Diğer

  SON DAKİKA: FED’in Faiz Kararı Açıklandı: Bitcoin ve Global Piyasaların Tepkisi!

  • Federal Rezerv (Fed), faiz oranlarını değiştirmeme kararı aldı; birçok kişi bu kararın merkez bankasının faiz artırma döngüsünü sona erdireceğine ve gelecek yıl için faiz indirimlerinin zeminini hazırlayacağına inanıyor.
  • Merkez bankası, yüzde 2’lik enflasyon hedefini sürdüreceğini belirtmesine rağmen, “şu aşamada gerçek soru, ne zaman kesmeye başlayacakları” dedi Columbia İşletme Okulu ekonomi profesörü Brett House.
  • FED’in faiz kararının açıklanmasının ardından 42.140 dolar seviyelerinden, 42.440 seviyelerine kadar %0,70’lik bir artış gerçekleştirdi.

  Federal Rezerv (Fed), faiz kararını açıkladı: FED’in merakla beklenen faiz kararı piyasalarda volatilite yaratıyor: Tüm detaylar!

  FED, Yılın Son Faiz Kararını Açıkladı

  FED

  Federal Rezerv (Fed), faiz oranlarını değiştirmeme kararı aldı; birçok kişi bu kararın merkez bankasının faiz artırma döngüsünü sona erdireceğine ve gelecek yıl için faiz indirimlerinin zeminini hazırlayacağına inanıyor. Fed, Mart 2022’den bu yana 11 kez faizleri artırdı – erken 1980’lerden bu yana en hızlı sıkılaşma. Faiz oranlarının yükselmesi, tüketici borç maliyetlerini yükseltti ve enflasyon yüksek kalırken birçok hane halkını baskı altına soktu.

  Merkez bankası, yüzde 2’lik enflasyon hedefini sürdüreceğini belirtmesine rağmen, “şu aşamada gerçek soru, ne zaman kesmeye başlayacakları” dedi Columbia İşletme Okulu ekonomi profesörü Brett House. ABD merkez bankası tarafından belirlenen federal fonlar faiz oranı, bankaların birbirlerine bir gecelik borç ve kredi verme faiz oranıdır. Bu, tüketicilerin ödeme yaptığı oran olmasa da, Fed’in hamleleri hala tüketicilerin günlük olarak gördükleri borçlanma ve tasarruf faiz oranlarını etkiler.

  FED’in faiz kararının açıklanmasının ardından 42.140 dolar seviyelerinden, 42.440 seviyelerine kadar %0,70’lik bir artış gerçekleştirdi. Dolar endeksi ise %0,55’lik bir düşüş ile 103.880 puandan 103.315 puana kadar gerileme gösterdi.

  İşte merkez bankasının faiz artırım döngüsünün ipotek faizlerinden kredi kartlarına, otomobil kredilerinden öğrenci borçlarına kadar her şeyi nasıl etkilediğine ve bundan sonra borçlanma maliyetlerine ne olabileceğine bir bakış:

  Kredi kartı faizleri

  Çoğu kredi kartı değişken faiz oranıyla birlikte gelir ve bu doğrudan Fed’in referans faiz oranına bağlıdır. Önceki faiz artışlarından sonra ortalama kredi kartı faiz oranı, Mart 2022’de %16,34’ten bugün neredeyse %21’e yükseldi – tarihi bir zirve.

  Yüksek enflasyon ve rekor faiz oranları nedeniyle, verilere göre, tüketiciler yıl sonunda 100 milyar dolar daha fazla kredi kartı borcu ile karşı karşıya kalacaklar. Denge daha yüksek değil sadece daha fazla kart sahibi borç taşıyor.

  Gelecekteki yıllık yüzde oranları muhtemelen çok fazla düzelme göstermeyecek. Kredi kartı faiz oranları, Fed kesmeye başlayana kadar düşmeyecek ve o zaman bile yalnızca son derece yüksek seviyelerden biraz rahatlayacak, diyor Bankrate’in baş finans analisti Greg McBride.

  McBride, “Kredi kartı borcu, herhangi bir ortamda yüksek maliyetli bir borçtur, ancak şu anda özellikle doğru ve bu değişmeyecek,” diye ekledi.

  Mortgage faizleri

  15 yıllık ve 30 yıllık mortgage faiz oranları sabit olmasına rağmen, Hazine verimleri ve ekonomi ile bağlantılı olduklarından yeni ev arayan herkes önemli satın alma gücü kaybetti, kısmen enflasyon ve Fed’in politika sıkılaştırma dönemi nedeniyle. Aslında, emlak şirketi Redfin’in bir raporuna göre, 2023 en az 11 yıldır en uygun ev alma yılı oldu. “Mortgage faiz oranları rekor düşüklerden rekor yüksek seviyelere fırladı,” dedi McBride.

