Diğer

  Vadeli İşlemlerde Bitcoin’in Teminat Olarak Kullanımı Artıyor: Bunun Anlamı Nedir?

  • Temmuz’dan bu yana, Glassnode tarafından takip edilen verilere göre, Bitcoin vadeli işlem açık pozisyonlarının yüzde 33’e yükseldiği ve önceden yaklaşık yüzde 20 olduğu belirtiliyor.
  • Vadeli işlemler, trader’lara borsadaki teminat olarak bilinen mevduat için maksimum maruziyeti en üst düzeye çıkarma olanağı sağlayan kaldıraçlı ürünlerdir.
  • Böyle olaylar, coin-teminatlı sözleşmelerin küresel açık pozisyonların yüzde 50’sinden fazlasını oluşturduğu Eylül 2021’den önce oldukça yaygındı.

  Traderlar, Bitcoin teminatlı vadeli işlemlere ilgi göstermeye başlıyor; Bu tam olarak ne anlama geliyor? Piyasada nakit sıkıntısı mı var?

  Bitcoin, Traderların Teminat Tercihi Oluyor

  bitcoin-btc

  Bitcoin (BTC), yakın gelecekte dengesiz ve volatil bir varlık olarak nitelendirilme etiketinden büyük olasılıkla kurtulamayacak gibi görünüyor, çünkü kripto trader’ları en büyük kripto parayı vadeli işlem alım satımlarında teminat olarak kullanmaya başlıyorlar.

  Temmuz’dan bu yana, Glassnode tarafından takip edilen verilere göre, Bitcoin vadeli işlem açık pozisyonlarının yüzde 33’e yükseldiği ve önceden yaklaşık yüzde 20 olduğu belirtiliyor. Nakit veya stablecoin teminatlı sözleşmeler, toplam açık pozisyonların hala yüzde 65’ini oluşturuyor.

  Vadeli işlemler, trader’lara borsadaki teminat olarak bilinen mevduat için maksimum maruziyeti en üst düzeye çıkarma olanağı sağlayan kaldıraçlı ürünlerdir; bu, sözleşme büyüklüğünün küçük bir yüzdesi olan bir mevduat ile yapılabilir. Borsa, trade’in geri kalan değerini sağlar. BTC teminatlı sözleşmelere yeniden ilgi gösterilmesi, volatiliteyi artırabilecek tasfiye dalgalarının potansiyelini taşıyor, Blockware Intelligence adlı araştırma sağlayıcısına göre. Bu, birden fazla tasfiye – veya marj eksikliği nedeniyle zorunlu pozisyon kapatma – ardışık olarak meydana geldiğinde hızlı bir fiyat değişikliğine neden olur.

  Blockware Intelligence analistleri haftalık bir bültenlerinde şöyle dediler:

  “Eğer BTC’niz varsa ve teminat olarak BTC gönderildiyse, fiyatın düşmesi, teminatınızın değeri aynı anda düştüğü için sizi tasfiye noktanıza daha hızlı getirir. “BTC’nizin ticarileştirme aşamasında BTC’nizle kaldıraç yapmak son derece risklidir, çünkü yön açısından doğru olabilirsiniz, ancak volatilite sizi yön gösterecek olsanız bile silebilir.”

  Coin teminatlı sözleşmeler, ABD doları cinsinden alıntılanır, ancak kripto paralarla teminatlandırılır ve yerleştirilir. Başka bir deyişle, teminat pozisyonu kadar volatil olan teminat, bir traderın piyasa rallilerinde daha az kazanmasına ve piyasa düştüğünde daha fazla kaybetmesine neden olan doğrusal olmayan bir ödeme yaratır.

  Yani, sadece bir long pozisyon olarak Bitcoin’in dolar cinsinden fiyatı düştüğünde değil, teminat da değer kaybeder ve kayıpları artırır. Bu da nispeten hızlı bir marj eksikliği ve potansiyel tasfiye sonucunu doğurur.

  bitcoin-percent-futures-oi-crypto-margined

  Trend, eğer coin-teminatlı sözleşmeler hakim olursa, sık sık volatiliteyi artırabilecek tasfiye dalgalarının meydana gelebileceğinden endişe verici bir trenddir. Böyle olaylar, coin-teminatlı sözleşmelerin küresel açık pozisyonların yüzde 50’sinden fazlasını oluşturduğu Eylül 2021’den önce oldukça yaygındı.

  Piyasadaki nakit sıkıntısı

  Blockware’ye göre, bu tür sözleşmelere yeniden ilgi gösterilmesi piyasada nakit sıkıntısı yaşandığını göstermektedir. Analistler şunları söyledi;

  “Bu metriğin son birkaç ay içindeki sıçraması ilginç, traderların nakit sıkıntısı yaşadığını ve son maruziyetlerini artırmanın son çare olarak BTC’lerini teminat olarak kullanmaya başladığını gösterebilir.”

