Poly Network Hacker’ından Etik Hareket: İade Süreci Başladı!

poly-network-freshblue

Yeni Çıkan Metaverse ve GEM Tokenlerini %10 komisyon indirimiyle buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Borsanızda sorun yaşıyorsanız buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Poly Network hackerı, 600 milyon doların üzerinde çeşitli kripto para birimlerini çaldı. Şimdi ise neredeyse hepsini geri verdi.

Poly Network Ekibi Sonunda Güzel Haberi Duyurdu!

Poly Network

Dün sabah saatlerindeki Twitter hesaplarından yaptıkları açıklamada sadece 268M dolar değerinde Ethereum beklediklerini tweetlemişlerdi. Dün gece yapılan açıklamada Poly Network ekibi, çalınan tüm Ethereum varlıklarının (600 milyon doları aşan kripto para birimi) iade edildiğini duyurdu. Ekip, dün resmi Twitter hesaplarından “Tüm kullanıcı varlıkları (dondurulmuş USDT hariç), Bay White Hat ve Poly Network ekibi tarafından kontrol edilen multisig cüzdanına aktarıldı” diye bir açıklama yapmıştı. Poly Network ekibi ayrıca geri ödeme sürecinin “henüz tamamlanmadığını” ancak “kullanıcı varlıklarının güvenli bir şekilde kurtarılmasını sağlamak” ve “halka doğru bilgi iletmek” için bilgisayar korsanıyla iletişim kurmaya devam etmeyi umduklarını açıkladı. Fonları ekibe geri göndermeden önce, saldırgana 500.000 dolarlık bir ödül teklif edildi. Mesaj, Ekip  tarafından gönderilen ve “Geri ödemeyi tamamen tamamladıktan sonra size 500.000 dolarlık bir hata ödülü vermeyi planlıyoruz” yazan bir not Ethereum işlemine eklendi. Sadece yedi dakika sonra saldırgan, “Poly Network ekibi bir ödül teklif etti, ancak onlara hiçbir zaman yanıt vermedim. Bunun yerine, tüm paralarını geri göndereceğim.”

Poly Network Hırsızlığı Olayı Neydi?

Poly Network

Bu hırsızlık, kripto para birimi endüstrisinin nispeten kısa tarihinde gördüğü en büyük saldırıydı. Hırsız, projenin Binance Smart Chain, Ethereum ve Polygon üzerindeki dağıtımlarına saldırdıktan sonra yaklaşık 600 milyon dolar değerinde kripto para çalmayı başardı. Bu hafta başındaki saldırının ardından geçen gün ve saatlerde, bilgisayar korsanının çalınan fonların bir kısmını iade etmeye başladığı ortaya çıktı. İki gün önce, Poly Network ekibi bir çoklu imza adresi oluşturdu. Bilgisayar korsanına (bir Ethereum işlemine eklenmiş bir mesaj aracılığıyla) söz konusu parayı bu adrese geri gönderebileceklerini bildirdi. Hacker bunu yapmaya başladı ve daha sonra hack’in “sadece eğlence için” olduğunu söyledi.

Hırsız dün yaptığı açıklamalarda topluluğu şaşırtan şeyler söyledi. : “Parayla pek ilgilenmiyorum! İnsanlara saldırıldığında acı çektiğini biliyorum ama bu saldırılardan bir şeyler öğrenmeleri gerekmez mi?” dedi.

Peki Biz Bu Hırsızlık Olayından Ne Öğrendik?

Poly Network

Poly Network’ün hacklenmesi, kripto topluluğuna merkezi olmayan finansın (DeFi) riskli ve öngörülemeyen bir alt kültür olmaya devam ettiğini hatırlattı. DeFi, geleneksel finans kurumlarıyla aynı işlevlerin çoğunu yerine getiren bir dizi uygulamadır. Ancak temel fark, bankalar ve brokerler yerine kullanıcıların akıllı sözleşmeler aracılığıyla etkileşime girmesidir. Saldırının ardından sektör, yatırımcı koruması ve merkezileştirme hakkında yeni sorularla karşı karşıya. Blockchain Araştırma Laboratuvarı’nın kurucu ortağı Ingo Fiedler, bu hafta başlarında Decrypt’e verdiği demeçte, “DeFi’nin vaatlerine aykırı olarak, bu tür durumlarda en iyi umut, merkezi oyuncular, yani stabilcoin sağlayıcılarıdır.”

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Abone Ol
Notify of
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster