Spot Bitcoin ETF’sinin Onaylanması, 30 Trilyon Dolarlık Yatırım Getirebilir! Peki Nasıl?

  • Eric Balchunas’a göre, spot Bitcoin ETF’nin onaylanması durumunda kripto para piyasası için büyük miktarda sermayenin serbest bırakılmasında bir oyun değiştirici olabilir.
  • Dünya genelinde 9 trilyon doların üzerinde varlığa sahip olan dünyanın en büyük varlık yöneticisi BlackRock, geçen ay spot Bitcoin ETF’si için başvurusunu yaptı.
  • BlackRock’un son başvurusu, kripto piyasasında iyimserliği artırarak, ABD’de ilk spot Bitcoin ETF’sini piyasaya sürme yarışı daha önce hiç olmadığı kadar yoğun hale getirdi.

Spot Bitcoin ETF’si için nefesler tutuldu, gözler SEC’in üzerinde; ETF analistine göre BlackRock’un hamlesi devasa bir sermaye getirebilir.

Spot Bitcoin ETF’si Nasıl Bir Sermaye Akışı Görecek?

Bloomberg ETF analisti Eric Balchunas’a göre, spot Bitcoin ETF’nin onaylanması durumunda kripto para piyasası için büyük miktarda sermayenin serbest bırakılmasında bir oyun değiştirici olabilir. Balchunas’ın analizi, ABD’li finansal danışmanlar tarafından kontrol edilen 30 trilyon dolar değerinde varlığın, bir spot ETF’nin onaylanması durumunda Bitcoin yatırımlarına yönlendirilebileceğini tahmin ediyor.

Dünya genelinde 9 trilyon doların üzerinde varlığa sahip olan dünyanın en büyük varlık yöneticisi BlackRock, geçen ay spot Bitcoin ETF’si için başvurusunu yaptı ve bu, olasılık manzarasını önemli ölçüde değiştirdi. Balchunas’a göre, bir spot ETF’nin onaylama şansları, BlackRock’un katılımıyla %1’den% 50’ye çıkmış durumda.

BlackRock’un son başvurusu, kripto piyasasında iyimserliği artırarak, ABD’de ilk spot Bitcoin ETF’sini piyasaya sürme yarışı daha önce hiç olmadığı kadar yoğun hale getirdi. Balchunas, BlackRock’un başvuru hakkında şunları söyledi;

“Onların başvurusu, ARK Investment, Valkyrie ve Fidelity gibi diğer önde gelen firmaların benzer başvurularını tetikleyerek son derece rekabetçi bir ortamın zeminini hazırladı.”

ABD’de Bitcoin vadeli işlemler ETF’leri mevcut olsa da, bir spot ETF’nin masaya koyabileceğiyle kıyaslandığında oldukça zayıf kalıyorlar. Şu anda bu vadeli işlem tabanlı ETF’ler toplam yönetim altındaki varlık olarak sadece yaklaşık 1 milyar doları temsil ediyor. Balchunas, bir spot Bitcoin ETF’nin onayını mevcut teklifleri gölgede bırakacak ve kripto piyasasını daha önce hiç olmadığı gibi hareketlendirecek olan “kutsal kase” olarak tanımlıyor.

Kripto Paralar Üzerindeki Spot Bitcoin ETF Etkisi

Bu yazı yazıldığında Bitcoin fiyatı 25,650 dolar seviyesinde işlem görüyor ve piyasa değeri 500 milyar doların biraz üzerinde. Para birimi hafif bir volatilite yaşamış olsa da son 24 saatte %0,16 düşüş yaşamıştır, genel olarak kripto piyasası iyimser kalmaktadır. Bir spot ETF sadece Bitcoin’i değil, aynı zamanda diğer kripto paralar için de bir destek olabilir ve varlık sınıfının ana akım finansta pozisyonunu sağlamlaştırabilir.

Spot Bitcoin ETF’nin onayı, Amerikan piyasası için potansiyel olarak dönüşümcü bir an olarak duruyor. En az 10 firma yarışıyor ve milyarlarca dolar bahiste bulunuyor, yarış kesinlikle ısınıyor. BlackRock, 2022 yılında Coinbase ile işbirliği yaparak kurumsal müşterilere kripto erişimi sunan ve daha sonra kendi spot Bitcoin özel güvenini başlatan bir öncü gibi görünüyor.

Trilyonlarca doların işin içinde olması, Bitcoin ve daha geniş kripto piyasası için sonuçları muazzamdır. Zaman işliyor ve dünya nefesini tutarak düzenleyici kararların ufukta belirmesini izliyor.

Son dakika kripto para gelişmelerinden haberdar olmak için Twitter hesabımızın ve Telegram kanalımızın bildirimini açmayı unutmayın.

Exit mobile version