  Ekim ayında %8’e çıktıktan sonra, 30 yıllık sabit faizli bir mortgage için ortalama faiz oranı şu anda %7,23’te, Mart 2022’de Fed faiz artırmaya başladığında %4,4 ve 2021’in sonunda %3,27 idi, diyor Bankrate.

  Freddie Mac’in baş ekonomisti Sam Khater, “Piyasa duyarlılığı son bir ay içinde önemli ölçüde değişti ve mortgage faiz oranlarında sürekli bir düşüşe neden oldu. Şu anda faiz oranlarının seyri, potansiyel ev alıcıları için cesaret verici bir gelişme,” diye ekledi ve “hafif bir artışa yol açan” bir talep başlatarak, “kışkırtıcı bir gelişme” dedi.

  McBride, mortgage faiz oranlarının 2024’te azalmasını beklediğini ancak pandemi dönemindeki düşük seviyelere dönmemesini beklediğini söylüyor. “Hâlâ 6’larda oranlara bakıyorsunuz, 3’lerde veya 4’lerde oranlara bakmıyorsunuz,” dedi.

  Otomobil kredi faizleri

  Otomobil kredileri sabit olmasına rağmen, otomobil fiyatları yeni kredilerin faiz oranlarıyla birlikte artarken, daha fazla tüketici aylık ödemeleri neredeyse karşılayamıyordu. Bankrate’e göre, beş yıllık yeni bir otomobil kredisinin ortalama faiz oranı şu anda %7,72, Mart 2022’de Fed faiz artırmaya başladığında %4 idi.

  Edmunds’un içgörü direktörü Ivan Drury, “Bugün yeni bir arabayı finanse eden en büyük tüketici segmentinin yıllık getirisi %7,9” dedi ve ekledi: “Bu, büyük kamyon ve SUV’ların önemli satışlarını artıran, 84 ay boyunca %0 finansman sağlayan 2020 baharındaki pandemi anlaşmalarından çok farklı.”

  Ancak yüksek faiz oranlarına rağmen, araç uygunluğu artıyor, yeni araba fiyatları yıllık bazda azalıyor ve satış teşvikleri artıyor. Cox Otomotiv Araştırması’na göre, “yeni araç piyasası, satıcı piyasası değil, alıcı piyasası haline geliyor.”

  Federal öğrenci kredileri

  Federal öğrenci kredi faiz oranları da sabit olduğu için çoğu borçlu, Fed’in hamlelerinden hemen etkilenmedi. Ancak bu yıl yeni doğrudan federal öğrenci kredisi alan lisans öğrencileri %5,50 ödüyor – Mart 2022-23 akademik yılında %4,99 ve 2021-22’de %3,73 idi.

  Özel öğrenci kredilerinin çoğu genellikle bir prim, hazine bonosu veya başka bir oran endeksine bağlı değişken bir orana sahiptir, bu da bu borçluların daha fazla faiz ödemesi anlamına gelir. Ancak ne kadar daha fazla olduğu, ölçüt ile değişir.

  Federal öğrenci kredi ödemeleri üç yıllık bir aradan sonra tekrar başladığından, faiz de tekrar birikmeye başladı ve öğrenciler için geri ödeme geçişinin birçok borçlu için acı verici olduğu kanıtlandı. Ancak Fed, 2024’te faiz oranlarını düşürürse, bu bazı refinansman fırsatlarını açabilir, ki bu da yardımcı olabilir.

  Yüksek getirili tasarruf faiz oranları

  Fed’in mevduat faiz oranları üzerinde doğrudan bir etkisi olmasa da, getiriler genellikle hedef federal fon faiz oranındaki değişikliklere bağlı olarak değişir. En büyük perakende bankalarının tasarruf hesabı faiz oranları, pandeminin çoğu süresince dip seviyelerdeyken, şu anda Federal Mevduat Sigorta Kurumu’na göre ortalama %0,46 seviyesine yükseldi.

  En yüksek getirili çevrimiçi tasarruf hesabı faiz oranları daha anlamlı hareketler yaptı ve şu anda Bankrate’e göre neredeyse 20 yıldır tasarruf edebileceklerinin en fazla olduğu yüzde 5’in üzerine ödeme yapıyorlar – 2022’de yüzde 1 civarında.

