27 büyük isim 3 milyar dolarlık kripto soygunundan dolayı tutuklandı

plus token

Çin Kamu Güvenliği Bakanlığı, PlusToken Ponzi planının 27 büyük şüphelisinin tamamının tutuklandığını ve çok sayıda kişiden yaklaşık 3 milyar dolarlık kripto para birimini vurguladığını bildirdi.

Yerel Çin basınında yer alan haberlere göre, bakanlık ayrıca çetenin 82 kilit üyesinin tutuklandığını duyurdu.

PlusToken 2019’un ortalarında patlak verdi. Çin kolluk kuvvetleri ilk olarak ağla ilgili 6 şüpheliyi tutukladı. Ancak, ana şüpheliler o sırada hala kaçıyorlardı.

PlusToken, 2018’in başında faaliyetlerine başladı ve aynı yılın Eylül ayına kadar bir piramit planına sahip olduğundan şüpheleniliyor. Ertesi yılın Haziran ayında, bazı kullanıcılar paralarını cüzdanlarından çekemediklerinden şikayet ettiler, bu da Çinli ve Koreli yatırımcılar arasında geniş bir panik yarattı.

Çetenin yaklaşık 800.000 yatırımcıyı kurban ettiği söyleniyor. Bu konudaki bazı rakamlar milyonlarla ifade edilmektedir. Bu yatırımcılardan toplanan miktar milyarlarca dolar. PlusToken’in beyin ekibinin Bitcoin, Ethereum, EOS ve XRP gibi yüz binlerce kripto para birimini kontrol ettiği iddia ediliyor. Geçtiğimiz ay, 250 milyon dolarlık mevcut PlusToken değeri olan yaklaşık 800 bin ETH, Aralık 2019’dan bu yana ilk kez başka bir cüzdanına taşındı.

CoinOtag’ı ayrıca TwitterFacebookTelegram ve Instagram‘dan da takip edebilirsiniz.

Enes Ergovan
Enes Ergovan, yıllarca sosyal medya yöneticiliğinden aldığı önemli deneyimlerle kripto para ve piyasalara merak salan Enes Ergovan, sektörel yazılar yayınlamaya devam ederken sosyal medya sektöründe de çalışmalar yürütüyor. Enes Ergovan, coinotag.com'da editör olarak sektörel bazda yazılar paylaşıyor.