Ethereum’da alarm zilleri baş gösteriyor

ethereum eth

Kripto para analiz şirketi Santiment’in haftalık raporunda bu hafta Bitcoin, Ethereum, Basic Attention Token (BAT) ve Ren (REN) değerlendirmesine yer verdi.

11 Ağustos tarihli kripto para değerlendirmesine, öncelikle yatırımcıların ve trader’ların 30 gün ve 1 yıllık zaman diliminde ortalama ne kadar getiri dönüşü elde ettiğinin gösterildiği bir tabloyla başlandı ve tüm dünyada neredeyse birçok yatırımcının zarar ettiği belirtildi.

Ortalama bir yatırımcının FOMO’ya kapılma ya da erken FUD ile o varlıktan çıkma gibi hatalar yüzünden yatırım yaptığı kripto paradan daha da kötü bir performans sergilediği aktarıldı. Sıfır toplam oyunu olarak belirtilen kripto para evreninde çoğunluk kaybederken uzun vade bekleyen az bir yüzde ise bu zarar eden kitlenin parasını almayı başardı.

Ancak tüm bu zararlar, yapılan tüm hatalara rağmen bir süre sonra bu piyasa koşullarında geri alınabiliyor. Ortalama bir trader’ın geri dönüş elde ettiği rakamlar yaşanan yükselişler sayesinde ortalama seviyenin üzerine çıktı. Bu artışa rağmen Mart ayındaki çöküşten bu yana gelen yükseliş hala sonlanmış gözükmüyor. Tabii ki şunu da unutmamak gerek, işler ters gitmeye başladığı zaman da özellikle altcoin’ler sert çakılacak.

Bilindiği üzere piyasanın bu zamanları genelde her şeyin sonsuza kadar yükselmeyeceğini bilen trader’ların kâr aldıkları dönemdir.

Santiment’in ‘Bold tahminleri’nde bu hafta piyasaların ne kadar ‘gaza geldiği’ ve herkesin, muhtemel bir geriye çekilme hareketine hazır olması gerektiği belirtildi.

İşte o analiz:

Bu haftanın analiz edilen varlıkları:

BTC, ETH, BAT, REN

Bitcoin (BTC)

3-günlük hareket: -4.4%
30-günlük hareket: +20.8%
90-günlük hareket: +20.9%

Bitcoin kısa süre önce yeniden 12 bin dolar denemesi yaptı ancak orada uzun süre kalamadı. Bunun, BTC’nin ağı ile etkileşime giren adres sayısının eksikliğiyle ilgisi olduğu görülüyor. Son günlerde arka arkaya 2 kırmızı mum oluştu. Şubat ayından bu yana ilk kez günlük aktif adres sayılarında en düşük yüzde 10’luk dereceye ulaşıldı.

Sonuç olarak eğer günlük aktif adres sayıları (DAA) artmazsa, orta ya da büyük seviye bir geri çekilme Ağustos sonuna kadar karşımıza çıkabilir.

30 günlük MVRV (Piyasa değerinin realize değere oranı)

30 gün önce Bitcoin alan ortalama bir BTC trader’ı şu anda yatırımının yüzde 8 üzerine gözüküyor. Ancak en büyük kripto para bu geri dönüşü piyasa değerine göre 2’ye katlamış durumda. Görünüşe göre birçok trader, BTC 12 bin dolardan 11 bin dolara gerileyince FUD’a kapılarak satış yaptı ancak sonra geri alım yapmadı. Ve BTC tekrar 12 bin dolara yükseldi. Yine de ortalama trader hala suyun üzerinde gözüküyor! Bu, normalin üzerinde olan ciddi bir zarar seviyesi değil, ancak düşüş işareti olduğu da ortada.

NVT (Ağ değerinin işlemlere oranı)

Bitcoin’in ağında taşınan bazı token’lar, Ağustos ayının büyük bir bölümünde belirsiz hareket ettiler. Hem Haziran hem de Temmuz aylarında BTC’nin NVT’sinde ciddi bir boşluk vardı ve bu bize 12 bin dolar seviyesinin olması gerekenden yüksek olduğunu gösteriyordu. Bu, Ağustos ayının kalan üç haftalık verileri gelirken göz önünde bulundurulması gereken önemli bir model olacak.

BTC’nin sosyal duyarlılığı

Bitcoin’in sosyal duyarlılığı, en büyük kripto paranın bu ay başındaki ilk 12 bin dolar yürüyüşünden sonra düşmeye başladı. Twitter’daki pozitiflik seviyeleri hala normal standart sapmasının üzerinde +1.0 seviyesinde… Bu da, tarihin bize gösterdiği gibi hala çok az da olsa bir pozitiflik olduğunu ve bir geri çekilme yaşanma ihtimalinin belirdiğinin işareti.

  • BTC ortalama oran: 3.4 (hafif düşüş / düşüş)

ETH, BAT ve REN’de durum nasıl?

Analizde yer verilen diğer varlıklar ise ETH, BAT ve REN’di. Santiment’in analizine göre, Ethereum‘un ortalama puanı, Bitcoin’in de altında ve 2.8. Bu, piyasa değeriyle en büyük ikinci kripto paranın düşüş eğilimi taşıdığı anlamına geliyor.

Şirketin bu hafta analiz ettiği bir diğer kripto para BAT ise 4.9 ortalama puanıyla nötr görünümde.

Son olarak 5.3 puan alan REN de nötr durumda.

Yatırım Tavsiyesi Değildir!

Coin Otağ’ı ayrıca Twitter, Facebook, Telegram ve Instagram‘dan da takip edebilirsiniz.

Enes Ergovan
Enes Ergovan, yıllarca sosyal medya yöneticiliğinden aldığı önemli deneyimlerle kripto para ve piyasalara merak salan Enes Ergovan, sektörel yazılar yayınlamaya devam ederken sosyal medya sektöründe de çalışmalar yürütüyor. Enes Ergovan, coinotag.com'da editör olarak sektörel bazda yazılar paylaşıyor.