Spot Bitcoin ETF’leri, Kripto Paraların Amaç ve İlkelerini İhlal Eden Bir Adım Olabilir mi?

  • İlk başvurudan bu yana on yıl geçti ve Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu bir düzineden fazla ek başvuruyu reddetti ve diğerlerini karara varma tarihini sürekli erteledi.
  • 7 trilyon dolarlık ETF endüstrisi hala kripto tarafında bekleyen yatırımcılarla dolup taşıyor ve onlara BTC’yi doğrudan satın almadan ve cüzdan kurmadan Bitcoin maruziyeti sağlayacak bir ürün verilmesini bekliyor.
  • ETF’ler sponsor, saklayıcı ve diğer ortaklar da dahil olmak üzere birçok katmanlı karşı taraf riskine sahiptir. Bu tür riskin ne kadar yıkıcı olabileceğini son çöküş sırasında kripto alanında yaşayanlar gördü.

Spot Bitcoin ETF’leri gerçekten de tahmin edildiği gibi yararlı mı? ETF hareketi Bitcoin’in temel ilkelerini ve amaçlarını ihlal ediyor olabilir mi? BlackRock ve daha fazlası!

Spot Bitcoin ETF’leri için Bekleyiş Devam Ediyor

İlk spot Bitcoin borsa yatırım fonu (ETF) başvurusu, Temmuz 2013’te yapıldı ve bu başvuru hem 2017 hem de 2018’de reddedildi. İlk başvurudan bu yana on yıl geçti ve Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu bir düzineden fazla ek başvuruyu reddetti ve diğerlerini karara varma tarihini sürekli erteledi.

ETF dramasının son yinelemesinde Bitcoin, SEC’in Grayscale’in ETF başvurusunu “keyfi ve kaprisli” olarak onaylamadığını onaylayan bir mahkeme kararını kutlayan sektör savunucuları tarafından coşkuyla karşılandı ve bu tabii ki SEC’in yedi bekleyen Bitcoin ETF’si hakkındaki kararını ertelemesi ve ardından bir fiyat düşüşü izledi. Şimdi SEC’in bir sonraki adımını düşünmesini ve Grayscale’in onay için yalvarmasını bekliyoruz.

Bir dereceye kadar, Bitcoin ETF için bir durum benimsemek, kabulün ruhu açısından mantıklıdır. 7 trilyon dolarlık ETF endüstrisi hala kripto tarafında bekleyen yatırımcılarla dolup taşıyor ve onlara BTC’yi doğrudan satın almadan ve cüzdan kurmadan Bitcoin maruziyeti sağlayacak bir ürün verilmesini bekliyor. Ayrıca, dijital varlıkların ciddiye alınmasını isteyen bir topluluk olarak, kripto dünyası Birleşik Devletler spot ETF’sinin sağlayacağı geçerliliği memnuniyetle karşılamaya eğilimlidir.

Ancak kripto, özellikle Bitcoin, geleneksel finansın (TradFi) eksik olduğu finansal egemenlik, şeffaflık ve uzlaşma ihtiyacına dayalıdır. Kripto endüstrisinin ETF onayı için istekli olması, sektörün amacını inkar eder gibi görünüyor, Amerikan devrimcilerinin hükmettiği sömürge vergi toplamada aracılık etmesini reddettikten sonra koloni hükümetinin aracılık etmesini rica etmelerine benzer bir adım gibi.

Ana akım benimseme, kripto savunucuları arasında yaygın bir hedeftir ve bir BTC aracının SEC onayı, görünüşte bunun hızlı bir yoludur. Ancak bir aracı yatırım ürünü için opak bir merkezi ajansdan onay aramak, sektörün amacını gözardı eder gibi görünüyor ve açıkçası gereksizdir.

Dikkatli yatırımcıların Bitcoin ETF hisselerini satın almayı beklemelerinin, BTC’yi doğrudan satın almak yerine daha güvenli bir yolu seçmemelerinin ironisi hissedilir. ETF’ler sponsor, saklayıcı ve diğer ortaklar da dahil olmak üzere birçok katmanlı karşı taraf riskine sahiptir. Bu tür riskin ne kadar yıkıcı olabileceğini son çöküş sırasında kripto alanında yaşayanlar gördü, müşteriler güvendikleri üçüncü taraflara güvendikleri için birkaç ay içinde 10 milyar doların üzerinde kaybettiler. Çöküş azalmış gibi görünse de, ana alınacak ders şudur: Bitcoin’in özel anahtarlarına sahip değilseniz, varlıklarınız kontrolünüzde değil ve hatta var olmayabilir.

