USDTRY paritesi dolar endeksine bağlı bir şekilde durumunu koruyor, gözler FED’de!

Döviz Yorum Analizi
Döviz Yorum Analizi

Dün gelişen ülke para birimlerinde karışık bir seyir hakimken, Türk lirasının orta sıralarda yer alarak dolar karşısında yatay bir seyir izlediği ve görüldü. USDTRY paritesi ise 7,47 – 7,50 bandında seyretti. Türkiye 5 yıllık CDS primi 503,85 seviyesine gerilerken, AOFM %10,33’e çıktı.

USDTRY paritesi bu sabah saatlerinde 7,4890 seviyesinden işlem görüyor. 93 seviyesi civarında dalgalı bir seyir izlemeye devam eden dolar endeksi ise 93,05 seviyesinde hareket ediyor. Gelişmekte olan ülke para birimlerinde bu sabah saatlerinde olumlu bir seyir hakimken, Türk lirası en iyi performans gösteren para birimleri arasında yer alıyor. Kısa vadeli teknik göstergelerin ürettikleri sinyaller doğrultusunda USDTRY paritesinin bugün içerisinde 7,45 – 7,53 seviyeleri arasında hareket edebileceği görüşündeyiz. Dolar endeksinde ve gelişen ülke kurlarındaki kısa vadeli görünüm açısından bugün sona erecek olan FOMC toplantısı ve toplantı kararının ardından Fed Başkanı Powell’ın gerçekleştireceği basın toplantısı önemli olacak.

Fed toplantısına ilişkin beklentiler ve senaryo analizlerimizi içeren yazımıza Makroekonomik Gelişmeler bölümünden ulaşabilirsiniz. Bugün yurt içi piyasalarda Temmuz Konut Fiyat Endeksi açıklanacak. Yurt dışında ise İngiltere Ağustos TÜFE verileri ve ABD Ağustos Perakende Satışlar verilerinin yanı sıra ve FOMC toplantı kararı ve Fed Başkanı Powell’ın karar sonrasında yapacağı basın toplantısı yakından izlenecek.

Kaynak: Tacirler Yatırım Global Piyasalar Bülteni

Coin Otağ’ı ayrıca Twitter, Facebook, Telegram ve Instagram‘dan da takip edebilirsiniz.

Devrim Çaçal
Devrim Çaçal, uluslararası sularda bir kaç yıl kaptan olarak seyir yaptıktan sonra denizde elde ettiği disiplinle coinotag.com'u kurdu. Borsaya genç yaşlardan beri ilgi duyan Devrim Çaçal, şimdilerde geleneksel piyasalardan kripto para sektörüne kadar uzanan geniş yelpazede bir çok girişimde bulunuyor ve girişimleri destekliyor.