piyasalar düşüşte

Piyasalar Düşüşte !

Güncellenme Tarihi

Piyasalar Düşüşte – Geçtiğimiz gece gerçekleşen brent petrol ve kripto para kurlarında yaşanan düşüş yatırımcılarda büyük bir panik oluşturdu.

Piyasalar Düşüşte ; Düşüşler Devam Edecek Mi?

Piyasalar Düşüşte – Geçen gece oluşan düşüşlerle beraber piyasalarda gözle görülen bir panik havası yarattı.

Piyasalar Düşüşte
Piyasalar Düşüşte ; Brent Petrol Grafiği

OPEC toplantısından karar çıkmadı ve gerçekleşen anlaşmazlık sonucunda petrolde oluşan düşüş sabah saatlerinde %32 seviyelerine kadar ilerledi. Brent petrol 30 dolar seviyelerine kadar çekildi.

Piyasalar Düşüşte; Kripto Paralar Nasıl Etkilendi?

Geçtiğimiz gece benzer bir düşüşten kripto paralar da etkilendi. Bitcoin fiyatı, bu yazının yayımladığı sıralarda 48.238 Türk Lirası seviyelerinde işlem görmekte. 

Bitcoin’in düşüşü ile birlikte altcoinlerin de düşüşten fazlasıyla etkilendiğini söylemek yanlış olmaz.

Piyasalar Düşüşte
Piyasalar Düşüşte ; Ethereum Grafiği

Piyasalar Düşüşte – Kısa bir süre önce 285 dolar seviyelerini aşmaya çalışan Ethereum (ETH)’u izlemiştik lakin dün geçe yaşanan düşüş Ethereum’u 190 dolar seviyelerine çektiğini görüyoruz.

An itibariyle ise Ethereum 203 dolar seviyelerinde işlem görmekte.

Piyasalar Düşüşte
Piyasalar Düşüşte ; Kripto Paralar Listesi

Piyasalar Düşüşte – 15 kripto paranın düşüş sonrası anlık fiyatları ise yukarıdaki görseldeki gibi. Düşüş ile birlikte BİtcoinSV BSV tekrardan 200 dolar seviyelerinin altına düşmüş olarak inceliyoruz.

Geçmişte yaşadığı büyük yükseliş ile birlikte kripto para, 400 dolar seviyelerinin üzerine çıkmayı başarmıştı. Fakat o seviyelerden neredeyse %50’lik bir düşüş gerçekleşmiş gözüküyor.

Brent Petrol Fiyatı Neden Büyük Bir Düşüş Yaşadı?

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı bazı ham petrol üreticisi ülkelerin üretim kısıntısıyla ilgili anlaşmaya varamamasının ardından Brent petrol türü ham petrolün varil fiyatı süratle düşmeye başladı.

9% ile başlayan düşüş gece boyu artarak sürdü. TSİ 08.00 itibariyle Brent petrol varil fiyatı yaklaşık yüzde 33 oranında kayıpla 28.40 dolara geriledi. Brent petrol varili saat 09.45 itibariyle 33.33 dolardan işlem gördü. 11.15 itibarıyla petrol fiyatlar açılışa göre bir miktar toparlanmayla 34.80 dolardan işlem görürken yüzde 23 oranında ekside.

Piyasalar Düşüşte
Brent Petrol Temsili Görsel

Piyasalar Düşüşte – 12.45 itibarıyla yüzde 19 oranında aşağıda seyreden Brent petrol varili 36,70 dolardan işlem gördü.

1991’den bu yana en sert düşüşü yaşayan petrol fiyatları, 22 Şubat 2016’dan bu yana en düşük seviye olarak tarihe geçti.

Piyasalar Düşüşte – Avusturya’nın başkenti Viyana’da düzenlenen ve yaklaşık 7 saat süren OPEC toplantısında ek üretim kesintisi kararında uzlaşılamadı. 

Doğalgaz Fiyatları da düşüşte!

Küresel ticaretin önemli emtialarından olan Doğalgaz, önemli enerji kaynakları arasında gelir. Doğalgaz talebinin olduğu birincil sektörler arasında elektrik ve yakıt sektörü de bulunmaktadır. Doğalgazın ana üreticileri arasında Amerika, Rusya ve Katar var olagelir. Doğalgaz rezervlerinin dörtte üçü ise Batı Asya ve Avrasya ülkelerindedir. Doğalgaz fiyatlarını arz tarafında Orta Doğu’daki istikrarsızlık, jeopolitik gelişmeler etkilerken talep tarafında ise hava sıcaklıkları etkilemektedir. Ayrıca yeni teknolojiler, doğalgazı ham petrolün karşısında güvenilir bir alternatif haline getirmekte ve talebini olumlu etkilemektedir. Petrol fiyatlarındaki gelişmelerden de yüksek oranda etkilenen Doğalgaz emtiasında yatırım yapmak isteyen yatırımcılar fiyatları etkileyebilecek çok sayıda faktörü dikkate almalıdır. Doğalgaz, fiyatlarında 1999 yılında 1,620 Dolar ile tarihi en düşük seviye, 2005 yılında ise 15,780 Dolar ile tarihi en yüksek seviye test edilmiştir.

Screenshot 4

YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR!

Coinotag üzerinden Bitcoin haberleri, Coin Haber ve Coin Yorum başlıklarını takip edebilir; bizleri ayrıca InstagramTwitter, ve Telegram‘dan da takip edebilirsiniz!