SpaceX’in Bitcoin Hamlesi Piyasayı Sarstı Ancak BTC İyileşme Belirtileri Gösteriyor

  • Verilere göre, son yedi günde BTC değeri %11’den fazla düştü. Yazı sırasında 25.910 dolar seviyesinde işlem görüyordu ve piyasa değeri 503 milyar doların üzerindeydi.
  • Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, bu olayı başlatan kişi Elon Musk oldu. Musk’ın uzay aracı mühendislik şirketi SpaceX, 373 milyon dolar değerinde Bitcoin sattı.
  • Fiyat düşüşü, BTC’nin zincir üstü metrikleri üzerinde daha büyük bir etki yarattı. Glassnode’un son analizi, BTC arzının karlılık yüzdesinin %71’den %61’e düştüğünü gösterdi.

SpaceX’in Bitcoin sattığı haberi kripto dünyasında büyük bir etki yarattı ancak Bitcoin şimdi toparlanma belirtileri gösteriyor ve fiyat gelecekte yükselişe geçebilir.

SpaceX’in Bitcoin Satışı Piyasayı Baskıladı

Son birkaç gün içinde, kripto piyasası ani bir düşüş yaşadı ve bu da Bitcoin ve Ethereum gibi önde gelen coin’lerin fiyatını düşürdü. Etki sadece piyasa liderleriyle sınırlı kalmadı, daha düşük piyasa değerine sahip altcoin’ler de bu durumdan etkilendi.

Son birkaç hafta boyunca BTC, 30.000 dolar seviyesinin altında rahat bir şekilde kaldı. Ancak, 17 Ağustos’ta yatırımcılar Bitcoin’in büyük bir düşüş yaşadığını ve fiyatının 26.000 doların altına düştüğünü görünce şok oldu.

Verilere göre, son yedi günde BTC değeri %11’den fazla düştü. Yazı sırasında 25.910 dolar seviyesinde işlem görüyordu ve piyasa değeri 503 milyar doların üzerindeydi. Ayrıca, son 24 saatte işlem hacmi de %38’den fazla düştü.

Piyasanın tamamını kırmızıya çeviren birden fazla faktör olabilirken, analitik platformu, en etkili tetikleyicinin ne olabileceğine dair işaretler buldu. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, bu olayı başlatan kişi Elon Musk oldu. Musk’ın uzay aracı mühendislik şirketi SpaceX, 373 milyon dolar değerinde Bitcoin sattı. SpaceX’ten bu satış, yatırımcılar arasında korkuya neden olarak fiyat düşüşüne yol açmış olabilir.

Fiyat düşüşü, BTC’nin zincir üstü metrikleri üzerinde daha büyük bir etki yarattı. Glassnode’un son analizi, BTC arzının karlılık yüzdesinin %71’den %61’e düştüğünü gösterdi. Bu, giderek daha fazla fiyat duyarlı hale gelen ‘üst ağırlıklı’ bir piyasanın yansımasıdır.

Ayrıca, Bitcoin’in zararda olan UTXO’larının sayısı 41.944.655,958 ile son bir aylık en yüksek seviyeye ulaştı. Sadece bu da değil, coin etrafındaki balina aktivitesi de azaldı ve balinaların sayısı son bir ayın en düşük seviyesi olan 1.599’a ulaştı.

Bitcoin toparlanma işaretleri gösteriyor

Piyasa düşüşü durdu, bunun nedeni ise ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) rolüdür. Bu durum, düzenleyici kurumun Ethereum vadeli işlem ETF’lerini onaylama planlarını açıklamasının ardından meydana geldi.

17 Ağustos’ta yayınlanan bir Bloomberg raporuna göre, SEC, ETH ETF ürünü engellemeyecek.. O zamandan beri, BTC’nin zincir üstü metrikleri toparlanma işaretleri gösterdi ve değerinin yükselme olasılığını taşıdığı umudu verdi.

Özellikle, CryptoQuant’a göre, Bitcoin’in borsa rezervi azalıyordu, bu da coini satış baskısı altında olmadığı anlamına geliyordu. Coin’in aSOPR’ı yeşildi, bu da daha fazla yatırımcının zararına satış yaptığını gösterdi ve olası bir piyasa tabanını işaret etti. Ayrıca, BTC’nin Göreceli Güç Endeksi (RSI) aşırı satış konumundaydı. Bu, coine alım baskısı kazandırabilir ve bu da fiyatını artırabilir.

Son dakika kripto para gelişmelerinden haberdar olmak için Twitter hesabımızın ve Telegram kanalımızın bildirimini açmayı unutmayın.

Exit mobile version