Cuma, Aralık 4, 2020

Rusya Merkez Bankası Başkanı: Dijital Ruble Gizliliği Sağlamalıdır

Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, yaklaşan bir dijital Ruble’nin dolaşımıyla ilgili olarak anonimlik ve mahremiyet arasında bir çizgi olduğunu açıkladı.

23 Ekim’de düzenlediği basın toplantısında konuşan Nabiullina, Rusya’nın dijital rublesinin nakit parayla aynı seviyede anonim olmayacağını söyledi. Nabiullina ayrıca şu açıklamalarda bulundu:

“Yine de anonimliği dijital ruble işlemlerinin gizliliği ile karıştırmamalıyız. Nitekim nakit işlemlerle desteklenen aynı düzeyde anonimlik olmayacaktır. Ancak mahremiyetin de artması bekleniyor. “

Nabiullina, bir dijital Ruble’nin Merkez Bankası’nın finansal işlemleri daha şeffaf bir şekilde izlemesine olanak tanıyan benzersiz bir dijital koda sahip olacağını duyurdu. Şu anda Rusya Merkez Bankası dışındaki tarafların bu verilere erişip erişemeyeceğine dair bir bilgi bulunmadığını da sözlerine ekledi. Devlet Başkanı:

“Merkez Bankası dijital para biriminin kaydını tutacak. İşlemleri başka birinin görüp göremeyeceği, onaylanmış dijital ruble modeline bağlı olacaktır. ”

Hatırlanacağı gibi, Rusya merkez bankası 13 Ekim’de merkez bankası dijital para birimi (CBDC) planlarını resmen açıkladı. Son çıkan haberlere göre, Rusya’nın halka açık olmayan dijital rublesinde en az beş Rus bankasının yer almak istediği açıklandı. 2021 yılının ilk yarısında pilot uygulama. Digital Ruble ile ilgilenen devlet destekli bankaların Promsvyazbank, The Credit Bank of Moscow, Commercial Bank Zenit, Mortgage Bank Dom.RF ve Crimea’s Russian National Commercial Bank olduğu bildirildi.

Rusya, 2021’de CBDC testlerini başlatmayı umarken, dijital bir Ruble yakında nakit paranın yanı sıra ek bir para biçimi olarak mevcut olacak. 23 Ekim’de konuyla ilgili bir açıklama yapan bir hükümet yetkilisi, CBDC yarışını kazanmanın Rusya için özellikle önemli olmadığını söyledi.

 • İlginizi Çekebilir | Kripto Para Fiyatları
 • En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

  Enes Ergovan
  Enes Ergovan, yıllarca sosyal medya yöneticiliğinden aldığı önemli deneyimlerle kripto para ve piyasalara merak salan Enes Ergovan, sektörel yazılar yayınlamaya devam ederken sosyal medya sektöründe de çalışmalar yürütüyor. Enes Ergovan, coinotag.com'da editör olarak sektörel bazda yazılar paylaşıyor.

  Güvenle Kripto Para Satın Al

  Hisseler
  StockSymbolPriceChart (24H)
  RTALB.IS₺41.64
  THYAO.IS₺12.24
  KCHOL.IS
  KOC HOLDING
  KCHOL.IS
  KCHOL.IS₺18.47
  ASELS.IS
  ASELSAN
  ASELS.IS
  ASELS.IS₺17.72