SEC’in Bir Sonraki Spot Bitcoin ETF Değerlendirmesi için Hangi Tarih Beklenecek?

  • SEC, son başvuruları incelerken yedi spot bitcoin ETF önerisi hakkında kararlarını erteleyeceğini Perşembe günü açıkladı.
  • Bitwise Bitcoin ETP Trust’ın karar tarihi de Ekim ayının 16’sına kadar ertelendi. Bu arada Global X’in spot Bitcoin ETF’si için ilk değerlendirme tarihi 7 Ekim olacak.
  • Gecikmelerin büyük ölçüde beklendiği, bazı analistlerin düzenleyicinin tüm önerilen fonlar hakkında aynı anda karar vermeyi bekleyeceğine inandığı biliniyor.

SEC, tüm spot Bitcoin ETF’leri için erteleme kararı aldı; Bu zaten beklenen bir şeydi ancak şimdi yatırımcılar diğer tarihlere odaklandı. ETF’ler hangi tarihte değerlendirilecek?

SEC, Tüm Spot Bitcoin ETF’lerini Erteledi

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), son başvuruları incelerken yedi spot bitcoin ETF önerisi hakkında kararlarını erteleyeceğini Perşembe günü açıkladı.

BlackRock’a ait iShares Bitcoin Trust, Fidelity’ye ait Wise Origin Bitcoin Trust, VanEck Bitcoin Trust, WisdomTree Bitcoin Trust ve Invesco Galaxy Bitcoin ETF’ye ilişkin son karar tarihleri ​​17 Ekim’e kadar uzatılırken, Valkyrie Bitcoin Fonu için son tarih 19 Ekim’e ertelendi.

Bitwise Bitcoin ETP Trust’ın karar tarihi de Ekim ayının 16’sına kadar ertelendi. Bu arada Global X’in spot Bitcoin ETF’si için ilk değerlendirme tarihi 7 Ekim olacak – diğer başvuruların önünde. WisdomTree şunları söyledi;

“Komisyon, önerilen kural değişikliği üzerinde işlem yapmak için yeterli zamanı olabilmesi için önerilen kural değişikliğini ve bu konuda ortaya çıkan sorunları düşünmek için daha uzun bir süre belirlemesinin uygun olduğunu bulmuştur.”

Komisyon, sahtekarlık ve manipülasyon endişeleri nedeniyle henüz bir spot Bitcoin ETF’sini onaylamadı. SEC, 2021 yılında ilk Bitcoin vadeli işlemler ETF’sinin işlem görmesine izin verdi.

Bitcoin’in fiyatı, dünyanın en büyük piyasa değerine sahip kripto para birimi olan BTC, 24 saatlik süre içinde %5.1 düşerek 25.965 dolara kadar gerilemesiyle haberlerle birlikte düşüşlerini genişletti.

SEC, Temmuz ayında önerilen fonlar için başvuruların geldiğini kabul etti. Gecikmelerin büyük ölçüde beklendiği, bazı analistlerin düzenleyicinin tüm önerilen fonlar hakkında aynı anda karar vermeyi bekleyeceğine inandığı biliniyor.

Benzer bir fon için ARK Invest ve 21Shares tarafından önerilen bir gecikmenin ardından SEC, süreci en az bir ay daha uzatan yeni yazılı yorumlar istedi.

Grayscale’in zaferi

Gecikmeler, kripto endüstrisi, Grayscale Investments’ın SEC ile spot Bitcoin fonu hakkındaki sürekli dava açmasının ardından bir zafer kutladıktan kısa bir süre sonra geldi. Varlık yöneticisi, öncü GBTC fonunu bir ETF’ye dönüştirmek için yarışıyor ve talebi ilk olarak geçen yıl reddedildi.

Kararın, spot Bitcoin ETF’sinin onaylanması anlamına gelmediği, ancak SEC’in Grayscale’in ETF teklifini yeniden incelemek zorunda kalacağı anlamına geldiği belirtiliyor. Uzmanlar, görüşmenin ardından spot Bitcoin ETF’lerinin SEC’in onayından kaçınma olasılığının daha yüksek olacağını söylüyor.

Son dakika kripto para gelişmelerinden haberdar olmak için Twitter hesabımızın ve Telegram kanalımızın bildirimini açmayı unutmayın.

Exit mobile version