Verilere Göre, Uzun Vadeli Bitcoin Yatırımcıları FUD’dan Etkilenmiyor

  • Uzun vadeli yatırımcılar (LTH’ler), en az 155 gün öncesinden beri coinlerini elinde tutan yatırımcıları ifade etmektedir.
  • Son zamanlarda Bitcoin piyasası, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) kripto para borsaları Binance ve Coinbase üzerinde uyguladığı düzenleyici baskı nedeniyle FUD’a kapılmış durumda.
  • Görünüşe göre, LUNA çöküşü veya 3AC iflası gibi önceki FUD olaylarının aksine, Bitcoin LTH’ler sektördeki mevcut sıkıntıdan pek etkilenmiş görünmüyor.

Kripto para piyasasında son dönemde birçok FUD’un çıkması fiyatları etkilemiş olsa da uzun vadeli yatırımcılar etkilenmiş görünmüyor.

Uzun Vadeli Yatırımcılar Hareketsiz Kalıyor

On-chain analitik firması Glassnode’un verilerine göre, uzun vadeli yatırımcılar son zamanlarda tedariklerinin sadece yaklaşık %0.004’ünü borsalara yatırmış durumdalar. Buradaki “uzun vadeli yatırımcılar” (LTH’ler), en az 155 gün öncesinden beri coinlerini elinde tutan yatırımcıları ifade etmektedir.

LTH’ler genellikle Bitcoin piyasasının iki ana segmentinden birini oluştururken, diğer grubu “kısa vadeli yatırımcılar” (STH’ler) oluşturuyor. STH’ler, BTC’lerini en fazla 155 gün önce edinen sahiplerdir.

İstatistiksel olarak, bir yatırımcı coinlerini ne kadar uzun süre elinde tutarsa, herhangi bir noktada satma olasılığı o kadar azalır. Bu, LTH’lerin genellikle satışa katılmalarının daha az olası olduğu anlamına gelirken, STH’ler ise kolayca satış yapabilecek zayıf ellerdir. LTH’lerin bu direnci onlara “diamond hands” lakabını kazandırmıştır.

Son zamanlarda Bitcoin piyasası, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) kripto para borsaları Binance ve Coinbase üzerinde uyguladığı düzenleyici baskı nedeniyle FUD’a (korku, belirsizlik ve şüphe) kapılmış durumda.

Böyle bir piyasa belirsizliği ortamında, STH’lerin bazı satışlar yapması muhtemeldir. Tabii ki, LTH’lerin daha güçlü bir inanca sahip olmaları beklenir.

LTH’lerin sektördeki mevcut durumla nasıl başa çıktığını görmek için Glassnode, bu grup için borsa giriş verilerine baktı çünkü yatırımcılar genellikle satmak istediklerinde coinlerini borsalara aktarırlar.

Aşağıdaki grafik bu yatırımcıların son davranışını göstermektedir.

Burada Bitcoin LTH’lerinin borsaya girişi, diamond hands (elmas eller) olarak adlandırılan bu grup tarafından elde tutulan toplam arzın yüzdesi olarak temsil edilmektedir. Grafikten, bu gösterge değerinin son zamanlarda çok düşük seviyelerde olduğu görülmektedir. Bu, yatırımcıların son birkaç günde az miktarda satışa katıldığı anlamına gelir.

Şu anda, LTH’ler mevcut tedariklerinin sadece %0.004’ünü yatırıyorlar. Analitik şirket, bu yatırımcıların daha önce katıldığı önemli satış dalgalarını da vurgulayarak, şu anda gözlemlenen değerlerin bunlarla karşılaştırılmasını sağlamıştır.

Açıkça, bu göstergede meydana gelen mevcut artış, son birkaç yılda gözlenen artışların yanına bile yaklaşmamaktadır. Örneğin, FTX çöküşünü takiben gerçekleşen satış dalgası ve Mart 2023 toparlanma rallisi, LTH’lerin şu anda gözlenenden en az 10 kat daha fazla oranda tedarik yatırdığını gördü.

Görünüşe göre, LUNA çöküşü veya 3AC iflası gibi önceki FUD olaylarının aksine, Bitcoin LTH’ler sektördeki mevcut sıkıntıdan pek etkilenmiş görünmüyor.

Son dakika kripto para gelişmelerinden haberdar olmak için Twitter hesabımızın ve Telegram kanalımızın bildirimini açmayı unutmayın.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Exit mobile version