Sabit Coin (Stablecoin) Nedir

stabilcoin
Abone Ol
Daha Fazla

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Stablecoin

Stablecoin Nedir? Stablecoin Türleri Nelerdir? Nasıl Çalışır? - Coin Bilgi

Sabit coinler (Stablecoin) , dolar veya euro gibi itibari para birimlerinin değerine ya da değerli bir varlığa denk olmak üzere tasarlanmış dijital varlıklardır. Kullanıcılar sabit coinleri kullanarak dünyanın her yerine ucuz ve hızlı değer transferi yapabilir ve bu süreçte coinin fiyatı sabit olmayı sürdürür. En bilinen stablecoin’ lerden biri, değeri ABD dolarına eşlenik olması öngörülerek oluşturulan Tether’dir.

Tether, (USDT) kripto para birimi ERC-20 protokolüne bağlı blockchain üzerinden işlem yapmaktadır. Tether (USDT) kripto para birimi Tether Limited şirketi tarafından piyasaya 2015 yılında sürülmüştür. Tether (USDT), ABD dolarının sanal versiyonu olan bir stabil coindir. Değeri her zaman 1 USDT = 1 $ olarak sabit işlem görmektedir. Karşılığında şirketin kasasında dolar cinsinden karşılığı bulunmaktadır. Tether kripto para birimi  ile ilgili en önemli özelliklerden bir diğeri ise madenciliğinin (Kazı) yapılamıyor olmasıdır. Ayrıca Türkiye’de de Türk lirası ile kripto borsalarından kolaylıkla satın alarak cüzdandan cüzdana çok cüzi miktarda komisyon ödeyerek  transferini yapabilirsiniz.

Varlıklar, göz ardı edilebilecek seviyelerde fiyat hareketleri sergiler ve sabitlendikleri dayanak varlığın ya da itibari paranın değerini yakından takip eder. Dolayısıyla oynak piyasalar dahilinde güvenli varlıklar olma işlevine sahiptirler. Bu nedenle yatırımcıların kendi yatırımlarını ve paralarını bir nevi güvenli bir limanda tutmalarına olanak sağlayan bir para türüdür.

Fakat dikkat edilmesi gereken hususlardan bir tanesi de şudur ki, sabit coinlerin miktarı ve ara ara basımları piyasadaki hareketliliğinde habercisi olabilir. Bu durum ya yeni büyük yatırımcıların geleceğinin habercisidir ya da bunun yanın sıra büyük balinaların yakın bir zamanda piyasadan çekileceğinin de habercisi olabilir. O nedenle sabit coinlerin takibi de kripto piyasalarında ciddi bir önem arz etmektedir

Feragatname: Analiz bulguları yalnızca yazarın görüşleridir ve yatırım tavsiyesi olarak alınmamalıdır. Doğacak kayıp ya da kazançlardan Coin Otağ veya yazar sorumlu değildir. Hiçbir yazı kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Yazma sırasında BUSD/USDT $0,9988 idi

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Coin Otağ ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!