  Likitide bir süredir kripto pazarından çıkıyor gibi görünüyor. CCData’ya göre, tüm stablecoinlerin toplam piyasa değeri Ağustos ayında yüzde 0,4 azalarak 125 milyar dolara düştü, bu 17 ay üst üste düşüşünü temsil ediyor. Verilere göre, piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük sabitcoini olan tether (USDT), son dört haftada neredeyse 1 milyar dolar azalarak 82,87 milyar dolara düştü.

  Son dakika kripto para gelişmelerinden haberdar olmak için Twitter hesabımızın ve Telegram kanalımızın bildirimini açmayı unutmayın.

  HABERLER

  Bloomberg, Spot Bitcoin ETF’lerinin Durumunu Güncelledi: SEC, Tüm Başvuruları Reddedebilir!

  Bloomberg'den gelen güncel bilgilere göre, SEC'in ertelediği spot Bitcoin ETF'leri başvuruları reddedilmeyi bekliyor ve 1 tanesi çoktan reddedili!

  SON DAKİKA: Japon Otomotiv Devi Honda, Bitcoin ve Ethereum Kabul Edecek!

  Japonya merkezli otomotiv devi Honda'nın Bitcoin ve Ethereum'u ödeme yöntemi olarak kabul edeceği haberleri piyasada yankı uyandırıyor!

  Geçtiğimiz Hafta Bitcoin Öncülüğündeki Kripto Fonları Sermaye Girişi Gördü!

  CoinShares'in yeni raporuna göre, geçtiğimiz hafta dijital varlık yatırım ürünlerindeki girişlere Bitcoin öncülük ederken, ETH en az sevilen altcoin oldu.

  SON DAKİKA: Grayscale, Spot Ethereum ETF’si için Başvuru Yaptı! Tüm Detaylar!

  Dünyanın en büyük dijital varlık yöneticisi Grayscale Investments, Ethereum Trust fonunu spot Ethereum ETF'sine dönüştürmek için harekete geçti!

  Güvenilir Borsa

  - Sponsorlu -ads-1

  Ethereum 1700 Doların Üzerinde Kalmayı Başardı! Sırada Ne Var? Güncel ETH Fiyat Analizi!

  Ethereum fiyatı 1700 dolarlık kritik direncin üzerine tutunmakta başarılı oldu: ETH için bir sonraki direnç seviyesi kaç dolar? Güncel ETH analizi!

  2 Ekim Güncel Bitcoin Fiyat Analizi: BTC için Bir Sonraki Fiyat Hedefi Nedir?

  Bitcoin fiyatı Ekim ayının ilk haftasına yükseliş ile başladı: Bitcoin'in bir sonraki hedefi ne olacak? BTC'nin güncel destek ve direnç seviyeleri!

  1 Ekim Güncel Polygon (MATIC) Fiyat Analizi: MATIC Coin Yükseliş Rallisi mi Başlatıyor?

  Polygon (MATIC), son 24 saat içerisinde önemli bir direnç seviyesini aşarak yükselişe geçmiştir: MATIC coin yükseliş hareketini sürdürecek mi?

  1 Ekim Chainlink (LINK) Fiyat Analizi: LINK Coin Bu Desteğe Tutunamazsa Yükseliş Hareketi Sonlanabilir!

  Chainlink (LINK) son zamanlarda oluşturduğu yükseliş trendini bozmaya yakın görünüyor: Bu destek tutunamazsa LINK coin daha fazla düşebilir!

  OGN Kritik Direncin Üzerine Tutunamadı! Şimdi Ne Olacak? Güncel OGN Coin Analizi!

  Origin Protocol (OGN) son 24 saatte %20'den fazla artış göstermiş ve dikkatleri çekmeyi başarmıştır: OGN'nin yükselişe devam etmesi için bu direnci aşması gerekiyor!
  Celal MUTLU
  Celal MUTLU
  Celal Mutlu, genç yaşta ilgi duymaya başladığı kripto para, borsa ve sosyal medya dünyasında elde ettiği deneyimlerle Coin Otağ'a yardımcı oluyor. Okurlara ulaşırken danışmanlıklar vererek sosyal içeriklere kendi dokunuşlarını yapıyor.

  Bloomberg, Spot Bitcoin ETF’lerinin Durumunu Güncelledi: SEC, Tüm Başvuruları Reddedebilir!

  Bloomberg'den gelen güncel bilgilere göre, SEC'in ertelediği spot Bitcoin ETF'leri başvuruları reddedilmeyi bekliyor ve 1 tanesi çoktan reddedili!

  SON DAKİKA: Japon Otomotiv Devi Honda, Bitcoin ve Ethereum Kabul Edecek!

  Japonya merkezli otomotiv devi Honda'nın Bitcoin ve Ethereum'u ödeme yöntemi olarak kabul edeceği haberleri piyasada yankı uyandırıyor!

  Geçtiğimiz Hafta Bitcoin Öncülüğündeki Kripto Fonları Sermaye Girişi Gördü!

  CoinShares'in yeni raporuna göre, geçtiğimiz hafta dijital varlık yatırım ürünlerindeki girişlere Bitcoin öncülük ederken, ETH en az sevilen altcoin oldu.