Tesla Kazanç Raporu: 1 Milyar Dolarlık Rekor Gelir Bildirdi!

Tesla & Bitcoin (BTC)

 

Yeni Çıkan Metaverse ve GEM Tokenlerini %10 komisyon indirimiyle buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Borsanızda sorun yaşıyorsanız buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Tesla için son kazanç raporu, firmanın ikinci çeyrekte dijital varlık alımı veya satışı yapmadığını, ancak BTC varlıklarında 23 milyon dolarlık bir değer düşüklüğü kaybı olduğunu gösterdi.

Tesla kazançlarını açıkladı

Tesla ve Bitcoin

Elektrikli araç ve temiz enerji şirketi Tesla, ikinci çeyrek için 1,14 milyar dolar net gelir bildirdi.

Firmanın Pazartesi günkü kazanç raporu, toplam gelirin ikinci çeyrek için yıllık bazda %98 artarak 2020’de 6 milyar dolardan bu yıl 11,9 milyar dolara yükseldiğini gösterdi. Tesla, büyümesinin büyük kısmını elektrikli araçlarına olan talepteki artışa bağladı ve şunları söyledi:

“2021’in ikinci çeyreğinde yeni ve kayda değer rekorlar kırdık. 200.000’den fazla araç ürettik ve teslim ettik, %11’lik bir işletme marjı elde ettik ve tarihimizde ilk kez 1 milyar dolarlık GAAP net gelirini aştık.”

Firma ayrıca hisse başına 1,02 dolar üç aylık kar elde etti. Firma, toplam gelirin, işletme giderlerindeki büyüme ve Bitcoin ile ilgili 23 milyon dolarlık değer düşüklüğü kaybıyla kısmen dengelendiğini belirtti.

Tesla, Bitcoin’ini (BTC) “maddi olmayan bir varlık” olarak tuttuğundan, muhasebe kuralları, varlığın fiyatı maliyet esasının altına düştüğünde firmanın bir değer düşüklüğü zararı bildirmesi gerektiğini zorunlu kılar. Ancak Tesla, satış işlemini gerçekleştirene kadar dayanak varlıktaki fiyat artışlarını rapor etmek zorunda değildir.

Tesla ve SpaceX’in planları

Rapor ayrıca Tesla’nın ikinci çeyrekte herhangi bir dijital varlık satın almadığını veya satmadığını gösteriyor. Bu nedenle, Tesla’nın tek kripto para alımı, şirketin aynı çeyrekte 272 milyon dolarlık nakit çıkışı ile 1. çeyrekte 1,5 milyar dolarlık BTC alımıydı.

Tesla’nın 1,14 milyar dolarlık net geliri, gider eşleştirme ve gelir tanımlama gibi finansal raporlama için kullanılan yaygın olarak kabul edilen muhasebe kurallarının bir koleksiyonu olan Genel Kabul Görmüş Muhasebe İlkeleri (GAAP) kullanılarak hesaplandı.

Amortisman, tek seferlik bilanço düzeltmeleri ve satın almalar gibi düzensiz veya nakit dışı harcamaları hariç tutan GAAP dışı rakamlar, firmanın hisse başına 1,45 dolar karla 1,6 milyar dolar kazandığını tahmin ediyor.

tesla
Tesla’nın 3 aylık temel verileri

Perşembe günü “The ₿ Word” adlı sanal konferansta konuşan Tesla CEO’su Elon Musk, firmanın yakın gelecekte varlıklarını satabileceğine dair söylentileri yalanladı ve elektrikli araçları için BTC ödemelerini kabul etmeye devam edebileceğini söyledi.

Musk ayrıca ilk kez, uzay ve havacılık firması SpaceX’in Bitcoin’e sahip olduğunu açıkladı. Tesla ve SpaceX’in satma planları olmadığını da vurguladı:

“Bitcoin satmıyoruz, kişisel olarak herhangi bir şey satmıyorum. SpaceX bitcoin satmıyor.”

0 0 Oylar
İçeriği Oyla

Güncel analiz ve haberlerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin, Telegram ve Analiz kanalımıza katılın!

Share on twitter
Twitter
Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on linkedin
LinkedIn
Share on facebook
Facebook