Bu durumu yakından görenlerimiz bunu bilir. Ancak ETF’yi beklemiş olan yatırımcılar muhtemelen bilmezler. İşte Bitcoin’in teknolojisinin getirdiği yeni derecede güvenlik ve riskten kaçınma fırsatını anlamalarına yardımcı olmak için sektörün inşa edenler ve deneyimli kişiler olarak görevimizdir.

Spot Bitcoin ETF’lerinin yarattığı dezavantaj

Spot Bitcoin ETF’nin dezavantajı, kavramsal çelişki ve daha riskli bir yatırımın bilinçsiz satın alınmasının ötesine geçiyor. Kripto hareketinin potansiyel maliyeti büyük.

Örneğin, BlackRock’un iShares Bitcoin Trust’ı, Haziran ayında Bitcoin’in fiyatını bir yılın zirvesine taşıyan bir duyuru oldu. Ancak, büyük kurumsal girişimlerin muhtemel akışlarının fikriyle körleşen birçok Bitcoin topluluğu, Bitcoin inancı olarak hızla gelişmiş TradFi 2.0’ın BlackRock’un yinelemesinin arkasına düştü.

BlackRock’un sunumunun içinde hard fork’larla ilgili bir madde bulunmaktadır. Bu madde şunu belirtir:

“Sponsor, Trust’ın amaçları için uygun ağın hangisi olarak kabul edilmesi gerektiğine karar vermek için kendi takdirini kullanacak ve bunu yaparak Payların değerini olumsuz etkileyebilir. […] Sponsor, sonunda en değerli çatalın ne olduğuna dair garanti vermez. […] Sponsor, Pay Sahipleri, Bitcoin Muhafızı, diğer hizmet sağlayıcılar, Endeks Yöneticisi, kripto para borsaları veya diğer piyasa katılımcıları tarafından genellikle kabul edilenin ne olduğu konusunda Payların amaçları için “Bitcoin” olarak kabul edilmesi gerektiği konusunda da anlaşmazlık yaşayabilir, bu da Payların değerini olumsuz etkileyebilir.”

Bu madde, zaten çok iyi tanımlanmış ve savaşta test edilmiş bir mekanizması olan bir protokol için uzlaşı mekanizması etrafında belirsizliği tanıtır.

Daha geniş bir düzeyde, BlackRock muhtemelen büyük bir Bitcoin arzı biriktirecek, iShares ETF’si opaklık ve muhtemel yeniden teminatlamaya tabi olabilir. Bu, varlığı doğrudan görülebilir ve değiştirilemez bir defterde sahip olma fırsatına sahip olduğumuz bir dünyada, sadece Bitcoin’in kağıt talebine sahip olma riski taşıyan hissedarları düşündürmek için bir şeydir.

Merkezi olmayan finans ve TradFi’nin birlikte varoluşu daha fazla gerçeklik haline geldikçe, SEC’in bir noktada bir spot Bitcoin ETF’sini onaylayacağı kaçınılmazdır. Bu temel olarak kötü değilse bile, Bitcoin topluluğunun, neden yeni bir finansal sistem inşa ettiğimiz konusunda bilinçli ve kararlı kalmak önemlidir.

Biz, geleneksel finans araçları ve Bitcoin arasındaki açık ilişkinin ve varlığın avantajlarını kabul edebiliriz ve kabul etmeliyiz. Ancak aynı zamanda spot ETF’ler gibi gelişmelerin sonuçları hakkında uyanık olmamız, piyasa yenilerinin Bitcoin’in teknolojisinin yeniliğini anlamalarına yardımcı olmamız ve ilerlememizi sürdürmemiz gerekiyor.

Son dakika kripto para gelişmelerinden haberdar olmak için Twitter hesabımızın ve Telegram kanalımızın bildirimini açmayı unutmayın.

Exit mobile version