SON DAKİKA: Bitcoin Borsası Binance, El Salvador’da Tam Lisans Alan İlk Borsa Oldu!

  • BSP ve DASP lisansı olmak üzere iki lisansa sahip olan Binance, yaptığı açıklamada ülke içinde özel ürün ve hizmetler sunma yetkisine sahip olduğunu ifade etti.
  • Binance zaten El Salvador’da hizmet veriyordu, ancak şirket sözcüsü COINOTAG’a yaptığı açıklamada bunun “sadece bir offshore borsa üzerinden” olduğunu belirtti.
  • El Salvador, 2021’den bu yana kriptoya destek veren bir ülke olmuştur. O dönemde dünya genelinde Bitcoin’i yasal para birimi olarak tanıyan ilk ülke oldu.

Dünyanın en büyük kripto borsası olan Binance, El Salvador’da DASP ve BSP lisanslarını aldığını ve ülkedeki ilk tam lisanslı borsa olduğunu duyurdu.

Binance Borsası, El Salvador’da Lisans Aldı

Binance, Orta Amerika ülkesi El Salvador’da “tam lisanslı” ilk kripto borsası olduğunu açıkladı. Merkez Bankası tarafından verilen Bitcoin Hizmet Sağlayıcı (BSP) lisansı ve El Salvador Ulusal Dijital Varlık Komisyonu tarafından verilen ilk geçici olmayan Dijital Varlık Hizmet Sağlayıcı (DASP) lisansı olmak üzere iki lisansa sahip olan Binance, yaptığı açıklamada ülke içinde özel ürün ve hizmetler sunma yetkisine sahip olduğunu ifade etti.

Binance zaten El Salvador’da hizmet veriyordu, ancak şirket sözcüsü COINOTAG’a yaptığı açıklamada bunun “sadece bir offshore borsa üzerinden” olduğunu belirtti. Lisanslar, şirketin hizmetlerini genişletmesine olanak tanıyor, diye ekledi.

Binance Genel Müdürü Daniel Acosta, açıklamada şunları söyledi;

“Bu lisanslar, Binance’e El Salvador’daki müşteri ihtiyaçlarına özel seçenekler de dahil olmak üzere sunulan ürün ve hizmetleri genişletme imkanı sağlıyor. Aynı zamanda, ülkede kripto varlıklarının benimsenmesini desteklemek, finansal katılımı, yeniliği teşvik etmek ve müşteri korumasını sağlamak için hükümet yetkilileriyle yakın işbirliği yapmak için de harika bir fırsat.”

El Salvador’un kripto benimsemesi

Nisan ayında, Bitfinex de El Salvador’da DASP lisansı alan ilk tamamen düzenlenmiş dijital varlık borsası olduğunu açıklamıştı. Diğer yandan Binance, iki lisans (hem DASP hem de BSP) almış durumda. Bitfinex özellikle menkul kıymetler ve tahviller gibi tokenize dijital varlıkların alım satımını sunmaktadır.

El Salvador, 2021’den bu yana kriptoya destek veren bir ülke olmuştur. O dönemde dünya genelinde Bitcoin’i yasal para birimi olarak tanıyan ilk ülke oldu. Bu yılın başlarında ülke, Bitcoin dışındaki dijital varlıkların ihraç edilmesine yönelik bir yasa çıkardı. Bu yasa, tokenize menkul kıymetler, alternatif kripto paralar ve Bitcoin dışındaki dijital varlıklara odaklanan işletmeler için kesin bir düzenleyici çerçeve getirdi.

El Salvador lisansları ile Binance, şu anda Fransa, İtalya, İspanya, İsveç ve Dubai de dahil olmak üzere dünya genelinde 18 pazarda düzenleyici onay ve kayıtlara sahiptir. Binance, bunun “diğer tüm kripto borsalarından daha fazla” olduğunu söyledi.

Binance şu anda Amerika Birleşik Devletleri düzenleyicileriyle bir hukuki mücadele içindedir. Düzenleyici sorunlara rağmen, kripto borsası hakimiyetini korumuş ve yakın zamanda kayıtlı kullanıcı sayısında 150 milyon sınırını aşmıştır.

Son dakika kripto para gelişmelerinden haberdar olmak için Twitter hesabımızın ve Telegram kanalımızın bildirimini açmayı unutmayın.

Exit mobile version