Tayland, Bitcoin ve Kripto Para Dolandırıcılığına Karşı Harekete Geçiyor

  • Tayland Dijital Ekonomi ve Toplum Bakanlığı’na (MDES) göre, kripto para ve yatırım dolandırıcılıkları da dahil olmak üzere sahte Facebook reklamları ülkede 200.000’den fazla kişiyi dolandırdı.
  • Sahte reklamlar, günlük yüzde 30’a kadar getiriler vadetmişti. Hatta bazıları, ünlülerin ve finans endüstrisinin tanınmış figürlerinin fotoğraflarını sahte destekler olarak yasa dışı şekilde kullanmıştı.
  • Bakanlık, Facebook’un 5.301’den fazla sahte reklamı kaldırmasını istemişti. Ancak sosyal medya şirketi, kripto dolandırıcılığına teşvik eden bu tür sahte reklamlara karşı herhangi bir önlem almadı.

Tayland, ülkedeki kripto para dolandırıcılığı için harekete geçti ancak bir sonuç alamadı; Ülke, sosyal medya platformu Facebook’a 7 gün süre verdi.

Tayland, Kripto Dolandırıcılığına Sessiz Kalmadı

Tayland’daki yetkililer, artan kripto dolandırıcılığı ve diğer yatırım dolandırıcılığı tehdidi nedeniyle Meta’nın sosyal medya platformu Facebook’a karşı harekete geçmeyi düşünüyorlardı. Tayland Dijital Ekonomi ve Toplum Bakanlığı’na (MDES) göre, kripto para ve yatırım dolandırıcılıkları da dahil olmak üzere sahte Facebook reklamları ülkede 200.000’den fazla kişiyi dolandırdı.

Bu sahte reklamlar, günlük yüzde 30’a kadar getiriler vadetmişti. Hatta bazıları, ünlülerin ve finans endüstrisinin tanınmış figürlerinin fotoğraflarını sahte destekler olarak yasa dışı şekilde kullanmıştı. Bazı reklamlar, Tayland Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ve Tayland Borsası’nın başlıklarını ve sembollerini kullanarak güvenilirliği göstermeye çalışmıştı.

MDES Bakanı Chaiwut Thanakamanusorn, bakanlığın platformdaki sahte reklamların varlığı konusunda Facebook ile görüştüğünü belirtti. Bakanlık ayrıca platforma bir mektup gönderdi. Bakanlık, Facebook’un 5.301’den fazla sahte reklamı kaldırmasını istemişti. Ancak sosyal medya şirketi, kripto dolandırıcılığına teşvik eden bu tür sahte reklamlara karşı herhangi bir önlem almadı.

Eğer Facebook, bu tür reklamlara karşı tekrar bir önlem almaz ve toplamda 2.8 milyon dolarlık zararı düzeltmezse, bakanlık platforma karşı yedi gün içinde mahkeme tarafından verilen bir kapanma emri talep edecek.

MDES, genel halkın abartılı vaat edilen karlara karşı dikkatli olması gerektiği konusunda uyardı. Ayrıca, ünlülerin fotoğraflarını içeren reklamlara karşı dikkatli olmanın önemini vurguladı. Tanınmış figürlerin görüntüleri sıklıkla halkın güvenini kazanmak için kullanılıyor.

Bunun yanı sıra, bakanlık insanlara doğrulanabilir referansları olmayan işletmeler veya platformlarla etkileşimde dikkatli olmaları gerektiği konusunda tavsiyelerde bulundu.

Tayland, kriptoya karşı temkinli bir tutum sergiliyor

Tayland’ın son düzenleyici girişimleri, kriptoya karşı temkinli bir yaklaşımı vurguluyor. Tayland Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), yatırımcıları kripto dolandırıcılıklarına karşı korumak için çabalara hız verdi.

Kriptonun doğasındaki oynaklık nedeniyle Tayland yetkilileri son zamanlarda tüm kripto alım satım platformları için riskle ilgili açıklama yapmayı zorunlu kıldı. Sahte kripto pazarlamaya karşı sıkı kuralları bulunuyor. Kripto platformları, kripto yatırımlarının riskleri hakkında doğru bilgileri ve gerekli uyarıları vurgulamak zorundadır.

Geçen ay, SEC kripto kredi hizmetlerini yasakladığını duyurdu. 2023 yılı Ocak ayı itibarıyla, Facebook’un Tayland’da yaklaşık 48.1 milyon kullanıcısı vardı, bu da sosyal medya platformunun sekizinci en büyük pazarı haline geliyor.

Son dakika kripto para gelişmelerinden haberdar olmak için Twitter hesabımızın ve Telegram kanalımızın bildirimini açmayı unutmayın.

Exit mobile version