Çarşamba, Ocak 27, 2021

Yapay Zeka Blockchain Teknolojisine Entegre Olursa Ne Olur?

Uzmanlara göre yapay zeka blockchain entegrasyonu sağlanırsa ortaya devrimsel bir teknoloji çıkabilir.

Yapay Zeka (AI) ve Blockchain, dünyanın birkaç yıl içinde çalışma şeklini yeniden şekillendirebilecek iki teknoloji olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca bu iki teknolojinin beraber kullanılması durumunda neler olabileceği sorusu da uzun zamandır uzman isimlerin aklını kurcalıyor.

Yapay Zeka Blockchain
Yapay Zeka Blockchain

Yapay Zeka Blockchain Entegrasyonu

Yapay zeka blockchain entegrasyonu farklı sorunlar doğurabilir çünkü iki teknolojinin farklı sorunları mevcut. Örneğin Blockchain, ölçeklenebilirlik, verimlilik ve güvenlik gibi sorunlara sahipken; yapay zekanın gizlilik ve güven gibi sorunları var. Ancak bahsi geçen konu hakkında çalışan bazı araştırma metinleri, bu iki teknolojinin birleşmesi durumunda bu sorunların ortadan kalkabileceğini ortaya koyuyor.

Yakın zamanda yapılan bir röportajda, Blockchain/Yapay Zeka Araştırmacısı ve Öğretim Görevlisi Konstantinos Sgantzos, Blockchain’i (Bitcoin) yapay zeka ile eşleştirme potansiyeli hakkında bazı yorumlar yaptı. İki teknolojinin entegrasyonunun avantajlarından bahseden Sgantzos, bu durumda “devrimsel bir şey” için yol açılabileceğini belirtti. Sgantzos konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda şu ifadeleri kullandı:

Yapay zeka beklenen küresel genişleme olabilir. Bilmiyoruz. Ancak biliyoruz ki, Bitcoin’in teknoloji olarak kendisi küresel genişleme. Bu iki benzersiz aksiyom setine sahip olduğunuzu ve bunları bir araya getirdiğinizi düşünün, bu bilimin tüm alanlarını geliştirecetir.

Gizlilik Olgusu

İki teknoloji ile ilgili olarak Sgantzos, yapay zekanın Blockchain ile entegrasyonunun kullanıcılara gizlilik sağlamada nasıl önemli bir rol oynayabileceğini de vurguladı. Ancak bunun yanında Sgantzos’a yapay zeka alanındaki kötü niyetli kişilerin Bitcoin kullanıp kullanmayacağı soruldu. Buna cevap veren Sgantzos, yasadışı amaçlarla kullanılabileceğini ancak bunun çok pahalı olacağını belirtti. Ayrıca Sgantzos’a göre bu girişim Blockchain’de olduğu için eylemi yapan kişi kolayca yakalanabilir…

Tüm bunlara bakıldığında yapay zeka ve Blockchain teknolojilerinin bir araya gelmesi gerçekten devrim niteliğinde olabilir.

İki Farklı Teknolojik Gelişme

LiveMint’ten Kailash Nadh da bu tanımlardan yola çıkarak bu iki teknolojik gelişmenin birbiriyle ilişkisi olmadığını ve aynı şeylermiş gibi değerlendirilmemesi gerektiğini ifade ediyor.

2017 ve 2018 yılında ortaya çıkan hemen hemen tüm ICO’ların whitepaper’larını incelediğimiz zaman projelerin çoğunluğunun Blockchain ve yapay zekayı birleştirmeyi amaçladığını görüyoruz. Projeler sadece iş dünyasındaki sorunları çözmek için değil tüm dünya problemlerini çözmek için bu iki teknolojiyi “evlendirmek” istiyor.

Ancak olgunlaşan piyasa yapay zeka ve robotların “Blockchain” ile karıştırılmasını kabul etmeyecek gibi görünüyor. Nadh’ın da değindiği gibi yapay zeka, daha çok tüm bilgisayar sistemlerinin akıllı bir şekilde davranmasını amaçlayan “teknik ve teknolojik gelişmeleri” içeriyor. Bunun yanında Blockchain, hiçbir şekilde güvenilir bir üçüncü tarafa ihtiyaç duymadan, sınırlı arzı olan ve açık kaynaklı kripto paraların altında yatan teknoloji olarak tanımlanıyor. Yani aslında Blockchain, Bitcoin ve dağıtık defter teknolojisi ile ilgili tüm tanımları içeren bir terim olarak algılanıyor.

Peki, Blockchain ve yapay zeka ileride tanımlarından bağımsız olarak aynı yolda yürümeye başlar mı? Aslında hemen hemen aynı dönemlerde ortaya çıkan bu iki teknolojik yenilik tamamen olgunlaştıkları zaman birbirlerine yardımcı olmak için kullanılabilirler. Ancak iki teknolojinin de kendisini kanıtlamaya çalıştığı bu dönemde ayrı yollardan yürümeleri daha muhtemel…

Bunun yanında insan üstü yapay zekanın (Strong AI) gelişimiyle ilgili güvenlik konularını araştıran ve kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Yapay Zeka Araştırma Enstitüsü yaklaşık bir yıl kadar önce 2017’de topladığı yaklaşık 2,5 milyon dolarlık bağışın 1,66 milyon dolarının kripto paralardan sağlandığını açıklamıştı.

CoinOtag‘dan Bitcoin haberleri, Coin Haberleri ve Coin Yorumları başlıklarını takip edebilir, ayrıca Instagram ve Twitter’dan da takip edebilirsiniz!

 • İlginizi Çekebilir | Kripto Para Fiyatları
 • En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

  Enes Başoğlu
  Enes Başoğlu, İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünde öğrenim gören Enes, Coin Otağ'ında yazarlık yapmasının yanı sıra, yatırımlarının ve trade işemlerini de başarılı bir şekilde yürütüyor. Özellikle son yıllarda, geleneksel piyasalardan kripto para piyasasına doğru kayan ilgisi ve özverisi nedeniyle, bu alanda da çalışmalar gerçekleştiriyor. Enes Başoğlu'na mail adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  Güvenle Kripto Para Satın Al

  Hisseler
  StockSymbolPriceChart (24H)
  RTALB.IS₺28.96
  THYAO.IS₺12.45
  KCHOL.IS
  KOC HOLDING
  KCHOL.IS
  KCHOL.IS₺21.24
  ASELS.IS
  ASELSAN
  ASELS.IS
  ASELS.IS₺18.13