arama

Popüler Bitcoin Borsası Kriz İle Karşı Karşıya:Eksik 130 Milyon Dolar!

bitcoin

Popüler Bitcoin Borsası – Tercihen güvenilen bir Bitcoin borsasında kriz yaşanıyor. Tartışmalı “trans-ücret madenciliği” modelini benimseyen kripto borsalarından biri olan FCoin, 130 milyon dolar değerinde kripto para kaybı yaşadığı için alım satım işlemleri ile para çekim işlemlerini durdurdu.

Popüler Bitcoin Borsası

Popüler Bitcoin Borsası


Mayıs 2018’de FCoin’i başlatan eski Huobi CTO’su Zhang Jian, Pazartesi günü uzun bir yazı yazdı ve söz konusu eksik tutarın artık varlık rezervi yükümlülüğünün altına düştüğü için kullanıcıların para çekme emirlerini işleyemediğini ve kaybın yaklaşık 7.000 ila 13.000 bitcoin olabileceğini ifade etti.

İlk önce Çince olarak yayınlanan ve daha sonra Reddit’te çevrilerek yayınlanan yazı, söz konusu önemli miktarda varlıkların FCoin’i bir noktada Işlem hacmi açısından en büyük borsalardan biri haline getiren tartışmalı modelin iflasına yol açtığı için Çin’deki kullanıcılara şok edici bir bildirim olarak geliyor.

Popüler Bitcoin Borsası:Saldırı veya Aldatmaca Söz Konusu Değil

Zhang, gönderisinde borsanın ne saldırıya uğradığını ne de çıkış aldatmacası içerisinde olmadığını belirterek sorunu tek bir cümle ile “sadece çok fazla karışık” şeklinde özetliyor.

Özetle, sorunun – uzun bir süre boyunca – işlem temelli madencilik ödüllerine ulaşmak için almış olması gerekenden daha fazla kredi alan kullanıcılara sahip olan dahili sistem hatalarından kaynaklandığını ifade ediyor. Şirket durumu düzeltmek için soruna yeterince odaklanmayınca da problem 2019’un başından beri daha da büyüdü.

Popüler Bitcoin Borsası

Popüler Bitcoin Borsası Fcoin – Temsili Bitcoin Görseli


Trans-Ücret Madenciliği

Fcoin, ticareti teşvik etmek ve FT olarak adlandırılan borsa tokenını yayınlamak için “trans-ücret madenciliği” adlı yeni bir model sunarak Mayıs 2018’de faaliyete başladı.

FCoin, ilk kripto para teklifi veya bir airdrop başlatmak yerine, FT’lerinin yüzde 51’ini işlem yapma karşılığında halka yayınladı. Örneğin, bir kullanıcının FCoin’e bitcoin veya ethereum şeklinde ödediği her işlem ücreti için platform kullanıcıya FT’deki değerin yüzde 100’ünü geri ödedi.

Buna ek olarak, FCoin, Bitcoin ve Ethereum olarak topladığı işlem ücretlerinin yüzde 80’ini bir gün boyunca sürekli FT’leriyle bitcoin sahibi olan kullanıcılara dağıtacaktı. Bu model, FT’nin muhtemelen fiyat manipülasyonunu mümkün kıldığı için eleştirilirken, diğerleri tarafından hızla benimsenmiş ve hacim sıralaması açısından borsalar arasında bir sarsıntıya yol açmıştı.

CoinOtag‘dan Bitcoin haberleri, Coin Haberleri ve Coin Yorumları başlıklarını takip edebilir; ayrıca Instagram ve Twitter’dan da takip edebilirsiniz!

Avatar for Enes Başoğlu
Enes Başoğlu Düzenleyici
Yazarımız CoinOtag ekibinin müdavimlerinden, emektarlarından birisidir. Kendisiyle iletişime geçmek için [email protected] kanalını kullanabilir ya da yorum atabilirsiniz.

Share via
Copy link
Powered by Social Snap