Türkiye’nin Bitcoin Madenciliğindeki Yeri

Yeni Çıkan Metaverse ve GEM Tokenlerini %10 komisyon indirimiyle buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Borsanızda sorun yaşıyorsanız buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

İngiltere’deki Cambridge Üniversitesi işletme okulunda bir araştırma enstitüsü olan Cambridge Alternative Finance Center (CCAF), farklı ülkelerdeki aylık ortalama Bitcoin hash oranı dağılımını gösteren etkileşimli bir harita yayınladı.

Hash hızı, Bitcoin üretmek için kullanılan donanımın toplam bilgi işlem gücü olarak ifade edilebilir. Bir ülkenin hash oranı verileri, o ülkenin Bitcoin madenciliğine ne kadar katıldığını gösterir.

Haritadaki veriler, Bitcoin madencilik havuzları BTC.com, Poolin ve ViaBTC tarafından paylaşılan IP adreslerinden elde edilen coğrafi konum verileri ile sağlanmaktadır. Bu üç havuz toplam hash oranının yüzde 37’sini temsil ediyor. Bu yüzden kesin değil ancak yaklaşık veriler sunulmaktadır.

Pastanın büyük payı, açık arayla Çin’de

Haritaya göre, Bitcoin madenciliğindeki pastanın büyük payı şaşırtıcı bir şekilde Çin’e ait. Sadece Çin, hash oranının yüzde 65’inden fazlasını oluşturuyor. ABD, Çin’den sonra yüzde 7,24 ile 2. sırada geliyor. Rusya’yı sırasıyla yüzde 6.90 ve 6.17 ile Kazakistan takip ediyor. Malezya ve İran yüzde 4,33 ve yüzde 3,82 pay ile beşinci ve altıncı sıradalar. Diğer tüm ülkelerin payları yüzde 1’in altında. İlk 10 aşağıdaki gibidir:

  1. Çin: 65.08%
  2. ABD:% 7,24
  3. Rusya:% 6.90
  4. Kazakistan:% 6,17
  5. Malezya: 4.33%
  6. İran:% 3.82
  7. Kanada:% 0.82
  8. Almanya:% 0.56
  9. Norveç:% 0.48
  10. Venezuela:% 0.42

Türkiye’nin Bitcoin Madenciliğindeki Konumu

Türkiye toplam hash oranının aylık ortalama payı, Yüzde 0.03 olarak belirtiliyor. Komşularımız Gürcistan’da yüzde 0,13, Bulgaristan’da yüzde 0,01 ve Yunanistan’da yüzde 0,02’dir.

CoinOtag’ı ayrıca TwitterFacebookTelegram ve Instagram‘dan da takip edebilirsiniz.

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Abone Ol
Notify of
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster