Son Raporlara Göre, Bitcoin ve Kripto Paralar Likidite Sıkışıklığı Yaşıyor: Şimdi Ne Olacak?

  • Glassnode’un son raporuna göre, dijital varlık piyasası büyük bir likidite sıkışıklığı yaşamaktadır ve hem on-chain hem de off-chain işlemlerde tarihsel düşüşler yaşanmaktadır.
  • Bitcoin ve Ethereum yıl başladığından bu yana net sermaye girişi görmüşlerdir, ancak her iki varlık da Ağustos sonlarından itibaren nötr veya negatif sermaye akışlarına geri dönmüşlerdir.
  • Kısa bir volatilite döneminin ardından, Glassnode’un on-chain metrikleri, Bitcoin işlemlerinin toplam USD hacminin günlük ortalama olarak 2,44 milyar dolar olduğunu göstermektedir.

Bitcoin ve kripto paralarda görülen likidite sıkışıklığı, 2020 öncesi boğa piyasası seviyelerini hatırlatıyor; Yükseliş için sinyal olabilir mi?

Glassnode, Likidite Sıkışıklığı Olduğunu Açıkladı

Kripto piyasası istihbarat firması Glassnode’un son raporuna göre, dijital varlık piyasası büyük bir likidite sıkışıklığı yaşamaktadır ve hem on-chain hem de off-chain işlemlerde tarihsel düşüşler yaşanmaktadır.

Piyasa, nispeten dar bir işlem aralığına dönmesiyle bu likidite düşüşü, Glassnode analistine göre 2020 öncesi boğa piyasası seviyelerini hatırlatmaktadır. Analist, “aşırı duyarsızlık ve sıkıntı, hakim duyguyu en iyi tanımlayanlardır” demiştir.

Stablecoin’ler, Nisan 2022’den bu yana sürekli bir arz düşüşü görmüşlerdir ve Glassnode bunu Terra ekosisteminin çöküşü ve getirisi olmayan stablecoin’lere yüksek faiz oranlarının aktarılmaması gibi çeşitli faktörlere bağlamıştır.

Bitcoin ve Ethereum yıl başladığından bu yana net sermaye girişi görmüşlerdir, ancak her iki varlık da Ağustos sonlarından itibaren nötr veya negatif sermaye akışlarına geri dönmüşlerdir, bu da durgunluğu ve belirsizliği işaret etmektedir.

Büyük stablecoin’ler arasında, Tether’ın (USDT) arzı Kasım ayı düşüklerinden bu yana 13,3 milyar dolar artmıştır. Bununla birlikte, USDC ve BUSD büyük düşüşler yaşamıştır – sırasıyla 16,7 milyar ve 20,4 milyar dolar düşüş yaşanmıştır.

Glassnode, USDC düşüşünün muhtemelen ABD kurumlarının sermayeyi yüksek faiz oranı pazarlarına taşımasının bir yansıması olduğunu, BUSD düşüşünün ise ihraççı Paxos’un ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun yaptırımları nedeniyle üretimi durdurmasından kaynaklanmış olabileceğini belirtti. Bu nedenle Tether’ın stablecoin pazarındaki hakimiyeti %69’a yükselmiş, Haziran 2022’de %44’ten büyük bir artış göstermiştir.

Zincirde ve zincir dışında sessiz zamanlar

Kısa bir volatilite döneminin ardından, Glassnode’un on-chain metrikleri, Bitcoin işlemlerinin toplam USD hacminin günlük ortalama olarak 2,44 milyar dolar olduğunu göstermektedir. Bu, analiste göre genel olarak piyasanın kar veya zarar kilitlediği Ekim 2020 seviyelerini yansıtmaktadır.

Off-chain türev piyasasında, Bitcoin günlük işlem hacmi de tarihsel bir düzeye düşmüştür ve 2022 düşüklerinden bu yana ilk kez 12 milyar dolar seviyesine gerilemiştir.

Ancak Glassnode, Bitcoin opsiyon piyasasında bazı ayrışmalar olduğuna dikkat çekti ve işlem hacminin önemli ölçüde arttığını, ancak hala vadeli işlemlere göre büyüklük olarak birkaç kat daha küçük olduklarını belirtti. Analist, “bu, piyasanın genel likidite koşullarının daha sıkı olduğu bir dönemde görüşlerini ifade etmek için opsiyonların kaldıraç ve sermaye verimliliğini kullanmayı tercih ettiğini yansıtabilir” dedi.

Hodl Trendi Devam Ediyor

Glassnode’un haberine göre, piyasanın durgun durumuna rağmen “tutma” eğilimi güçlü kalıyor. Glassnode’un 155 günden fazla kripto para tutan zincir üstü varlıklar olarak tanımladığı uzun vadeli sahipler grubu, tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 14,7 milyon BTC’ye ulaştı.. Bu arada, kısa vadeli sahip arzı – 155 günden daha kısa süre sahip olanlar – 2011’den bu yana en düşük seviyesine geriledi.

Glassnode’a göre, uzun vadeli sahipler için karlılık yavaşça artarken, bu arzın %26,7’si şu anda zararda bulunuyor. Ancak 26.000 dolar seviyesinin altında, kısa vadeli sahiplerin pozisyonlarının neredeyse tamamı zararda, bu da daha fiyat duyarlı bir kohortun biraz gergin olduğu anlamına gelebilir, analist dedi.

Bitcoin şu anda 26.125 dolar seviyesinden işlem görmektedir. Kripto piyasanın en büyük varlığı olan Bitcoin, endüstri için tarihsel olarak kötü bir ayın devam ettiği Ağustos sonundan bu yana yaklaşık %5 düşmüştür.

Son dakika kripto para gelişmelerinden haberdar olmak için Twitter hesabımızın ve Telegram kanalımızın bildirimini açmayı unutmayın.

Exit mobile version