Salı, Nisan 20, 2021

Trump’ın Yeni Bütçe Teklifi Kripto Para Suçları İle Mücadeleyi Etkileyebilir!

Kripto Para Suçları – ABD Başkanı Donald Trump’ın 4,8 trilyon dolarlık 2021 bütçe teklifinin, Gizli Servis’i siber ve finansal suçlarla mücadelede güçlendirmesi bekleniyor.

1865 yılında kurulan Gizli Servis, Maliye Bakanlığı çatısı altında ABD Doları’nı sahteciliğe karşı korumak için kuruldu. Gizli Servis, 2002 yılında İçişleri Bakanlığı çatısı altına alındı ki bu da, Trump’ın değiştirmek istediği şeylerden biri.

Kripto Para Suçları
Trump ve Kripto Para Suçları

Yönetim, bu isteğin finansal suçlarla mücadelede etkili yeni yollar oluşturulmasına teşvik ettiğini söyledi:

“Son yıllarda yaşanan kripto paralar gibi teknolojik gelişmeler ve uluslararası finansal piyasaların birbirine bağlılığın giderek artması, suç örgütlerinin giderek daha kompleks bir hal alması ve mali ve elektronik suçlar arasındaki bağlantıların da güçlenmesiyle sonuçlandı.”

Bütçe teklifinde kripto paranın bahsi, Maliye Bakanlığı’nın Terörizm ve Finansal İstihbarat Ofisi’nin (TFI) rolünün tartışıldığı sırada geçiyor. Ofisin şimdiye kadarki icraatleri şöyle açıklandı:

“TFI, İran’a milyarlarca dolar para akışını engelledi, Suriye rejimine petrol ve fon aktaran ağların önünü kesti ve Rusya yönetimini cezalandırmak için yaptırımları genişletti.” 

Belgeye göre yönetim, ABD’nin dış politikadaki çıkarlarını destekleyecek ve yeni tehditlerle mücadelesini destekleyecek ekonomik araçlara yatırım yapmaya devam etmeyi planlıyor. Bu tehditlerin arasında, para aklama ve terörist fonlama için kullanılan kripto paralar da sayıldı.

Trump yönetimi, Maliye Bakanlığı, Gizli Servis ve Mali Suçları Önleme Ağı’nın (FinCEN) istihbarat birimleri, finansal kuruluşlar ve düzenleyiciler arasında koordinasyon sağlayarak terörist fonlamayı önlemesini, suçlu devletleri sorumlu tutmasını ve finansal suçları tespit etmesini istiyor.

10 Şubat’ta açıklanan bütçe teklifi, henüz nihai federal bütçeyi temsil etmiyor. Nihai bütçe kararı, ABD Temsilciler Meclisi ve ABD Senatosu tarafından yeni mali yıl başlangıcı olan Ekim 2020 tarihinde alınacak.

Trump ve kripto Para Suçları

Trump, geçtiğimiz yıl yaz ayında Bitcoin (BTC) ve Libra’ya karşı olduğunu Twitter üzerinden sık sık dile getirmişti.

Geçtiğimiz hafta kripto türev borsası FTX tarafından piyasaya sürülen yeni vadeli işlem ürünü TRUMP ile yatırımcılar, Donald Trump’ın başkanlık seçimlerini kazanıp kazanamayacağı üzerine bahse girebilecek.

CoinOtag‘dan Bitcoin haberleri, Coin Haberleri ve Coin Yorumları başlıklarını takip edebilir; ayrıca Instagram ve Twitter’dan da takip edebilirsiniz!

 • İlginizi Çekebilir | Kripto Para Fiyatları
 • En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

  Enes Başoğlu
  Enes Başoğlu, İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünde öğrenim gören Enes, Coin Otağ'ında yazarlık yapmasının yanı sıra, yatırımlarının ve trade işemlerini de başarılı bir şekilde yürütüyor. Özellikle son yıllarda, geleneksel piyasalardan kripto para piyasasına doğru kayan ilgisi ve özverisi nedeniyle, bu alanda da çalışmalar gerçekleştiriyor. Enes Başoğlu'na mail adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  USD
  TRY
  EUR

  Güvenle Kripto Para Satın Al

  Hisseler
  StockSymbolPriceChart (24H)
  RTALB.IS₺25.10
  THYAO.IS₺11.60
  KCHOL.IS
  KOC HOLDING
  KCHOL.IS
  KCHOL.IS₺18.02
  ASELS.IS
  ASELSAN
  ASELS.IS
  ASELS.IS₺14.96