronext Live Markets’ten alınan verilere göre, 15 Ağustos’ta yazı sırasında bu şekilde;

Bu işlem gören fon için en fazla 50,000 pay mevcuttur ve Jacobi’nin web sitesine göre:

“Fonun genel amacı, tüm varlıklarını Bitcoin’in uzun vadeli sahipliklerinde satın almak ve tutmak ve Katılan Pay Sahiplerine uzun vadeli sermaye değerlemesi fırsatı sunmayı amaçlamaktadır.”

Ancak varlık yönetimi firması Bitcoin’i kendileri tutmayacak, bu görev Fidelity Digital Assets’a devredildi. Yatırımcılardan yıllık %1.5 yönetim ücreti alınacak. Fidelity, kurumsal ve bireysel yatırımcılara yatırım, saklama ve araştırma hizmetleri sunan bir kripto varlıklar uzmanıdır.

Eylül 2022’de Fidelity, Charles Schwab, Citadel Securities, Paradigm, Sequoia Capital ve Virtu Financial gibi önde gelen küresel finans kuruluşlarına katılarak, Amerika Birleşik Devletleri kurumsal yatırımcıları hedefleyen uyumlu bir kripto para borsası olan EDX Markets’ın oluşturulduğunu duyurdu.

EDX, sadece dört kripto para birimi listelenmişken Haziran 2023’te resmen başlatıldı: Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Litecoin (LTC) ve Bitcoin Cash (BCH). Lansmanın ardından BCH fiyatı 10 günde %200 arttı.

Bitcoin ETF’si BCOIN, ESG’ye odaklanacak

Jacobi Asset Management aynı zamanda Bitcoin ETF’si (BCOIN) için ESG sorumlu bir yaklaşım sunmayı vaat ediyor. Avrupa Sürdürülebilir Finans Açıklama Yönetmeliği’nin (SFDR) 8. Maddesi’ne uygun ilk dekarbonize dijital varlık fonu olarak sunulan bu yöntem, çevresel ve sosyal amaçları destekleyen fonları kapsar.

Son yıllarda ESG destekçileri Bitcoin ağını hedef aldı, çünkü Bitcoin madencilerinin yüksek enerji tüketimi nedeniyle bu varlık, 10 dakikada bir yeni geçerli bloğu keşfetmek ve kullanıcılar tarafından ödenen ağ ücretlerinin yanı sıra 6.25 BTC (183,125 dolar) blok ödülünü kazanmak için üretilen hesaplama gücü ile birbirleriyle yarışan bu varlıklar, her 10 dakikada bir geçerli bloğu keşfetmek ve blok ödülü kazanmak için üretilen hesaplama gücü ile birbirleriyle yarışan bu varlıklar, her 10 dakikada bir yeni geçerli bloğu keşfetmek ve blok ödülünü kazanmak için yarışan bu varlıklar arasında rekabet eder.

Digiconomist’ten gelen veriler, yıllık toplam karbon ayak izinin 59.78 milyon ton CO2’ye, Fas’ın karbon ayak izine eşit olduğunu göstermektedir. Yıllık toplam elektrik enerjisi tüketimi 107.19 TWh’ye, Kazakistan’ın enerji tüketimine eşit olduğunu gösterir. Ve yıllık elektronik atık 59.82 kt’ye, Hollanda’nın küçük IT ekipman atığına eşit olduğunu gösterir.

Son dakika kripto para gelişmelerinden haberdar olmak için Twitter hesabımızın ve Telegram kanalımızın bildirimini açmayı unutmayın.

Exit mobile version