  Bu oranlar zirve yapsa da, “tasarruf açısından, 2024, tasarruf sahipleri için hala çok iyi bir yıl olacak çünkü enflasyonun tasarruf hesaplarındaki getirilerden daha hızlı düşmesi muhtemel” diyor McBride.

  En son kripto para haberleri hakkında bilgilendirilmek için Twitter hesabımız ve Telegram kanalımız için bildirimleri açmayı unutmayın.

  HABERLER

  Ethereum Yükseliş Rallisini Başlatacak Mı? Güncel ETH Analizi

  Ethereum'un günlük grafiğinde, önceki destekten yükseliş yaşanmasına rağmen bugün %1.15 düşüş gözlendi, 3272$ üzerinde mum kapanışları önemli.

  Bitcoin Düşüşe Başlayacak Mı? Güncel BTC Analizi

  Bitcoin, belirli direnç seviyelerini geçememesiyle düşüş eğiliminde, ancak uzun vadeli yatırımcılar belirtilen destek aralıklarını kullanarak alım fırsatları arayabilir.

  BTC’de Büyük Arz Değişimi Öncesi Yatırımcılar Ne Beklemeli? – Bitcoin Halving Sonrası

  2024'teki Bitcoin halving'inin kripto para ekosistemini ve yatırım stratejilerini nasıl dönüştürebileceğini inceleyin.

  Bitcoin Hedefi 76 Bin Dolar Mı? Güncel BTC Analizi

  Bitcoin, belirli direnç ve destek seviyeleri etrafında dalgalanıyor ve 66.700 doların üzerindeki kapanışlar yukarı yönlü hareketi desteklerken, 64.900 doların altındaki kapanışlar düşüş eğilimini güçlendirebilir.

  Güvenilir Borsa

  - Sponsorlu -ads-1

  Ethereum Yükseliş Rallisini Başlatacak Mı? Güncel ETH Analizi

  Ethereum'un günlük grafiğinde, önceki destekten yükseliş yaşanmasına rağmen bugün %1.15 düşüş gözlendi, 3272$ üzerinde mum kapanışları önemli.

  Bitcoin Düşüşe Başlayacak Mı? Güncel BTC Analizi

  Bitcoin, belirli direnç seviyelerini geçememesiyle düşüş eğiliminde, ancak uzun vadeli yatırımcılar belirtilen destek aralıklarını kullanarak alım fırsatları arayabilir.

  Bitcoin Hedefi 76 Bin Dolar Mı? Güncel BTC Analizi

  Bitcoin, belirli direnç ve destek seviyeleri etrafında dalgalanıyor ve 66.700 doların üzerindeki kapanışlar yukarı yönlü hareketi desteklerken, 64.900 doların altındaki kapanışlar düşüş eğilimini güçlendirebilir.

  Litecoin Yüzde 20 Hedefli Yükselişe Hazırlanıyor Olabilir! Güncel LTC Analizi

  Litecoin yükseliş hareketine devam edecek mi? LTC yatırımcılarını neler bekliyor? Güncel LTC Analizinde hedefler neresi?

  Ethereum Yükseliş Hazırlığında Olabilir! Güncel ETH Analizi

  Ethereum'un günlük grafiği, 2867$ - 2950$ aralığından güçlü alımlarla yükselişini 3100 dolara kadar sürdürmüş durumda. Güncel ETH Analizi
  Coin Otağ
  Coin Otağhttps://coinotag.com/
  Hızlı, güvenilir, son dakika bitcoin ve kripto para haberleri! Yatırım tavsiyesi değildir.

  BTC’de Büyük Arz Değişimi Öncesi Yatırımcılar Ne Beklemeli? – Bitcoin Halving Sonrası

  2024'teki Bitcoin halving'inin kripto para ekosistemini ve yatırım stratejilerini nasıl dönüştürebileceğini inceleyin.

  Bitcoin ve Ethereum Fiyat Analizi: Fidelity Raporu, Halving Etkisini ve Yükseltmenin Önemini Vurguluyor

  Ağ yükseltmeleri, yarılanma ("halving") olayları ve Fidelity'nin derinlemesine analizinden gelen bilgiler dahil olmak üzere Bitcoin ve Ethereum fiyatlarını etkileyen temel faktörleri öğrenin.

  Bitcoin $66.000’a Yükseldi: Halving Sonrası Düşüşün Ardından Analistler Geleceği Tartışıyor

  Bitcoin'in fiyat hareketleri, analist tahminleri ve son halving olayının olası etkileri hakkında en son analizleri edinin.