Cuma, Kasım 27, 2020

WhatsApp üzerinden para nasıl gönderilir ve alınır?

İki yıllık bir bekleyişin ardından WhatsApp, Hindistan’da ödeme hizmetini resmen başlattı. Mesajlaşma devinin önümüzdeki dönemde bu hizmeti tüm dünyaya yayması ve diğer ülkelere açması bekleniyor. Şimdilik sadece Hindistan’da kullanılabiliyor, Türkiye’de kullanılamıyor.

Peki şu anda WhatsApp ile dijital ödemeler nasıl yapılıyor?

Facebook’un sahip olduğu WhatsApp’ın ödeme sistemi, Hindistan Ulusal Ödeme Otoritesi (NPCI) tarafından belirlenen Birleşik Ödeme Arayüzü (UPI) standardına dayanmaktadır.

WhatsApp’ta ödeme yapmadan şu adımlar izlenmelidir:

WhatsApp’ı açın ve uygulamanın sağ üst köşesinde bulunan üç noktaya dokunun. Ödemeler’e ve ardından Ödeme yöntemi ekle’ye dokunun. Verilen listeden bankanızı seçin. Banka hesabınızla ilişkili numarayı doğrulamak için “SMS ile doğrula” seçeneğine dokunun. WhatsApp numaranızın ve banka hesabınıza bağlı numaranın eşleştiğinden emin olun. Doğrulama işlemi başarılı olduktan sonra ödeme için bir UPI PIN’i ayarlayın.

Para göndermek için izlenecek adımlar şu şekildedir:

Para göndermek istediğiniz kişinin sohbet ekranını açın. Ekle düğmesini ve ardından Ödemeler’i tıklayın. Göndermek istediğiniz miktarı ekleyebileceğiniz gibi dilerseniz not da ekleyebilirsiniz. Şimdi UPI PIN kodunuzu girmeniz istenecektir. Doğru kodu girdikten sonra, onay mesajı görünecektir.

WhatsApp Pay herkese açık olacak, ancak başlangıçta sınırlı sayıda kullanıcıya açıldı. Ülkenin resmi kurumu NPCI, başlangıçta bu özellik için 20 milyon kullanıcı limiti belirlemiştir. Bunun tekel oluşumunu engellemek için yapıldığı belirtiliyor.

WhatsApp Pay, Hindistan’ın önde gelen beş bankası, ICICI Bank, HDFC Bank, Axis Bank, State Bank of India ve Jio Payments Bank ile çalışır.

Bu dijital bir ödeme olmasına rağmen burada kripto ödemesi yok. Facebook, yakın gelecekte piyasaya sürülmesi beklenen istikrarlı kripto para birimi Libra’yı WhatsApp ve Messenger’a entegre edecek. Bu iki uygulamada da kripto para ile ödeme yapmak mümkün olacak.

 • İlginizi Çekebilir | Kripto Para Fiyatları
 • En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

  Enes Ergovan
  Enes Ergovan, yıllarca sosyal medya yöneticiliğinden aldığı önemli deneyimlerle kripto para ve piyasalara merak salan Enes Ergovan, sektörel yazılar yayınlamaya devam ederken sosyal medya sektöründe de çalışmalar yürütüyor. Enes Ergovan, coinotag.com'da editör olarak sektörel bazda yazılar paylaşıyor.

  Güvenle Kripto Para Satın Al

  Hisseler
  StockSymbolPriceChart (24H)
  RTALB.IS₺44.22
  THYAO.IS₺11.93
  KCHOL.IS
  KOC HOLDING
  KCHOL.IS
  KCHOL.IS₺18.68
  ASELS.IS
  ASELSAN
  ASELS.IS
  ASELS.IS₺18.09