SEC, Bitcoin ve Ethereum ETF’lerini Onaylamaya Hazır mı?

  • Fred Thiel, Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) Bitcoin Borsa Yatırım Fonu (ETF) onayı konusunda artan olumlu düşüncelerini ifade ediyor.
  • Thiel’in güveni, son dönemde kurumsal yatırımcıların kripto para alanına artan ilgisinden kaynaklanıyor. Son birkaç ay içinde, SEC’in Bitcoin ETF onayı verme ihtimalinin %50’nin üzerine çıktığına inanıyor.
  • Thiel’in bakış açısı, Ethereum Vadeli İşlemler ETF’sinin potansiyel onayının teraziyi Bitcoin’in ETF onayı lehine çevirmede önemli bir rol oynayabileceğine dair gözleminden dolayı daha da ağırlık kazanıyor.

Bitcoin’in tekrar toparlanma sürecine girebileceği ihtimalleri yeniden spot Bitcoin ETF başvurularının akıbeti hakkındaki soruları artırdı; Onaylanma ihtimali artıyor mu?

SEC, Spot Bitcoin ETF Onaylarına Yakın Olabilir

Marathon Digital’ın CEO’su Fred Thiel, Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) Bitcoin Borsa Yatırım Fonu (ETF) onayı konusunda artan olumlu düşüncelerini ifade ediyor.

Thiel’in güveni, son dönemde kurumsal yatırımcıların kripto para alanına artan ilgisinden kaynaklanıyor. Son birkaç ay içinde, SEC’in Bitcoin ETF onayı verme ihtimalinin %50’nin üzerine çıktığına inanıyor. Ayrıca, düzenleyici kurumun Ethereum Vadeli İşlem ETF’sini onaylaması, bu kararın olasılığını artırabileceğini vurguladı.

Fred Thiel, verdiği bir röportajda, SEC’nin Bitcoin Spot ETF onayına yönelik tutumu konusunda artan bir iyimserlik ifade etti. Thiel, düzenleyici kurumun Bitcoin Spot ETF’sine yeşil ışık yakma olasılığının artık bir madeni para atışından daha iyi olduğunu belirtti:

“Bu tür bir şeyin olasılıklarını vermek hakkında bir şey söyleyemem, çünkü Larry Fink ve BlackRock gibi büyük firmaların bunu denemeye çalışması, bunu geçireceklerine dair oldukça yüksek bir derecelendirmeleri olduğunu gösterir.”

Şu anda spot Bitcoin ETF’si başlatmak için onay bekleyen yaklaşık altı başvuru bulunuyor. Mevcut vadeli sözleşme tabanlı ETF’lerin aksine, bir spot Bitcoin ETF’si doğrudan Bitcoin’in (BTC) fiyatını takip eder. Bu, yatırımcıların Bitcoin’e maruziyet kazanmalarını, kendileri satın almak ve saklamak zorunda kalmadan yapmalarını sağlar.

Dünya genelinde 9 trilyon doların üzerinde yönetilen varlıkla dünyanın en büyük varlık yöneticisi olan BlackRock, Wisdom Tree, VanEck, Valkyrie ve Fidelity gibi birçok tanınmış firma, Bitcoin borsa yatırım fonu (ETF) sunma konusunda rekabet ediyor.

Ethereum ETF’si ve Bitcoin’ın Kaderi

Thiel’in bakış açısı, Ethereum Vadeli İşlemler ETF’sinin potansiyel onayının teraziyi Bitcoin’in ETF onayı lehine çevirmede önemli bir rol oynayabileceğine dair gözleminden dolayı daha da ağırlık kazanıyor. Bu birbirine bağlılık, SEC’in dijital varlıkların genişleyen erişimini kabul ettiğini yansıtıyor. Olumlu düzenleyici kararlar için potansiyel olarak emsal teşkil edecek.

Ayrıca, Bitcoin, SEC tarafından bir menkul kıymet olarak sınıflandırılmamış olduğu için Ethereum’a kıyasla düzenleyici denetim açısından avantaja sahiptir. Bu avantajlı düzenleyici pozisyon, Bitcoin ETF’nin daha düzgün bir onay sürecine katkıda bulunabilir.

Thiel ayrıca, görüşlerinin, SEC’in birkaç başvuru dosyasının içinde Ekim civarında onay beklenen bir spot Ethereum ETF’sini onaylayabileceği gerçeğine dayandığını açıkladı.

Düzenleyici Etkiyi Anlamak

Thiel, düzenlemelerin piyasa sonuçları üzerindeki etkisini vurguladı ve bunların birbirleriyle bağlantılı olduğuna dikkat çekti. Coinbase arasında devam eden dava gibi olumlu gelişmelerin, düzenleyici baskıları hafifletmek için gereklilik olabileceğini belirtti. Ripple davasının çözülmesi, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) karar alma sürecine bir örnek teşkil edebilir.

Spot BTC ETF’lerinin onayı konusundaki tartışmalar devam ediyor ve piyasa, SEC’in kararını sabırsızlıkla bekliyor.

Son dakika kripto para gelişmelerinden haberdar olmak için Twitter hesabımızın ve Telegram kanalımızın bildirimini açmayı unutmayın.

Exit mobile version