Seyahat devi Bitcoin ile 4,5 milyon dolar değerinde fidye ödedi

Bitcoin BTC

ABD’nin Minneapolis eyaletinde bulunan bir seyahat şirketi, hassas verileri alan bilgisayar korsanlarına 4,5 milyon dolarlık Bitcoin ödedi.

Reuters’e göre, seyahat şirketi CWT, on binlerce cihaza çevrimdışı ve çok sayıda belgenin yakalanmasına neden olan bir fidye yazılımı saldırısından sonra bilgisayar korsanlarına 414 BTC ödedi.

2 terabayt şifreli dosya

Saldırganların, şirket belgelerini şifrelemek için “Ragnar” olarak bilinen bir fidye yazılımı kullandıkları söyleniyor. Yılda 1,5 milyar dolar gelir üreten bir şirket olan CWT, bilgisayar korsanlarına belgelerin şifresini çözmek ve çalışan verileri, finansal belgeler ve diğer bilgiler de dahil olmak üzere 2 terabayt dosyalara yeniden erişmek için ödeme yapmayı seçti. Ödemenin 28 Temmuz’da yapıldığı belirtiliyor.

CWT tarafından yapılan açıklamada, “Önlem olarak, etkinliğin sistemlerimizin geçici olarak kapatılmasından sonra sona erdiğini doğrulayabiliriz. Şimdilik, kimlik ve seyahat bilgilerinin açıklandığına dair bir gösterge yok. Dedi. CWT ayrıca ABD ve Avrupa makamlarıyla birlikte çalıştığını belirtti.

İlk önce 10 milyon dolar Bitcoin istediler

İddiaya göre, bilgisayar korsanları başlangıçta fidye olarak Bitcoin’de 10 milyon dolar istedi, ancak iletişim kuran şirket, Kovid-19’u şirketin kârlılığına bir meydan okuma olarak göstererek daha az ödeme teklif etti.

CoinOtag’ı ayrıca TwitterFacebookTelegram ve Instagram‘dan da takip edebilirsiniz.

Enes Ergovan
Enes Ergovan, yıllarca sosyal medya yöneticiliğinden aldığı önemli deneyimlerle kripto para ve piyasalara merak salan Enes Ergovan, sektörel yazılar yayınlamaya devam ederken sosyal medya sektöründe de çalışmalar yürütüyor. Enes Ergovan, coinotag.com'da editör olarak sektörel bazda yazılar paylaşıyor.