SEC, Spot Bitcoin ETF’lerini Erteledi: Şimdi Ne Olacak? BTC’yi Ne Bekliyor?

  • Bitcoin, SEC’nin BlackRock, WisdomTree, Invesco, Fidelity, Valkyrie, VanEck ve Bitwise’ın ETF başvuruları hakkında karar verme süresini uzatmasıyla birlikte %4’ten fazla düşerek 26.000 dolara geriledi.
  • Bu uzatma sonrasında SEC, bu başvuruları gözden geçirmek ve onaylamak, reddetmek veya kararını ertelemek için başka 45 gün daha süreye sahip olacak. Düzenleyicinin bu başvuruları onaylamak veya onaylamamak için en fazla 240 günü bulunuyor.
  • SEC’in bu başvuruları ertelemeye karar vermesi, henüz geri adım atmaya hazır olmadığını gösteriyor ve bir Spot Bitcoin ETF’sini onaylama konusundaki direncin devam edebileceğine işaret ediyor.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, sırada bekleyen 7 firmanın Bitcoin ETF başvurusunu yanıtladı; Bitcoin için sırada ne var?

SEC, 7 Spot ETF Başvurusu için Kararını Açıkladı

29 Ağustos’ta Bitcoin, Grayscale’in zaferinin ardından 28.000 dolara kadar yükseldi. Ancak, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), 7 Spot ETF başvurusu üzerinde karar verme süresini uzatmaya karar verdiğinde bu kazançları kaybetti.

Bitcoin, SEC’nin BlackRock, WisdomTree, Invesco, Fidelity, Valkyrie, VanEck ve Bitwise’ın ETF başvuruları hakkında karar verme süresini uzatmasıyla birlikte %4’ten fazla düşerek 26.000 dolara geriledi – 25.700 doların altını bile gördü.

Bu fiyat hareketi, kripto paranın, varlık yöneticisini Komisyon’a karşı kazanan ABD İstinaf Mahkemesi’nin kararıyla olumlu tepki verdiği zamanın aksine geldi. Birçok kişi, Grayscale’in zaferinin ardından SEC’in bu ETF başvurularını onaylama konusundaki kararını bekliyordu ve hukuki kaybın düzenleyiciyi bu başvuruları onaylamaya ikna etmesi gerektiğini umuyordu.

Ancak Bloomberg ETF analisti Eric Balchunas daha önce SEC’in bu başvuruları ertelemesi durumunda “şaşırmayacağını” belirtmişti. Ona göre, bu zaman çizelgeleri muhtemelen çok fazla önemli değil, çünkü SEC’in nihayetinde bu başvuruları onaylamaya “razı” olması muhtemel ve bu başvuruların onayını nihayetinde göreceğiz.

Bu uzatma sonrasında SEC, bu başvuruları gözden geçirmek ve onaylamak, reddetmek veya kararını ertelemek için başka 45 gün daha süreye sahip olacak. Düzenleyicinin bu başvuruları onaylamak veya onaylamamak için en fazla 240 günü bulunuyor. Bununla birlikte, aralarında birkaç önemli son tarih de bulunuyor.

BTC için Neler Olacak?

Birçok kişi, bir Spot Bitcoin ETF’nin onayının Bitcoin’in fiyatında önemli bir artışa yol açabilecek önemli olaylardan biri olarak kabul ediyor (Grayscale zaferinin ardından piyasa tepkisinin nasıl olduğunu gördük). Ancak SEC’in bu başvuruları ertelemeye karar vermesi, henüz geri adım atmaya hazır olmadığını gösteriyor ve bir Spot Bitcoin ETF’sini onaylama konusundaki direncin devam edebileceğine işaret ediyor.

Spot Bitcoin ETF’sinin onayı belirsizliğini sürdürürken, Bitcoin’in bu ay boyunca kırmızıda kalabileceği tahmin ediliyor. Tarihsel verilere göre, Eylül ayının Bitcoin’in fiyatı için ayı olduğu bilinir, çünkü dijital varlık Eylül sonunda çoğu zaman kırmızıda kapanmıştır.

Bu arada, Ekim daha umut verici görünüyor, çünkü Bloomberg analisti James Seyffart, SEC’in ETF başvuruları için sonraki son tarihinin Ekim ayında olduğunu belirtti. Ayrıca Ethereum Vadeli İşlem ETF’lerinin Ekim ayında piyasaya sürülmesi bekleniyor, bu da piyasa için büyük bir destek olabilir.

Buna rağmen, analistler Bitcoin’in bu yıl yeni zirvelere ulaşmasını beklemiyorlar, çünkü Bitcoin’in yılın geri kalanında 25.000 ile 32.000 dolar arasında konsolide olabileceğini öngörüyorlar.

Son dakika kripto para gelişmelerinden haberdar olmak için Twitter hesabımızın ve Telegram kanalımızın bildirimini açmayı unutmayın.

Exit mobile version