Tesla, Bitcoin Boğalarını Uykudan Uyandırıp Yükseliş Rallisini Başlatabilir! Peki Nasıl?

  • 14 Eylül’de BTC’nin, kripto topluluğuna yeni bir umut dalgası getirebilecek önemli bir kilometre taşı elde ettiği haberleri ortaya çıktığında bir umut ışığı belirdi.
  • Şubat 2021’de Tesla, nakit rezervlerini çeşitlendirmek ve getirileri maksimize etmek amacıyla Bitcoin’e 1.5 milyar dolarlık bir yatırım yaptığını açıkladı.
  • Bloomberg analisti Jamie Coutts, yenilenebilir kaynaklardan gelen Bitcoin madencilik enerjisinin yüzde 50’yi aştığını ve bunun “azalan emisyonlar artı dramatik bir hash oranı artışı” nedeniyle olduğunu açıkladı.

Bitcoin üzerindeki son gelişmeler, Tesla’nın tekrar Bitcoin ödemelerini kabul edeceğine işaret ediyor olabilir; Boğa sezonu için kritik katalizör olabilir!

Tesla, Bitcoin’in Yükseliş Hareketi için Önemli Olabilir

Bitcoin (BTC), son birkaç hafta boyunca 26.000 dolar seviyesinin üzerinde ve altında sıkışmış gibi görünüyor. Ancak, 14 Eylül’de BTC’nin, kripto topluluğuna yeni bir umut dalgası getirebilecek önemli bir kilometre taşı elde ettiği haberleri ortaya çıktığında bir umut ışığı belirdi. Bu gelişme, kripto topluluğuna taze bir umut dalgası getirebilir.

Şubat 2021’de Tesla, nakit rezervlerini çeşitlendirmek ve getirileri maksimize etmek amacıyla Bitcoin’e 1.5 milyar dolarlık bir yatırım yaptığını açıkladı. Ayrıca dünyanın en büyük elektrikli araba üreticisi, BTC’yi ödeme yöntemi olarak kabul etmeyi planladığını duyurarak bu alanda öncü oldu.

Ancak bu heyecan kısa ömürlüydü. Sadece birkaç ay sonra Elon Musk’ın Tesla’sı, Bitcoin madenciliği ve alım satımı için fosil yakıtların hızla artan kullanımından duyulan endişeler nedeniyle BTC kullanarak araç satışlarını askıya alacağını açıkladı. Şirket şu şekilde bir açıklama yaptı:

“Tesla, Bitcoin kullanarak araç satışlarını askıya almıştır. Özellikle kömür olmak üzere özellikle Bitcoin madenciliği ve işlemleri için fosil yakıtların hızla artan kullanımından endişeliyiz.”

Özellikle Musk daha sonra Tesla’nın BTC ödemelerine madencilerin temiz enerji kullanımının %50’sini aşmasının ardından geri döneceğini söyledi. Bu koşulun şimdi rapor edildiği göz önüne alındığında, bu potansiyel olarak dönüm noktasını işaret edebilir.

Bloomberg analisti Jamie Coutts, 14 Eylül Perşembe günü bir X (Twitter) paylaşımında, yenilenebilir kaynaklardan gelen Bitcoin madencilik enerjisinin yüzde 50’yi aştığını ve bunun “azalan emisyonlar artı dramatik bir hash oranı artışı” nedeniyle olduğunu açıkladı.

Bu hareket, Bitcoin madencilerinin 2021’de ülkenin madencilik yasağından sonra Çin’den kaçmaya başlamasının ardından geldi. Ayrıca, diğer ülkelerin enerjiyi “stratejik ve fazla enerjiyi paraya dönüştürmek” için kripto madenciliğine girdiğini ekledi.

Bu, BTC fiyatı için ne anlama geliyor?

Hala sonuçlara varmak için çok erken, ancak Elon Musk temiz enerji kullanımının artması sayesinde BTC ödemelerini geri getirirse, özellikle kurumsal yatırımcılar arasında önde gelen kripto varlıkta yeni bir boğa baskısının patlak vermesine neden olabilir.

Ancak Musk ve Tesla’dan bağımsız olarak, Bitcoin’in temiz enerji kullanımının %50’yi aşması, diğer çevre dostu yatırımcılar ve şirketlerin dikkatini çekebilecek önemli bir kilometre taşıdır.

15 Eylül’de yazı yazılırken, BTC 26.480 dolar seviyesinden işlem görüyor ve son 24 saatte %0,10’luk hafif bir düşüş gösteriyor. Kripto para haftalık bazda %1.7 artarken, aylık bazda neredeyse %10 kaybediyor. Yıl başından bu yana kazançları hala %60’ın üzerinde güçlü kalıyor.

Son dakika kripto para gelişmelerinden haberdar olmak için Twitter hesabımızın ve Telegram kanalımızın bildirimini açmayı unutmayın.

Exit mobile version