Ana SayfaHaberSilicon Valley Bank Düşüşü - ABD Faiz Oranları 3.75%'e Düşecek mi?

Silicon Valley Bank Düşüşü – ABD Faiz Oranları 3.75%’e Düşecek mi?

-

CNBC’de yayınlanan bir röportajda, “The Bear Traps Report”in yazarı Larry McDonald, finansal piyasalardaki mevcut kargaşanın, enflasyonu sakinleştirmeye yönelik Federal Rezerv’in cesur para politikasından sert bir ters çevirmeye neden olabileceğini düşünüyor.

Silicon Valley Bank’ın Çöküşü Faiz Oranlarını Artıracak Mı?

Silicon Valley Bank’ın çöküşüyle birlikte, McDonald, Federal Rezerv’in finansal sistemde kontagiyonu (hastalığın yayılması) önlemek için Aralık ayına kadar faiz oranlarını 100 baz puan kadar düşüreceğini tahmin ediyor.

Fed, son birkaç yıldır faiz oranlarını Mart 2023’te 4.75% olarak artırmıştır. Bu para politikası kararı, Aralık 2021’den bu yana tüketici fiyatlarının yıllık yüzde 7 oranında artmasına neden olan enflasyonu kontrol altına almak amacıyla alınmıştır.

Faiz artışlarının etkisi, vatandaşlar için Treasuries’i daha cazip hale getirerek, SVB gibi bölgesel bankalardan mevduatların çekilmesine neden olmuştur. Diğer taraftan, Fed’in şahin regülasyonu, vatandaşların daha fazla borç almalarının zor ve maliyetli olmasına neden olur, bu da ekonomide dolaşan para miktarını azaltır.

Bu durum, sermayenin güvenli limanlara olan USD ve tahvilere akmasına neden olur ve Bitcoin gibi coin fiyatlarını etkiler.

BTCUSDT 13 Mart Grafik

Yüksek faiz oranları, SVB’nin portföyünde 1.8 milyar dolarlık bir kayıp oluşturmasına da neden oldu. Bu durum, bankayı zor duruma soktu ve sonunda bir alıcı bulamadıklarında SVB hisselerinin satışını tetikledi.

Durum daha da kötüleşti, çünkü birçok venture capital firması portföy şirketlerine bankadan para çekmelerini önerdi.

Silicon Valley Bank Sistematik Bir Krizi Tetikleyebilir Mi?

Bazı analistlerin SVB’nin sorunlarının diğer finansal kurumlara yayılıp sistemik bir kriz tetikleyebileceği korkusu olmasına rağmen, McDonald, risklerin sınırlı olduğunu düşünüyor. 

Büyük bankaların mevcut faiz oranını yönetmek için gereken kaynak ve risk yönetimi uzmanlığına sahip olduğunu iddia ediyor. Ayrıca, SVB gibi bölgesel bankaların bu şahin regülasyon için yeterince donanımlı olmadığını düşünüyor.

CNBC katılımcısı, Federal Rezerv’in faiz oranlarını kısmak zorunda kalabileceğini düşünüyor. Bu, mevcut para politikasındaki cesur sıkılaştırmadan önemli bir dönüşümü işaret edebilir. Sonuç olarak, bu, mevcut ekonomik ortamdaki riskler ve belirsizlikleri vurgulayabilir. Büyük bankalar kargaşayı atlatabilir, ancak teknoloji endüstrisi ve kripto başlangıçları üzerindeki etkilerin göz ardı edilmemesi gerekir.

SVB’yi kullanan birçok teknoloji başlangıcının risk altında olduğu düşünüldüğünde, bu girişimcilerin likidite kriziyle karşı karşıya kalabileceği açıktır.

CoinOtag, sosyal medyadaki en hızlı haber sağlayıcınızdır.
Telegram kanalımıza katılarak haberleri ilk siz öğrenebilirsiniz. Unutmadan; bizleri "CoinOtag" aramasıyla Tiktok, Instagram, Facebook, CoinMarketCap, Binance ve Twitter'dan da takip edebilirsiniz! Bildirimleri açmayı unutmayın!
Coin Otağ
Coin Otağhttps://coinotag.com/
Hızlı, güvenilir, son dakika bitcoin ve kripto para haberleri! Yatırım tavsiyesi değildir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON HABERLER

Bitcoin Likidasyonları, Traderların Dip Öncesinde 30.000 Dolara Vuracağı Umuduyla Kayboluyor

Bitcoin piyasa volatilitesi, yandan ticaretin boğa BTC fiyat tahminlerini yakın vadeli olarak soğutmasıyla sönüyor.

Federal Reserve, Custodia Bank’ı Kınayarak, Kripto Endüstrisini ve Kendisini Tehlikeye Attığını Söylüyor.

Federal Rezerv, Custodia Bank'ın Federal Rezerv Sistemi üyesi olma başvurusunu reddetme nedenlerini detaylandırdı.

Nasdaq, Q2’nin sonuna kadar kripto saklama hizmeti başlatmayı planlıyor.

New York'taki Nasdaq Borsası, Bloomberg'in 24 Mart'ta bildirdiğine göre ikinci çeyreğin sonuna kadar kripto saklama hizmeti sunmayı planlıyor.

Eski Coinbase CTO’su, ABD Dolarının Başarısız Olabileceğini Söyleyip Bitcoin’i Övüyor

Coinbase eski CTO'su Balaji Srinivasan, ABD Doları'nın (USD) çökemeyecek kadar büyük olmadığını ve Bitcoin'in (BTC) küresel rezerv para birimi olarak yerini almasını bekliyor.
- Sponsored -anonim-borsa
- Sponsored -anonim-borsa
- Sponsored -anonim-borsa

Güncel Analizler