SEC, ARK Invest’in Spot Bitcoin ETF Başvurusu için Merakla Beklenen Kararı Açıkladı!

  • ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), başvuruları incelemeye devam ederken, Ark 21Shares Bitcoin borsa yatırım fonu (ETF) başvurusu için kararını açıkladı.
  • SEC geleneksel olarak potansiyel piyasa manipülasyonu ve zararlı faaliyetlere karşı yetersiz tüketici korumaları gerekçeleriyle spot Bitcoin ETF ürünlerini reddetmiştir.
  • Tüketici savunucusu grup Better Markets’in hukuki danışmanı Scott Farnin, SEC’in kararından önce yaptığı açıklamada, düzenleyicinin Bitcoin ETF başvurularını tamamen reddetmesi gerektiğini belirtti.

ARK Invest’in yapmış olduğu spot Bitcoin ETF başvurusu için SEC kararını açıkladı; ARK Invest CEO’sunun beklentileri gerçekleşti.

SEC, Spot Bitcoin ETF için Kritik Kararı Açıkladı!

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), geleneksel finans devleri BlackRock ve Fidelity gibi başvuruları incelemeye devam ederken, Ark 21Shares Bitcoin borsa yatırım fonu (ETF) başvurusunun incelemesini uzattı. Ayrıca SEC, bu ETF teklifi için daha fazla yorum istediğini dile getirdi.

2021’den beri ETF onayı arayan Ark Investment Management ve 21Shares, ikinci bir çaba SEC tarafından geri çevrildikten sonra bu yılın başında ilk potansiyel Bitcoin ETF başvurusunu tekrar yaptı.

SEC geleneksel olarak potansiyel piyasa manipülasyonu ve zararlı faaliyetlere karşı yetersiz tüketici korumaları gerekçeleriyle spot Bitcoin ETF ürünlerini reddetmiştir. Bir ETF onaylanırsa, genel yatırım kamuoyuna dijital varlığı kendisi tutmadan Bitcoin’in değerini alım satım yapma ve tutma erişimi sağlayacaktır.

Ark Invest’in CEO’su Cathie Wood, Pazartesi günü yaptığı açıklamada, şirketinin başvurusu üzerine bir kararın gecikeceğini beklediğini ancak SEC’in sonunda birkaç başvuruyu aynı anda onaylayacağını söyledi. Wood şunları söyledi;

“Çünkü bunların çoğu temelde aynı olacak, sonuçta pazarlama, iletişim ve mesaj önemli olacak. Araştırmamızın derin olduğunu ve 2015’ten beri bunu yaptığımızı insanlara anlatmaya çalışıyoruz.”

Ancak, tüketici savunucusu grup Better Markets’in hukuki danışmanı Scott Farnin, SEC’in kararından önce yaptığı açıklamada, düzenleyicinin Bitcoin ETF başvurularını tamamen reddetmesi gerektiğini belirtti ve başvurularda kurulan gözetim paylaşım anlaşmalarının “tamamen yetersiz” olduğunu söyledi. Farnin açıklamasında şunları söyledi;

“Spot Bitcoin piyasalarının yaygın manipülasyon ve yıkama işlemi nedeniyle yapay olarak şişirilmiş işlem hacmi geçmişi vardır; yüksek yoğunluğa sahiptir; ve Bitcoin ağını korumak için seçilmiş bir grup birey ve kuruluşa dayanır. Bunlar, önerilen spot Bitcoin tabanlı bir ETP’yi kötü niyetli aktörler tarafından manipülasyona son derece açık hale getiren Bitcoin ağının özellikleridir ve bu, yatırımcılar ve kamu yararı için gereksiz riskler taşır. Önerilen kural değişiklikleri bu tehditleri nötralize etmek için pek bir şey sunmuyor.”

Son dakika kripto para gelişmelerinden haberdar olmak için Twitter hesabımızın ve Telegram kanalımızın bildirimini açmayı unutmayın.

Exit mobile version