Türk firmasından ilaç sektöründe dev satın alma!

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

108 yıldır ilaç sektöründe faaliyet gösteren ve 18 yıldır pazar lideri olan Abdi İbrahim, ilaç sektörünün öncü ülkesi İsviçre’de kurulan 83 yıllık OM Pharma ilaç firmasını, İsviçreli bir ortak girişim grubu. Abdi İbrahim böylelikle Avrupalı ​​bir ilaç firması ile stratejik ortaklık kuran ilk ve tek Türk ilaç firması olarak tarihe geçti.

OM Pharma’yı satın alan İsviçre ortak girişim grubunun tek yabancı ortağı olan Abdi İbrahim’in Yönetim Kurulu Başkanı Nezih Barut; “Üç nesildir Türk ilaç sektörüne hizmet veren bir ailenin temsilcisi olarak, sadece Abdi İbrahim için değil, ülkem ve sektörüm için de bir hayali gerçekleştirmekten gurur duyuyorum. Türk sanayisi gelişmiş insan kaynağı, üretim tecrübesi ve girişimci potansiyeli ile sadece ilaçta değil dünyada da fark yaratma gücüne sahiptir. İlacın anavatanındaki köklü bir ilaç firmasının stratejik ortağı olarak uluslararası düzeyde etkili bir ilaç şirketi olma hedefimize yaklaştık. ”

Abdi İbrahim, bir İsviçre ortak girişim grubu ile solunum yolu ve üriner sistem alanında ilaç geliştiren, İsviçre’nin önde gelen biyoteknoloji ilaç şirketlerinden OM Pharma’yı satın aldı. Abdi İbrahim, toplam 500 milyon İsviçre Frangı (yaklaşık 4,2 milyar TL) bedelle satın aldığı OM Pharma’nın yüzde 28,5 hissesini satın aldı. Temelleri 1937 yılında atılan ve merkezi Cenevre’de bulunan OM Pharma tarafından üretilen biyoteknolojik ilaçlar, 65 ülkede ve Avrupa ülkelerinden Latin Amerika’ya, Çin’den Rusya’ya kadar geniş bir coğrafyada satılmaktadır.

Abdi İbrahim Yönetim Kurulu Başkanı Nezih Barut’un OM Pharma Yönetim Kurulu üyesi olacağı bu ortaklık kapsamında, şirket portföyündeki bazı kimyasal ilaçların Abdi İbrahim tesislerinde üretiminin yapılması planlanıyor. OM Pharma’nın stratejik ortağı olarak. OM Pharma, 18 Eylül 2020’de resmiyet kazanan ortaklık ile önümüzdeki dönemde biyoteknolojik ilaçların Ar-Ge ve klinik çalışmalarına 250 milyon İsviçre Frangı (yaklaşık 2,1 milyar TL) harcayacak.

İsviçre ile eş zamanlı ortaklık anlaşmasını kamuoyuna duyuran Abdi İbrahim Yönetim Kurulu Başkanı Nezih Barut, Abdi İbrahim’in kurulduğu günden bu yana yerli ve milli karakterini koruduğunu ve her zaman uluslararası arenada söz sahibi olma hedefiyle hareket ettiğini söyledi. Bu ortaklık anlaşmasının Türk ilaç sektörü için bir ilk olduğunu belirten Nezih Barut, “Dünyanın ve ülkemizin içinden geçtiği zorlu pandemi döneminde yerli ilaç sektörünün stratejik önemi daha iyi anlaşıldı. Türkiye’de pazar liderliğimizi 18 yıldır sürdürdük, hedefimizi hep yüksek tutuyoruz. Dünyanın ilk 100 ilaç firması arasına giren ilk Türk şirketi olduk. Türkiye’nin ve Avrupa’nın en modern ilaç fabrikalarından birini yaptık. Türkiye’de biyoteknoloji alanında öncü olduk abdibio. Kazakistan, Cezayir’de üretim tesislerimizi açtık. Amerika’da yeni moleküller geliştirmek için bir start-up yatırımı yaptık. Her zaman Avrupa ve ABD’de satın alma fırsatlarına odaklandık. Çünkü bunu ülkemiz ilaç sektörü için bir liderlik misyonu olarak gördük. Bu ortaklık anlaşması ile Türk ilaç firmalarını ilk defa global oyuncular tarafından satın alma trendini tersine çeviriyor ve dünya ilaç sektörünün merkezlerinden biri olan ve ilaca ev sahipliği yapan İsviçre’de faaliyet gösteren köklü bir biyoteknoloji firmasına ortak oluyoruz. devler. Pandeminin yarattığı endişe ve belirsizlik ortamında bu girişimin Türk ilaç sektörüne moral ve motivasyon sağlayacağına inanıyorum. Bu ortaklık, Abdi İbrahim’in nesillerdir benimsediği cesaret, tutku ve sorumluluk anlayışının güçlü bir yansımasıdır. ”

