Spot Bitcoin ETF’leri için Onay Verilmesi Kaçınılmaz: Bu ETF’leri Özel Kılan Şey Nedir?

  • Jay Clayton, varlık yöneticilerinin Ekim’e kadar toplamda 15 trilyon doları yöneten güçlü talebi göstererek spot Bitcoin borsa işlem fonu (ETF) onayının “kaçınılmaz” olduğunu söyledi.
  • Bitcoin (BTC) fiyatları, diğer spot ETF’lerin ABD’de potansiyel olarak onaylanma beklentisine yanıt olarak yaklaşık %7 artarak 28.000 doların üzerine çıktı.
  • Grayscale’ın spot Bitcoin ETF başvurusuna yönelik son mahkeme kararı, düzenleyicilerin ve kripto para uzmanlarının birbirleriyle nasıl iletişim kurduğunda büyük bir adım ileriye doğru atılmıştır.

Spot Bitcoin ETF için verilecek bir onayın artık kaçınılmaz bir hale geldiğini hepimiz biliyoruz, peki bu ETF’ler Bitcoin için neden bu kadar önemli?

Spot Bitcoin ETF’leri için Onay Kaçınılmaz

Eski ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) başkanı Jay Clayton, varlık yöneticilerinin Ekim’e kadar toplamda 15 trilyon doları yöneten güçlü talebi göstererek spot Bitcoin borsa işlem fonu (ETF) onayının “kaçınılmaz” olduğunu söyledi. Clayton şunları söyledi;

“Bitcoin’in bir güvenlik olmadığı açıktır. Bitcoin’e perakende yatırımcıların, kurumsal yatırımcıların ve önemlisi, vekaleten veya en iyi çıkar görevlerini üstlenen en güvendiğimiz sağlayıcılardan bazılarının bu ürünü perakende halka sunmak istedikleri açıktır. Bu nedenle bir onayın kaçınılmaz olduğunu düşünüyorum.”

“Vadeli bir ürün ve nakit bir ürün arasındaki ayrım sonsuza kadar devam edemez,” diye ekledi Clayton.

Clayton’ın yorumları, Grayscale Investments’ın spot Bitcoin ETF’sine 29 Ağustos’ta lehte sonuçlanan bir mahkeme kararının ardından geldi ve ETF önerilerinin başlangıçta reddedilmesini tersine çevirerek Bitcoin ile ilgili finansal ürün düzenlemelerini potansiyel olarak yeniden şekillendirebilir.

Bitcoin (BTC) fiyatları, diğer spot ETF’lerin ABD’de potansiyel olarak onaylanma beklentisine yanıt olarak yaklaşık %7 artarak 28.000 doların üzerine çıktı. Ancak SEC’in BlackRock dahil altı spot Bitcoin ETF başvurusunun kararını Ekim’e kadar ertelemesinin ardından 25.300 dolar seviyelerine geriledi.

Spot Bitcoin ETF nedir?

Spot Bitcoin ETF, Bitcoin’in şu anda alınıp satıldığı gibi gerçek zamanlı fiyatını taklit etmeyi amaçlayan bir fon gibidir. Kripto dünyasında “spot piyasa”, Bitcoin’in hemen teslim alınması veya satılması anlamına gelir. Bir spot Bitcoin ETF ile yatırımcılar, gerçekten Bitcoin sahibi olmadan Bitcoin’in fiyat değişikliklerinden faydalanmaya çalışabilirler.

Grayscale mahkeme kararı neden önemli?

Basit Bitcoin Yatırımı – Spot Bitcoin ETF ile ilgili büyük bir konu, Bitcoin’e düzenli insanlar için yatırım yapmayı daha kolay hale getiriyor olmasıdır. Spot Bitcoin ETF’ler gibi erişilebilir yatırım seçenekleri sunarak, kararı dijital varlık sahipliği ile karmaşık arasındaki boşluğu daraltır.

Manipülasyon Endişeleri – Mahkeme kararı, Bitcoin vadeli işlemler piyasasında manipülasyonu izlemek ve azaltmak için kullanılan mekanizmaların, Chicago Ticaret Borsası (CME) gibi kurulmuş borsaların denetimi altında, spot Bitcoin piyasasına uyarlanabileceğini ima etmektedir.

CME, dünyanın en büyük ve saygın türev borsalarından biridir ve Bitcoin vadeli işlem sözleşmeleri dahil çeşitli finansal araçların alım satımı için bir platform sunmaktadır.

Mahkeme kararının bağlamında, CME’nin izleme uygulamalarının spot Bitcoin piyasasına uyarlanabilirliği önemli bir düşünce unsuru olarak ortaya çıkar. Mahkemenin bakış açısı, düzenleyicilerin manipülasyon endişelerini ele almak için geleneksel finansal piyasalarda kullanılan düzenlemeleri ve gelişen kripto para dünyasını benzer yöntemleri uygulama fikrini tanıtarak döndürmektedir. Bu karar, manipülasyon endişelerini ele almak için kanıtlanmış yöntemleri uygulamanın kripto para dünyasının spot Bitcoin piyasasında nasıl kullanılacağı fikrini sunarak bir paralellik çizmektedir.

Diğer başvurular için neler bekleniyor?

Diğer spot Bitcoin ETF başvuruları da muhtemelen mahkeme kararından etkilenebilir. Büyük yatırım şirketlerini, mahkemenin şeyleri güvende tutma ve riskleri azaltma konusundaki düşüncesine dayalı olarak başvurularını geliştirmeye teşvik edebilir.

Bu karar büyük bir değişiklik olsa da hala kesin olmayan bazı şeyler var. Her iki tarafın da kararı itiraz etme hakkı var ve SEC’in ne yapacağını bilmiyoruz. Onların kararı, kripto paralara bağlı finansal ürünleri nasıl ele alacakları konusunda büyük bir rol oynayacak.

Bu karar sadece Bitcoin’i etkilemiyor. SEC’in Bitcoin ile ilgili finansal ürünlere daha açık olmaya karar vermesi, diğer kripto paraların da düzenli finansal piyasalarda daha ciddiye alınabileceği anlamına gelebilir.

Grayscale’ın spot Bitcoin ETF başvurusuna yönelik son mahkeme kararı, düzenleyicilerin ve kripto para uzmanlarının birbirleriyle nasıl iletişim kurduğunda büyük bir adım ileriye doğru atılmıştır. Bu karar, kripto paraları daha geniş bir yatırımcı yelpazesine daha erişilebilir hale getirme konusunda önemli bir adımı temsil etmektedir.

Son dakika kripto para gelişmelerinden haberdar olmak için Twitter hesabımızın ve Telegram kanalımızın bildirimini açmayı unutmayın.

Exit mobile version