SEC, Kripto Şirketine 2 Milyar Dolardan Fazla 5 Dava Açtı!

sec
Abone Ol
Daha Fazla

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, 2018’de çöken Bitconnect kripto platformuna dahil oldukları iddiasıyla beş kişiye suçlamada bulundu. SEC’in Amerika Birleşik Devletleri New York Güney Bölgesi Bölge Mahkemesinde Ocak 2017’den Ocak 2018’e kadar dosyalanan şikayetine göre, Bitconnect, teklifi kaydettirmeden 2 milyar doların üzerinde menkul kıymetler sunmak ve satmak için bir destekçiler ağı kullandı.

SEC ve federal menkul kıymetler yasasının gerektirdiği şekilde komisyoncu-bayi olarak kayıtlı olmadan. SEC’in New York ofisinin bölge müdür yardımcısı Lara Shalov Mehraban:

Bu sanıkların Bitconnect kredi programını aktif olarak perakende yatırımcılara tanıtarak yasadışı bir şekilde kayıt dışı dijital varlık menkul kıymetleri sattıklarını iddia ediyoruz. Kamuoyunun dijital varlıklara olan ilgisinden yararlanarak yasa dışı kazanç sağlayanlardan hesap sormaya çalışacağız.

SEC’in şikayeti, ABD merkezli Trevon Brown (diğer adıyla Trevon James), Craig Grant, Ryan Maasen ve Michael Noble (diğer adıyla Michael Crypto) dahil olmak üzere organizatörleri federal menkul kıymetler yasalarının kayıt hükümlerini ihlal etmekle suçlamakta. Şikayette ayrıca ABD merkezli Joshua Jeppesen, Bitconnect’in menkul kıymet teklif ve satışına yardım ve yataklık etmekle suçlanıyor.

SEC, yaptığı açıklamada, destekleyicilerin, referans tarzı videoların kullanılması ve YouTube’da yayınlanması da dahil olmak üzere, Bitconnect’in kredi programına yatırım yapmanın potansiyel yatırımcılara faydalarından bahsetti. Şikayete göre, proje sahipleri fon toplamadaki başarılarına göre komisyon aldılar. Şikayet, ihtiyati tedbir, taksitlendirme artı faiz ve para cezaları talep ediyor. Şikayet kamuoyuna duyurulduktan sonra Brown tweet attı:

Tekrar kötü adam oldum

Herhangi bir suç duyurusunda bulunulmazken, FBI son üç yıldır Bitconnect’i araştırıyor. Brown, Mart 2018’de FBI ajanlarıyla konuştuğunu ve federal müfettişin 2019’da yatırımcıların ulaşmasını isteyen bir bildiri yayınladığını söyledi. Adalet Bakanlığı’nın New York Güney Bölgesi ofisindeki ceza bölümünün bir temsilcisi, bugün herhangi bir suçlama beklenmediğini söyledi.

Projenin destekçileri diğer ülkelerde de tutuklandı: Hindistan polisi 2018’de teşvikçi Divyesh Darji’yi tutuklarken, Avustralyalı yetkililer geçen yıl John Bigatton’a suçlamada bulunmuştu.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Coin Otağ ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!