” Ülke ve sektör için bir hayali gerçekleştirmekten gurur duyuyoruz. ”

Üç nesildir Türk ilaç sektörüne hizmet veren bir ailenin temsilcisi olarak sadece Abdi İbrahim için değil, ülke ve sektör için de bir hayali gerçekleştirmekten gurur duyduğunu vurgulayan Nezih Barut, Abdi İbrahim’in bir OM Pharma ile 1996 yılından bu yana ticari ilişki kurmuştur ve firmanın bazı ilaçlarının Abdi İbrahim tesislerinde üretildiğini söyledi. Nezih Barut, “Türk sanayisi, gelişmiş insan kaynağı, üretim tecrübesi ve girişimci potansiyeli ile sadece ilaçta değil dünyada da fark yaratma gücüne sahip. Bu ortaklığın kurulmasında, birçok küresel ilaç firması ile uzun süredir devam eden güven odaklı işbirliklerimiz, dünya standartlarında üretim tesislerimizin mükemmelliği, eğitimli insan kaynağımız, Ar-Ge yatırımlarımız, yenilikçi bakış açımız ve büyüme kararlılığımız farmasötikler etkili olmuştur. ”

” Çin ve ABD gibi yeni pazarlara erişimimiz hızlanacak ”

Abdi İbrahim’in OM Pharma ile sinerji içinde birçok yeni projeye imza atacağını belirten Nezih Barut, OM Pharma’nın Esenyurt tesislerindeki kimyasal ilaç portföyündeki bazı ürünleri tüm dünya için üretmeyi planladıklarını belirtti. Üretilen ürünlerin dünya pazarlarına ihraç edileceğini vurgulayan Nezih Barut, ortaklığın Abdi İbrahim’in henüz bulunmadığı yeni pazarlara erişim sağlayacağını açıkladı. Nezih Barut, “Ortaklığımız, özellikle Latin Amerika, Çin ve ABD ilaç pazarlarında biyoteknolojik ürünlerimizle yeni pazarlara açılma hedefimizi hızlandıracak. OM Pharma’nın bu pazarlardaki tecrübesinden yararlanma fırsatına sahip olacağız. Aynı şekilde OM Pharma, çok aktif olduğumuz ancak bugüne kadar bulunmadığımız Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerine de bizim aracılığımızla ulaşacak. Ayrıca güçlenen global kurumsal kimliğimiz ile nitelikli insan kaynağımız için yurt dışında yeni kariyer fırsatları doğacaktır. Aynı şekilde ülke olarak da bu sinerjinin sağladığı imkanlarla özellikle biyoteknoloji alanındaki uzmanlık ve know-how açığımızı kapatma fırsatına sahip olacağız. ”

” Biyoteknolojik ilaçlar geliştirmek için 250 milyon İsviçre Frangı ayırdık ”

Abdi İbrahim’in ortaklıktaki en önemli motivasyonlarından birinin biyoteknoloji olduğunu vurgulayan Nezih Barut, “Biyoteknolojinin ilaç sektöründe temel itici güç olduğunu uzun yıllardır ısrarla yineliyor ve ülke olarak bunu yapmamamız gerektiği konusunda uyarıyoruz. bu treni kaçır. Biyoteknoloji ilaç üretim tesisimiz AbdiBio ile de söylemimizi destekleyen önemli bir yatırımı hayata geçirdik. Şimdi, OM Pharma’nın yeni döneminde, biyoteknolojik ilaç geliştirme ve klinik çalışmalar için 250 milyon İsviçre Frangı (yaklaşık 2,1 milyar TL) tutarında önemli bir Ar-Ge bütçesi ayırıyoruz. Bu, büyüme stratejimizi ve şirketin değerini destekleyen ve bizi son derece heyecanlandıran bir gelişme. ”

[rb_related title=”Beğenebileceğiniz İçerikler” total=”2″]

CoinOtag’ı ayrıca TwitterFacebookTelegram ve Instagram‘dan da takip edebilirsiniz.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Coin Otağ ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!