Cuma günü 2,5 milyar dolarlık vadeli işlem sözleşmesi piyasayı olumsuz etkileyebilir mi?

Bitcoin (BTC) fiyatı son 7 gün içinde yaklaşık yüzde 22 düşerek Haziran ayında 28.700 $ bölgesini ikinci kez yeniden test etti. Bazı analistlere göre olumsuz performansa neden olan en büyük haber Çin’in banka hesaplarına uyguladığı yaptırımlar oldu:

Çin banka hesaplarını çökertiyor #Bitcoin’ler ve OTC işlemleri, ciddileşiyor!!!

– Lark Davis (@TheCryptoLark) 

Bununla birlikte, Coinotag tarafından bildirildiği üzere, Bitcoin’in hash gücü yaklaşık yüzde 50 oranında düşerek 8 ayın en düşük seviyesine inmesi de fiyat düzeltmesinde önemli bir rol oynadı. 489 milyon dolarlık MicroStrategy alımı bile 35.000 dolarlık desteğini tutmak için yeterli olmadı.

25 Haziran’da sona eren opsiyonların ve vadeli işlemlerin de konuyla ilgili bir etkisi olduğuna dair şüpheleri artırdı. Sonuçta, 2,5 milyar dolarlık opsiyon ve 2 milyar dolarlık vadeli işlem sözleşmeleri bu ay potansiyel olarak sona erecek.

Şu anda, CME vadeli işlemleri, vadeli işlemlerin açık faizinin neredeyse yarısını oluşturuyor. Ancak tarihsel olarak çoğu yatırımcı, işlemlerin son haftasında pozisyonlarını değiştiyor.

Piyasa yapıcılar ve arbitraj kanalları, aynı anda BTC tutarken short pozisyon yönünde işlem açma eğilimindedir. Böylece, primden normal spot ticaret piyasalarına yapılan transferde gelir elde ederler.

Ancak, zaten değersiz olan bir opsiyon sözleşmesini devretmek hiçbir kazanç sağlamaz. Süresinin dolmasına beş günden az bir süre kala 44.000 dolardan Bitcoin alma hakkı 20 dolardan işlem maliyeti  olduğu için birçok yatırımcı bu fırsatı kaçırmak istemiyor.


25 Haziran itibariyle Bitcoin opsiyonlarının toplam açık faiz tutarı. 

Opsiyon sözleşmeleri, 25 Haziran’daki sözleşme bitiş tarihlerinden yüzde 36 daha yüksek. İlk resimde göründüğü üzere bu durumda boğalar destekleniyor.

Sözleşme işlem boyutları ne kadar?

Put (call) opsiyonlarının yüzde 87’sinin 34.000 doların üzerinde olduğunu belirtmekte fayda var. Bu nedenle, Bitcoin bu seviyenin altında kalırsa, Haziran sonunda bu nötr yükseliş sözleşmelerinden yalnızca 200 milyon dolar değerinde short pozisyona sahip olacak.

Bu arada, koruyucu satım opsiyonlarının yüzde 46’sı 34.000 doların üzerinde açıldı. Bu, 510 milyon dolarlık açık pozisyonu temsil eder ve bu nötrden sözleşmeye önemli bir avantaj sağlar.

Bitcoin 25 Haziran’da 36.000 doların üzerinde işlem görürse, ayılar lehine 310 milyon dolarlık boşluk 190 milyon dolar azalacaktır. Öte yandan ayılar, açık pozisyona 140 milyon dolar daha ekleyerek fiyatı 32.000 doların altına itebilir. Potansiyel 450 milyon dolarlık avantaj önemlidir ve göz ardı edilmemelidir.

Bu durumda Cuma gününü dikkatli takip etmek ve piyasanın durumuna göre işlem veya yatırım yapmak önemlidir. Bitcoin her ne kadar düşüş yapsa da yükselişin bittiği kesin değil.

Burada ifade edilen görüş ve görüşler yalnızca yazara aittir ve Coinotag’ın görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hareketi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı yapmalısınız.

Bitcoin (BTC) fiyatı an itibariyle$43,811.00dolar seviyelerinde alıcı buluyor.

Son dakika kripto para gelişmelerinden haberdar olmak için Twitter hesabımızın ve Telegram kanalımızın bildirimini açmayı unutmayın.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Exit mobile version