Ana SayfaHaberTürkiye'nin Altın Rezervi Rekor Kırdı!

Türkiye’nin Altın Rezervi Rekor Kırdı!

-

Dünya Altın Konseyi’nin (WGC) son üç aylık raporuna göre, over-the-counter (OTC) piyasaları hariç dünya çapındaki altın talebi yıldan yıla %28 daha yükseldiği görünüyor. Geçen yıla göre talep ciddi oranda artarken, merkez bankalarının altın alımı 2022’nin 3. çeyreğinde tüm zamanların üç aylık rekorunu kırdı. Üç aylık rapor, dünya merkez bankalarının 400 tona yakın altın satın aldığını gösteriyor.

En Çok Altın Alan Ülke Türkiye Oldu!

turkiyealtinrezervi
turkiyealtinrezervi

Altına yönelik tüketici talebi artarken, merkez bankalarının üç aylık alımları incelediğinde merkez bankalarından gelen altın talebi tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Türkiye merkez bankası bu yılın 3.ncü çeyreğinde 31 Ton altın aldığı görülüyor.

2022 yılının 3.çeyreğinde En Çok Altın Alan Ülkeler;

  1. Türkiye
  2. Özbekistan
  3. Katar

WGC’nin raporunda, “Türkiye bu yıl en büyük altın alıcısı olmaya devam ediyor.” ifadesi yer alıyor. Türkiye ”3. çeyrekte 31 ton ekleyerek altın rezervlerini 489 tona çıkardı (toplam rezervlerin %29’u). Bugüne kadar altın rezervlerine 95 ton eklediği belirtildi.

Merkez Bankalarının Altın Alımları Rekor Kırdı!

turkiyealtin
turkiyealtin

Özbekistan Üçüncü Çeyrekte 26 Ton Altın Aldı.

Özbekistan Merkez Bankası, 3. çeyrekte 26 ton daha satın alarak altın rezervlerini arttırmaya devam etti. Son iki çeyrekte ciddi şekilde altın alımlarına devam eden Özbekistan’nın son çeyrekte 28 ton aldığı görüldü.

Katar Merkez Bankası da 3. çeyrekte önemli bir alıcıydı. Temmuz ayında Katar, IMF’den gelen verilere göre, 1967 yılından bu yana en yüksek altın alımını gerçekleştirerek 15 ton altın satın aldı. Altın alımlara devam ederek, hem Ağustos hem de Eylül aylarında daha fazla altın almaya devam etti.

Crypto Vira
Crypto Vira
Alican, genç yaşta yöneldiği kripto para ve borsa dünyasında önemli isimlerle birlikte çalışıp, elde ettiği deneyimlerle Coin Otağ ekibine katıldı. Blog yazıları ile desteklerini esirgemeyen Alican, Coin Otağ'ın Stratejik Medya Partneri olarak rol alıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON HABERLER

Nijeryalılar Gerçekten Bitcoin’i 34.000 Dolara mı Alıyor?

Nijerya'da yerlilerin Bitcoin'i 34 bin dolara aldığı haberi ne kadar doğru? Nijeryalılar gerçekten Bitcoin'i bu kadar yüksek primle mi alıyor?

Stabil Kripto Paraların Dolaşımdaki Arzı, Bitcoin Fiyatına Etki Ediyor!

Sabit kripto paraların dolaşımdaki arzı ile kripto para birimlerinin fiyatları arasında ciddi bir korelasyon varmış gibi görünüyor. İşte detaylar!

Yearn Finance’nin Eski Kurucusu “Hayır, DeFi Ölmedi” Dedi!

DeFi protokolü olan Yearn Finance'in eski kurucusu Andre Cronje, diğer insanların aksine DeFi'nin ölmediğini düşünüyor. İşte o sebepler.

FED Faiz’e Saatler Kala, Ünlü Big Short Yatırımcısı Bitcoin için SAT Diyor!

Big Short yatırımcısı, FED faizine saatler kala "SAT" diye tweet attı! Bu ne anlama geliyor? Efsane trader ne demek istiyor? İşte detaylar...

Güncel Analizler